sobota, 13 lipca, 2024
+

  Zbliża się Noc Świętojańska w Dylągówce, na którą zapraszamy! To magiczny czas z dawną kulturą słowiańską!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Plac nad zalewem w Dylągówce zamieni się na chwilę, już niedługo, bo 22 czerwca popołudniu, wieczorem i nocą w niezwykle klimatyczne miejsce, gdzie wszyscy uczestnicy będą obchodzili Noc Świętojańską. Każdy może wybrać się do tego miejsca i razem świętować wspólnie Noc Kupały, czyli najkrótszą noc w całym roku. Nie zabraknie różnych warsztatów związanych z kulturą słowiańską, spektakularnego pokazu ognia, a na sam koniec odbędzie się zabawa taneczna do wspaniałej muzyki, pod gołym niebem. Ale to oczywiście nie wszystko. Zabierz najlepiej przyjaciół albo rodzinę i razem spędźcie ten czas, doskonale się bawiąc, w atmosferze magii, dawnych słowiańskich obyczajów oraz charakterystycznych dla tego święta obrzędów, praktykując tradycyjne zwyczaje, pieśni i wierzenia ludowe.

  Występy lokalnych artystów

  Podczas Nocy Świętojańskiej każdy jego uczestnik będzie mógł zobaczyć przygotowane widowisko słowno-muzyczne, które przedstawi prawie sześćdziesięciu artystów, w tym grupa młodzieży z okolic Gminy Hyżne oraz grupa jubileuszowa Zespołu Pieśni i Tańca „Hyżniacy”, która na co dzień promuje kulturę ludową, śpiewając i tańcząc – występując na dużych i tych mniejszych scenach. Organizowana impreza, w bardzo klimatycznym miejscu ma na celu odtworzenie tradycyjnych obrzędów, pieśni oraz dawnych wierzeń ludowych. Wystąpi także Zespół Tańca Nowoczesnego SAGAT, a zaśpiewa zespół Syndrom Wojtuś Pan.

  Przygotowana będzie „słowiańska wioska”

  Na specjalnym placu, zostanie przygotowane specjalne miejsce, szczególnie atrakcyjne dla dzieci. Wioska zostanie wykonana głównie z drewna, siana oraz słomy, która przypominać będzie średniowieczny plac zabaw. Znajdą się tam huśtawki, przestrzeń do gry w kręgle, liczydło, tor przeszkód oraz różne inne atrakcje. To tam będą prowadzone także gry i zabawy pochodzące rodem z tej właśnie epoki. Będzie można postrzelać z łuku, pograć w kamienie i szyszki czy przeciągać liny albo rzucać do celu.

  Różne warsztaty z motywem dawnej kultury słowiańskiej

  Do tego będą zorganizowane różne warsztaty. Ochotnicy będą zgłębiać tajniki przygotowywania tzw. podpłomyków staropolskich, na stanowisku gastronomicznym. Podczas warsztatów kowalskich każdy, kto zechce będzie mógł wykuwać podkówki. Oczywiście nie zabraknie punktu do plecenia koszy i mat wiklinowych, podczas animacji plecionkarskich. Ochotnicy nauczą się również tkactwa na tabliczkach oraz szydełkowania. Będzie można też wycinać na papierze ludowe wzory, albo nauczyć się szycia słowiańskich lalek motanek.  

  Jeszcze raz serdecznie zapraszamy na imprezę, która będzie miała swój wspaniały klimat – połączy stare słowiańskie obrzędy i wierzenia razem ze współczesnymi występami tanecznymi i muzycznymi. Warto przebrać się na ten wieczór w charakterystyczne słowiańskie stroje, zabrać ze sobą wianki czy inne rekwizyty, które symbolizują to święto. Cały program – co i kiedy się odbędzie dostępny jest na załączonym przez nas plakacie. Dodajemy, że impreza startuje już od godziny 16, popołudniu.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com