czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Dzisiaj zaczyna się astronomiczne lato, a co za tym idzie nadchodzą upały. Jak chronić się przed nimi, szczególnie w mieście?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dziś rozpoczyna się astronomiczne lato, czas najdłuższych dni w roku, gdy Słońce góruje na niebie, a temperatury osiągają swoje maksima. To wyjątkowy okres, który przynosi ze sobą wiele radości, ale również pewne wyzwania, szczególnie związane z upałami. W miarę jak dni stają się coraz cieplejsze, ważne jest, abyśmy pamiętali o odpowiednich środkach ostrożności, które pomogą nam przetrwać wysokie temperatury bez szkody dla zdrowia. W tym artykule omówimy, czym jest astronomiczne lato, jakie ma znaczenie, oraz jak skutecznie chronić się przed upałami, by móc w pełni cieszyć się urokami tej słonecznej pory roku.

  Astronomiczne lato to jedno z czterech pór roku w kalendarzu, charakteryzujące się najdłuższymi dniami i najkrótszymi nocami w roku. W przeciwieństwie do meteorologicznego lata, które rozpoczyna się 1 czerwca, astronomiczne lato zaczyna się wraz z przesileniem letnim, które w zależności od roku przypada na 20, 21 lub 22 czerwca. Przesilenie letnie to moment, w którym Słońce osiąga najwyższy punkt na niebie w południowej części nieboskłonu, co powoduje najdłuższy dzień i najkrótszą noc w roku na półkuli północnej. W astronomii ten moment jest znany jako punkt przesilenia letniego i jest to czas, kiedy oś obrotu Ziemi jest najbardziej nachylona w kierunku Słońca.

  W czasie przesilenia letniego półkula północna jest najbardziej nachylona w stronę Słońca, co oznacza, że promienie słoneczne padają pod bardziej prostopadłym kątem. To prowadzi do większej intensywności światła i dłuższego dnia. Dla mieszkańców półkuli południowej, ten sam moment oznacza początek zimy, ponieważ są oni najbardziej odwróceni od Słońca. W dniu przesilenia letniego dzień jest najdłuższy, a noc najkrótsza w roku. Na przykład, w miastach takich jak Warszawa, dzień może trwać około 17 godzin, podczas gdy noc zaledwie 7 godzin.

  Dłuższe dni i intensywniejsze światło słoneczne wpływają również na ludzi. Zwiększona ekspozycja na światło słoneczne może poprawiać nastrój i poziom energii, a także jest kluczowa dla produkcji witaminy D w organizmie.

  Dlaczego trzeba pić wodę w upały i jak się chronić przed upałami

  Upały to czas, kiedy nasze organizmy są szczególnie narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa związane z nadmiernym ciepłem. Wysokie temperatury mogą prowadzić do odwodnienia, udaru cieplnego i innych poważnych problemów zdrowotnych. Dlaczego tak ważne jest picie wody w upały oraz jak skutecznie chronić się przed ich negatywnymi skutkami.

  Woda odgrywa kluczową rolę w termoregulacji organizmu. W upalne dni nasze ciała intensywnie się pocą, co jest naturalnym mechanizmem chłodzenia. Pocenie się powoduje utratę wody i elektrolitów, które muszą być regularnie uzupełniane, aby utrzymać optymalną temperaturę ciała. Odwodnienie to stan, w którym organizm traci więcej płynów niż przyjmuje. Objawy odwodnienia mogą obejmować suchość w ustach, zmęczenie, zawroty głowy, a w skrajnych przypadkach nawet utratę przytomności. Picie odpowiedniej ilości wody pomaga zapobiegać tym objawom i utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wielu procesów fizjologicznych, takich jak trawienie, krążenie krwi, transportowanie składników odżywczych oraz usuwanie toksyn z organizmu. W upalne dni te procesy mogą być zakłócone, jeśli nie dostarczymy organizmowi wystarczającej ilości wody. Podczas upałów aktywność fizyczna może prowadzić do szybszego odwodnienia. Regularne picie wody pomaga utrzymać wydolność fizyczną, zapobiega skurczom mięśniowym oraz utrzymuje odpowiednią równowagę elektrolitową.

  Jak się chronić przed upałami?

