sobota, 13 lipca, 2024
+

  Chcesz poznać pierwszych właścicieli miasta Rzeszowa, sprzed setek lat? Wybierz się na wykład, który poprowadzi Szymon Jakubowski

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Szymon Jakubowski to dziennikarz, który pracował w swoim zawodzie aż przez trzydzieści lat. Jest publicystą oraz regionalistą, a także założycielem portalu internetowego www.podkarpackahistoria.pl oraz autorem wielu publikacji związanych również z naszym regionem oraz jego bogatą historią. To właśnie on poprowadzi wykład już dzisiaj, o godzinie 18 wieczorem w rzeszowskiej bibliotece przy ul. Sokoła, pod tytułem „Jan Pakosławic i jego potomkowie. Opowieść o pierwszych właścicielach Rzeszowa”. Wszyscy zgromadzeni poznają historię naszego miasta, początki jego powstania oraz faktycznie, kto najpierw władał nim przez ponad 200 lat. Każdy słuchacz przeniesie się razem z wykładowcą nieco w czasie, by w bardzo ciekawy sposób dowiedzieć się czegoś więcej na temat zwłaszcza rodu Rzeszowskich, którzy jako pierwsi panowali w obecnej stolicy Podkarpacia.

  Na wykład zaprasza Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, a odbędzie się on w jednym z oddziałów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, w centrum miasta przy ul. Sokoła 13, już dzisiaj – 20 czerwca, wieczorem. Historia Rzeszowa, o której usłyszymy będzie przedstawiona w sposób ciekawostkowy oraz gawędziarski.

  Szymon Jakubowski, który będzie dzisiejszym wykładowcą, wiele lat temu, w 2012 roku utworzył w internecie portal, na bazie którego dwa lata później powstało popularne czasopismo „Podkarpacka Historia”. Jest także współautorem publikacji „Popiół i zamęt. Wspomnienia dziennikarzy” (2015) i „Śladami Austro-Węgier” (2018). Wydał również reporterską książkę „Skrzydła nad Wisłokiem. Z dziejów rzeszowskiego lotnictwa i lotniska Rzeszów-Jasionka” (2019), pitaval „Byk, Maczuga i inni” (2021) oraz zbiór tekstów „W galicyjskim Rzeszowie” (2021).

  Od wielu lat aktywnie pracuje w Polskim Towarzystwie Historycznym. Jest również współzałożycielem Stowarzyszenia Rajsze, które ma pielęgnować pamięć o żydowskich mieszkańcach Rzeszowa, zwłaszcza w tych dawniejszych czasach. Wielokrotnie był także nagradzany za swoją działalność, m.in. tytułem Podkarpackiego Dziennikarza Roku 2005, dwukrotnie nagrodami województwie w dziedzinie kultury, medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości czy nagrodą prezydenta Rzeszowa.

  Jeśli chodzi o organizatora całego przedsięwzięcia, którym jest Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego – zajmuje się ona ochroną i badaniem dziedzictwa archeologicznego w południowo-wschodniej Polsce, w naszym regionie. Współpracuje z muzeami oraz instytucjami naukowymi. Zajmuje się również wykopaliskami oraz dokumentacją zabytków, pracami konserwatorskimi. Nie tylko misją jej jest badanie przeszłości, ale także edukowanie innych oraz popularyzacja wiedzy związanej z dziedzictwem archeologicznym.  

  Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego otrzymała dofinansowanie z budżetu Gminy Miasto Rzeszów, w ramach „Całorocznej działalności kulturalnej 2024”, na zadanie „Historia i kultura starego Rzeszowa”, na zorganizowanie takiego wydarzenia.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com