poniedziałek, 15 lipca, 2024
+

  Zbliża się Noc Świętojańska – najkrótsza noc w roku. Gdzie można się wybrać na Podkarpaciu, by świętować ten magiczny czas?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Noc Świętojańska, znana także jako Wigilia Świętego Jana, to jedno z najstarszych i najbardziej magicznych świąt, obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca. Jest to święto o głębokich korzeniach pogańskich, które przez wieki ewoluowało, zachowując jednak wiele ze swoich pierwotnych tradycji. Obecnie Noc Świętojańska jest czasem radości, zabawy i spotkań towarzyskich, będącym doskonałą okazją do celebrowania najdłuższego dnia w roku oraz nadejścia lata.

  Jednym z najbardziej charakterystycznych zwyczajów jest palenie ognisk. Ognie te miały chronić przed złymi duchami oraz zapewniać urodzaj i zdrowie. Skakanie przez ognisko miało przynieść szczęście i oczyszczenie. W wielu regionach do dziś organizowane są festiwale, podczas których zapala się wielkie ogniska, wokół których ludzie tańczą i śpiewają.

  Zaplatanie wianków z kwiatów i ziół to kolejny powszechny zwyczaj. Wierzono, że mają one magiczne właściwości. Młode dziewczyny puszczały swoje wianki na wodę, wierząc, że jeśli wianek zostanie złapany przez chłopaka, to oznacza rychłe zamążpójście. Kwiat paproci, który według legendy zakwita tylko tej nocy, miał przynosić szczęście temu, kto go odnajdzie.

  Noc Świętojańska była również czasem wróżb i przepowiedni. Ludzie wierzyli, że w tę noc można przewidzieć przyszłość, a także przyciągnąć miłość i pomyślność. Do popularnych wróżb należało m.in. rzucanie kwiatów do ognia czy obserwowanie cienia w płomieniach.

  Muzyka i taniec odgrywają ogromną rolę w obchodach Nocy Świętojańskiej. Ludowe pieśni i tańce przy ognisku, często wykonywane przez zespoły ludowe, dodają świętu magii i radości. Taniec miał symbolizować cykl życia, odradzanie się natury i początek nowego sezonu wegetacyjnego.

  Dziś Noc Świętojańska jest obchodzona w różnych formach na całym świecie. W Polsce organizowane są pikniki, festyny i koncerty, które przyciągają tłumy. Wielu ludzi wciąż uczestniczy w tradycyjnych obrzędach, takich jak palenie ognisk czy zaplatanie wianków, ciesząc się jednocześnie współczesnymi formami rozrywki. Na Podkarpaciu, organizowanych jest w tym czasie sporo różnych imprez. Prezentujemy miejsca, do których warto wybrać się w tym czasie, w naszym regionie?

  Zielony Kompleks Dwór OSTOYA

  Zielony Kompleks Dwór OSTOYA serdecznie zaprasza na wyjątkowy Piknik Świętojański, który odbędzie się 23 czerwca 2024 roku o godzinie 15:00 w Zielonym Kompleksie Dwór OSTOYA, Jasionka 1, 36-002 Jasionka. Przygotujcie się na wspaniały czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi, pełen radości, zabawy i relaksu. Wstęp na piknik jest bezpłatny. Organizatorzy zapraszają na mnóstwo atrakcji dla całej rodziny, w tym grę terenową dla dzieci i rodziców, zabawy z animatorem, pokaz ognia, zaplatanie wianków, spotkanie z alpakami, bańki mydlane XXL, strefę chill, rodzinne grillowanie, warsztaty lepienia z gliny oraz warsztaty dla dzieci z robienia biżuterii. Dodatkowo będzie można podziwiać występ Zespołu Ludowego Łukawianie. Czekają na Was również dmuchańce, lody, popcorn, hot-dogi oraz inne smakołyki. Wieczorem zapraszamy na zabawę taneczną z zespołem Dzikie Wino. Dla rodziców przygotowana będzie strefę relaksu z kocami i leżakami, gdzie będziecie mogli odpocząć, podczas gdy animatorzy zajmiemy się waszymi dziećmi. Nie możemy się doczekać, aby spędzić ten dzień z Wami!

  Coś specjalnego w Łące

  Już 22 czerwca czeka nas wyjątkowy dzień pełen muzyki, sztuki i magii! Impreza zaczyna się o godzinie 16:00 warsztatami gitarowymi prowadzonymi przez utalentowanego Przemka Ratowskiego. To doskonała okazja, by nauczyć się nowych technik i podszlifować swoje umiejętności muzyczne. Warsztaty wymagają zapisów pod numerem telefonu (17) 282 59 30, a koszt uczestnictwa to 10 zł. Liczba miejsc jest ograniczona.

