środa, 17 lipca, 2024
+

  MPWiK Rzeszów otrzymał grant będzie modernizacja magistrali wodociągowej

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rzeszowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji otrzymało rekorgrdowy grant na kwotę prawie 130 milionów złotych. Przewiduje się dużą modernizację głównej magistrali wodociągowej oraz rozbudowę kanalizacji sanitarnych w mieście.

  18 czerwca w Warszawie prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Marcin Lewandowski podpisali umowę na blisko 130 milionów złotych dofinansowania inwestycji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) dla rzeszowskiego MPWiK.

  Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa, podkreślił, że wysoka kwota grantu jest wynikiem bardzo dobrze przygotowanego wniosku. „Wniosek rzeszowskiego MPWiK uzyskał najwyższą punktację w kraju, pokonując takie miasta jak Warszawa, Poznań czy Zamość. Jednocześnie jest to drugi, po Warszawie, projekt tego typu w Polsce pod względem wartości planowanych inwestycji” – dodał prezydent.

  Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie planuje znaczne zwiększenie wydajności oczyszczalni ścieków oraz modernizację głównej magistrali wodociągowej, co są kluczowymi zadaniami w ramach otrzymanego dofinansowania od NFOŚiGW. Całkowity koszt projektu wynosi 226 milionów złotych brutto, przy czym dofinansowanie w wysokości 129,5 miliona złotych stanowi 70% wartości netto.

  Zaplanowane działania mają na celu zwiększenie wydajności miejskiej kanalizacji o 25%, co jest niezbędne ze względu na dynamiczny wzrost liczby mieszkańców miasta.

  „Planowane inwestycje są kluczowe dla zabezpieczenia potrzeb rozwijającego się miasta” – powiedział Marcin Lewandowski, prezes MPWiK Rzeszów sp. z o.o. „W pierwszej kolejności skoncentrujemy się na niezbędnych inwestycjach w oczyszczalni ścieków, które potrwają do 2027 roku. Następnie, w latach 2026-2028, planujemy przeprowadzenie bezwykopowej modernizacji głównej magistrali wodociągowej.”

  Projekt MPWiK zakłada także budowę kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic Tarnowskiej, Miłocińskiej, Warszawskiej oraz łącznika pomiędzy ulicami Warszawską i Lubelską. Nowa instalacja ma odprowadzać ścieki z obszarów położonych w północno-zachodniej części Rzeszowa.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com