czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Rzeszowski Obszar Funkcjonalny razem na rzecz zrównoważonej mobilności miejskiej

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W rzeszowskim ratuszu podpisano umowę między gminami należącymi do Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Celem porozumienia jest opracowanie kluczowego dokumentu – Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla ROF. Dokument ten umożliwi stolicy Podkarpacia oraz okolicznym gminom ubieganie się o środki unijne z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 oraz z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

  W podpisaniu umów między przedstawicielami 15 samorządów tworzących Rzeszowski Obszar Funkcjonalny uczestniczyli wicemarszałek Karol Ożóg oraz członek zarządu Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Spotkanie prowadził prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, który podziękował wszystkim za obecność w tej ważnej chwili.

  Małgorzata Jarosińska-Jedynak, odpowiedzialna za wydatkowanie środków unijnych, zaznaczyła podczas spotkania, że realizacja projektów w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Rzeszowskim Obszarze Funkcjonalnym nie będzie łatwa. Podkreśliła, jak ważna jest dobra współpraca samorządów i przygotowanie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, który został wprowadzony w tej perspektywie finansowej 2021-2027.

  Wszystkie projekty, które będą chciały uzyskać wsparcie na kwestie związane ze zrównoważoną mobilnością miejską, transportem, infrastrukturą drogową, będą musiały takie plany posiadać.

  Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu województwa Podkarpackiego

  Dodatkowo dokument ten musi być zgodny z dokumentem opracowanym przez samorząd województwa – Programem Strategicznym Rozwoju Transportu Województwa Podkarpackiego do roku 2030. Dlatego – jak podkreślała Małgorzata Jarosińska-Jedynak -samorządy tworzące ROF muszą mocno zaangażować się w stworzenie takiego planu.

  Członek zarządu województwa wyraziła radość z perspektywy współpracy z gminami Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego w zakresie funduszy europejskich. Podkreśliła, że w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, aż 66 mln euro jest przeznaczonych dla Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Dodatkowo, ROF może również ubiegać się o środki z Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

  Podczas spotkania głos zabrał również wicemarszałek Karol Ożóg, który powiedział:

  Bardzo się cieszę, że spotykamy się w tym szczególnym miejscu, gdzie może być podpisane porozumienie i życzę, aby było to faktyczne porozumienie, współpraca, integracja tego systemu transportowego z korzyścią dla mieszkańców Rzeszowa, ale również z uwzględnieniem powiatu rzeszowskiego, łańcuckiego, aby ta aglomeracja mogła faktycznie zaistnieć na zasadach partnerskich.

  Karol Ożóg, wicemarszałek województwa Podkarpackiego

  Stowarzyszenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego skupia 15 gmin: miasto Rzeszów, miasto Łańcut oraz gminy: Boguchwała, Głogów Małopolski, Tyczyn, Chmielnik, Krasne, Lubenia, Świlcza, Trzebownisko, Czarna, Łańcut, Czudec, Błażowa, Hyżne. Na stanowisko nowego prezesa stowarzyszenia wybrano Pawła Potyrańskiego.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com