  Regularne spożywanie wody jest kluczowe w upalne dni. Zaleca się picie co najmniej 8 szklanek wody dziennie, a w przypadku intensywnej aktywności fizycznej lub długiego przebywania na słońcu, nawet więcej. Ważne jest, aby pić wodę regularnie przez cały dzień, a nie tylko wtedy, gdy czujemy pragnienie. Stosowanie się do zasady unikania najgorętszych godzin dnia, zazwyczaj między 11:00 a 16:00, może pomóc zmniejszyć ryzyko przegrzania. W tych godzinach najlepiej przebywać w chłodnych, zacienionych miejscach lub w klimatyzowanych pomieszczeniach. Ubieranie lekkiej, przewiewnej i jasnej odzieży z naturalnych tkanin, takich jak bawełna, może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Nakrycia głowy, takie jak kapelusze lub czapki, oraz okulary przeciwsłoneczne chronią przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Regularne używanie kremów z filtrem UV o wysokim współczynniku ochrony pomaga zapobiegać poparzeniom słonecznym i chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. W upalne dni zaleca się spożywanie lekkich, łatwostrawnych posiłków, bogatych w owoce i warzywa, które zawierają dużo wody. Unikanie ciężkich, tłustych potraw pomaga zmniejszyć uczucie przegrzania i dyskomfortu.

  Jeśli planujesz aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, wybierz wczesne godziny poranne lub późne popołudnie, kiedy temperatura jest niższa. Pamiętaj również o regularnym piciu wody przed, w trakcie i po aktywności. Korzystanie z chłodnych pryszniców, mokrych ręczników, wentylatorów czy klimatyzacji może pomóc utrzymać komfortową temperaturę ciała. W sytuacjach, gdy klimatyzacja nie jest dostępna, warto otwierać okna i używać wentylatorów, aby poprawić cyrkulację powietrza. Szczególną uwagę należy zwracać na dzieci, osoby starsze oraz osoby z chorobami przewlekłymi, które są bardziej narażone na negatywne skutki upałów. Regularne monitorowanie ich stanu zdrowia i zapewnianie odpowiedniego nawodnienia jest kluczowe.

  Upały mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, ale poprzez odpowiednie nawodnienie i stosowanie się do podstawowych zasad ochrony przed wysokimi temperaturami, można zminimalizować ryzyko negatywnych skutków. Picie dużej ilości wody, unikanie ekstremalnych temperatur, noszenie odpowiedniej odzieży oraz stosowanie ochrony przeciwsłonecznej to tylko niektóre ze sposobów, które pomogą przejść przez upalne dni bezpiecznie i komfortowo. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze, a odpowiednia profilaktyka może uchronić nas przed poważnymi problemami zdrowotnymi związanymi z upałami.

  Gdzie i jak spędzić upalne dni w Rzeszowie?

  Szczególnie, podczas lata i upałów, mieszkańcom zabudowanego miasta ciężko jest przetrwać gorące temperatury. Czasem odpowiednie nawadnianie się nie wystarcza. Kiedy termometr wskazuje powyżej 30 stopni C, warto pomyśleć, jak można spędzić ten wakacyjny, letni czas, by trochę się ochłodzić. I tutaj wspaniałym miejscem może być zwykły park. W Rzeszowie znajduje się kilka takich większych i mniejszych parków, łącznie z Bulwarami i fontannami, przy których można przebywać. Fontanna Multimedialna położona w ustronnym miejscu, Park Jedności Polonii z Macierzą, który znajduje się na Jałowego, albo Żwirownia, czyli najpopularniejsze rzeszowskie kąpielisko wydaje się być najlepszą opcją, jeśli zastanawiamy się, gdzie przetrwać upały. Latem, funkcjonuje w centrum miasta również basen odkryty, przy ul. Pułaskiego, przy Rzeszowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, gdzie można wspaniale spędzić czas, zabierając znajomych. Idealnym pomysłem będzie też wybranie się na ścieżkę nad Wisłokiem, również dostępną dla rowerzystów.

  Astronomiczne lato to nie tylko czas gorących dni i długich, leniwych wieczorów, ale również okres, który wymaga od nas uwagi i dbałości o zdrowie. Dzięki odpowiednim środkom ostrożności, takim jak regularne picie wody, unikanie ekstremalnych temperatur i dostosowanie aktywności fizycznej do warunków atmosferycznych, możemy cieszyć się tym sezonem bez obaw o negatywne skutki zdrowotne. Pamiętajmy również o tym, że astronomiczne lato to czas, aby cieszyć się naturą, aktywnością na świeżym powietrzu i wspólnymi chwilami z bliskimi. Zachowajmy zdrowy rozsądek, stosując się do zasad bezpieczeństwa i dbając o siebie nawzajem. W ten sposób możemy maksymalnie wykorzystać uroki astronomicznego lata i cieszyć się każdym jego dniem.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com