  O 16:30 zapraszamy na niesamowite warsztaty tworzenia motanek – tradycyjnych lalek ludowych. To wyjątkowa okazja, by poznać bogactwo kultury ludowej i dowiedzieć się, dlaczego w wigilię Nocy Świętojańskiej zbierano zioła oraz tworzono talizmany. Warsztaty poprowadzi Barbara Czeladka, znana krawcowa, hafciarka i kostiumerka z Zespołu Pieśni i Tańca „Rochy” z Sędziszowa Małopolskiego. Warsztaty również wymagają zapisów pod numerem telefonu (17) 282 59 30, a koszt uczestnictwa to 10 zł. Liczba miejsc jest ograniczona.

  Od godziny 17:00 zapraszamy do strefy gastronomicznej, gdzie będzie można skosztować pysznych potraw. Dla najmłodszych przygotowano dmuchańce i liczne animacje. W tym samym czasie, Małgosia Szwagiel poprowadzi warsztaty z plecenia wianków – prawdziwa gratka dla miłośników kwiatowych kompozycji. Warsztaty potrwają do godziny 19:00, a koszt uczestnictwa to 10 zł. Obowiązują zapisy pod numerem telefonu (17) 282 59 30.

  O godzinie 19:00 Przemek Ratowski wystąpi na scenie z koncertem gitarowym, który na pewno dostarczy mnóstwo muzycznych emocji. Pół godziny później, o 19:30, ogłosimy zwycięzców konkursu na najładniejszy wianek. Następnie wyruszymy w barwnym korowodzie nad wodę, aby puścić wianki – tradycja, która zawsze dostarcza wielu wzruszeń.

  O 20:30 energetyczny koncert zespołu WaDaDa rozgrzeje scenę, a na zakończenie, grupa teatralna Azislight zabierze nas w magiczny świat pirotechniki i ognia w spektaklu „Duchy Lasu”. To widowisko, które na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Teatr ognia Azislight, z ponad 13-letnim doświadczeniem, jest gwarancją rozrywki i profesjonalizmu, a ich pokazy fireshow wyznaczają kierunki w polskim fireshow.

  „Pod Wiśnią” w okolicy Kalwarii Pacławskiej

  Organizatorzy zapraszają na wyjątkową niedzielę pełną kinowych, warsztatowych i muzycznych atrakcji. W niedzielę odbędzie się prezentacja wybranych filmów z tegorocznej dziewiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Kinolub. Najmłodsi widzowie będą mieli okazję przeżyć filmowe przygody z różnych stron świata, pełne radości i magii kina. Starsze dzieci mogą liczyć na inspirujące krótkie metraże, ukazujące rówieśników dążących do realizacji swoich marzeń. Kinolub to doskonała okazja, by młodzi widzowie poznali najlepsze kino dedykowane ich grupie wiekowej.

  Dla zainteresowanych warsztatami przygotowano dwa spotkania, na które można się zapisywać mailowo pod adresem wianki@niewidzialnypark.pl lub przez Facebooka Pod Wiśnią. Krąg Kobiet to spotkanie, które ma na celu refleksję nad relacjami z samą sobą i innymi kobietami. Uczestniczki zastanowią się, czego potrzebują, by czuć się bezpiecznie w takim kręgu, opartym na szacunku i równości. Spotkanie poprowadzi Kasia. Krąg Mężczyzn to zaproszenie dla mężczyzn, by wspólnie usiedli w kręgu i podzielili się tym, co dla nich ważne. Prowadzący Seb wierzy, że takie spotkania pozwalają mówić o sprawach istotnych zarówno dla uczestników, jak i ich bliskich. Każde spotkanie potrwa około 90 minut.

  Przy przechodzeniu przez kolejne emocjonalne strefy mijającego weekendu, w powietrzu unosić się będą różnorodne dźwięki: klasyczne disco, afro, latynoskie wibracje, soul, głębokie basy oraz elektroniczny, funkowy miszmasz. Za muzyczną oprawę odpowiedzialny będzie DJ Fontem z Krakowa.

  Harmonogram wydarzeń jest następujący: od 10:00 do 11:00 zapraszamy na pasma krótkich metraży Kinolub dla dzieci w wieku 8+ i 10+, od 11:30 do 13:30 odbędzie się pokaz filmu „Teca i Tutti, Noc w bibliotece” (Brazylia 2023, dla dzieci 6+ z dubbingiem), a od 14:30 do 15:30 kolejna seria krótkich metraży dla dzieci 8+ i 10+. Od 12:30 do 14:00 odbędzie się Krąg Kobiet prowadzony przez Kasię, a od 14:30 do 16:00 Krąg Mężczyzn prowadzony przez Seba. W tym samym czasie, od 12:30 do 17:00, DJ Fontem z Krakowa będzie grał swoje sety w ramach Vinyle na ogrodzie.

  Wybrane filmy z dziewiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Kinolub będą doskonałą atrakcją dla młodych kinomanów. Do zobaczenia na tej wyjątkowej niedzieli pełnej kina, warsztatów i muzyki!

  Noc Kupały w Bieszczadach

  Noc Kupały w Bieszczadach, odbywająca się w terminie 21-23 czerwca 2024, to święto poświęcone żywiołom wody i ognia, które mają oczyszczającą moc, a także miłości, płodności, słońca i księżyca. Słowiańskie zwyczaje i obrzędy przeprowadzane podczas Nocy Kupały miały zapewnić zdrowie i urodzaj. Znana również jako Noc Świętojańska, Noc Kupały czy Noc Przesilenia Letniego, jest najkrótszą nocą w roku i początkiem wakacji. Ten weekend warto spędzić radośnie, pod gołym niebem, z wiankiem z polnych kwiatów na głowie.

  W Perełce można powitać lato w wyjątkowy sposób. W cenie pakietu zapewnione są dwa noclegi w wygodnym pokoju z łazienką lub apartamencie, dwa śniadania w formie bufetu i dwie obiadokolacje, w tym dania wegetariańskie. W sobotę wieczór pod gołym niebem z ogniskiem, grillem, zabawami i tańcami oraz pleceniem wianków, a także widowiskowy koncert zespołu SPIVOHRAJ. Ponadto, uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w wieczornym poszukiwaniu kwiatu paproci i skosztować regionalnych nalewek. Dostępny jest również bezpłatny parking oraz internet Wi-Fi.

  Koszt wynosi 590 zł za osobę w pokoju dwuosobowym, a dopłata do pokoju jednoosobowego to 100 zł za dobę. Odwiedzenie Perełki to świetny sposób na otwarcie się na nowe doświadczenia, oderwanie się na chwilę od zgiełku miasta i zrobienie czegoś dla siebie. Magiczny weekend w Bieszczadach pozwoli powitać lato zgodnie ze słowiańskimi tradycjami. Uczestnicy będą tańczyć i bawić się do białego rana wokół ogniska podczas zorganizowanych obchodów Nocy Kupały. To także okazja do poznania ludzi, którzy, podobnie jak oni, chcą otworzyć się na nowe doświadczenia, odciąć się od miejskiego zgiełku i zrobić coś dla siebie.

  Noc na placu nad klimatycznym zalewem na Dylągówce

  Plac nad zalewem w Dylągówce zamieni się na chwilę, już niedługo, bo 22 czerwca popołudniu, wieczorem i nocą w niezwykle klimatyczne miejsce, gdzie wszyscy uczestnicy będą obchodzili Noc Świętojańską. Każdy może wybrać się do tego miejsca i razem świętować wspólnie Noc Kupały, czyli najkrótszą noc w całym roku. Nie zabraknie różnych warsztatów związanych z kulturą słowiańską, spektakularnego pokazu ognia, a na sam koniec odbędzie się zabawa taneczna do wspaniałej muzyki, pod gołym niebem. Ale to oczywiście nie wszystko. Zabierz najlepiej przyjaciół albo rodzinę i razem spędźcie ten czas, doskonale się bawiąc, w atmosferze magii, dawnych słowiańskich obyczajów oraz charakterystycznych dla tego święta obrzędów, praktykując tradycyjne zwyczaje, pieśni i wierzenia ludowe.

  Noc Świętojańska to niezwykłe święto, które łączy w sobie dawną magię z nowoczesnymi tradycjami. To czas, kiedy ludzie zbierają się razem, by świętować życie, miłość i przyrodę. Dzięki swojej bogatej historii i różnorodnym zwyczajom, Noc Świętojańska pozostaje jednym z najbardziej fascynujących i radosnych świąt w kalendarzu, pełnym symboliki i głębokiego znaczenia.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com