poniedziałek, 22 lipca, 2024
+

  Za nami konferencja prasowa zapowiadająca festiwal Europejski Stadion Kultury. Poznaj program imprezy!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Rzeszowie odbyła się konferencja prasowa, która była zapowiedzią tegorocznego festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury. To jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie, które odbędzie się w dniach 21-23 czerwca.

  Podczas spotkania z mediami przedstawiono program wydarzenia, kluczowe atrakcje festiwalu oraz wybrane projekty artystyczne, które przyciągną miłośników sztuki z całej Polski i zza granicy. Tegoroczna edycja festiwalu zapowiada się niezwykle interesująco, oferując szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych i artystycznych. W programie znajdą się koncerty, spektakle teatralne, wystawy sztuki, warsztaty oraz spotkania z twórcami. Szczególną uwagę poświęcono różnorodności gatunkowej i stylistycznej, aby każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie.

  Jednym z głównych punktów programu będzie koncert otwarcia, na którym wystąpią znani artyści zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Organizatorzy przygotowali również wyjątkowy pokaz mappingu 3D, który odbędzie się na jednej z najstarszych budowli w Rzeszowie. Dla miłośników teatru zaplanowano kilka spektakli plenerowych, które odbędą się na świeżym powietrzu w różnych częściach miasta.

  Podczas konferencji szczególną uwagę zwrócono na kilka wybranych projektów artystycznych, które stanowią serce festiwalu. Wśród nich znalazły się:

  Projekt muzyczny „Wschód-Zachód” – wspólne przedsięwzięcie muzyków z różnych krajów Europy Wschodniej i Zachodniej, które ma na celu ukazanie różnorodności i bogactwa muzycznych tradycji.

  Wystawa „Przestrzenie Kultury” – ekspozycja dzieł sztuki współczesnej, prezentująca prace artystów z regionu oraz gości zagranicznych, ukazująca nowe trendy i kierunki w sztuce.

  Warsztaty „Sztuka dla każdego” – cykl spotkań i warsztatów artystycznych, skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych, które pozwolą uczestnikom na rozwijanie swoich talentów i pasji pod okiem doświadczonych artystów.

  Wschód Kultury, czyli Europejski Stadion Kultury zbliża się już wielkimi krokami. Podczas jednej z największych takich rzeszowskich imprez, które organizowane są w naszym mieście rok, w rok, od wielu już lat nie brakuje wydarzeń zwłaszcza tych kulturalnych. Do stolicy Podkarpacia za każdym razem zjeżdżają się topowi artyści, by zaśpiewać koncert, który jest głównym punktem całej imprezy. Ale to oczywiście nie wszystko, bo festiwalowi towarzyszy mnóstwo innych wydarzeń. Są to różne ciekawe wystawy, bitwa taneczna, zabawa taneczna, albo jeszcze inne zajęcia, które przyciągną na pewno i w tym roku sporą liczbę uczestników. A wszystko to odbywać się będzie już w przyszłym tygodniu. Prezentujemy program imprezy, który jest dostępny w całości na stronie internetowej https://stadionkultury.pl/wk-esk-24/program/.

  Środa, 19 czerwca 2024

  Festiwal rozpocznie się od wieczornych pokazów filmowych w Kinie Zorza, organizowanych z okazji Światowego Dnia Uchodźcy przez UNHCR i Estradę Rzeszowską. O godzinie 18:00 widzowie będą mieli okazję zobaczyć film „The Old Oak”, który z pewnością poruszy serca i umysły swoją głęboką narracją. Następnie, o 20:30, odbędzie się projekcja filmu „PRZEŻYĆ”, który podejmuje ważne tematy związane z ludzką egzystencją i przetrwaniem. To wyjątkowe rozpoczęcie festiwalu ma na celu podkreślenie solidarności z uchodźcami i zwrócenie uwagi na ich historie.

  Czwartek, 20 czerwca 2024

  Czwartek przyniesie kolejną dawkę artystycznych i kulturalnych wrażeń. Od godziny 16:00 do 21:00, na Skwerze Kultury w Rynku, odbędzie się Festiwal Uliczny, również poświęcony Światowemu Dniu Uchodźcy. To wydarzenie, współorganizowane przez UNHCR, Estradę Rzeszowską, Urząd Miasta Rzeszowa oraz Podkarpacki Urząd Wojewódzki, będzie pełne atrakcji, pokazów i interakcji, które przyciągną zarówno mieszkańców, jak i turystów.

  Wieczorem, o 18:00, w Biurze Wystaw Artystycznych (BWA) odbędzie się wernisaż wystawy „Na papierze bez granic… Artyści Trójmorza – habitat 2024”. Ta ekspozycja zaprezentuje prace artystów z różnych krajów Trójmorza, ukazując różnorodność i bogactwo twórcze regionu.

  O godzinie 19:00, w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa (GFMR), rozpocznie się wernisaż wystawy Patryka Bułhaka „Porzucone córki tygrysa” / „Abandoned Daughters of the Tiger”. Wydarzenie to będzie połączone ze spotkaniem autorskim, pokazem slideshow oraz prezentacją książki, co umożliwi głębsze zrozumienie kontekstu i inspiracji twórczych autora.

  Piątek, 21 czerwca 2024

  Piątek przyniesie jeszcze więcej kulturalnych doznań. Od samego rana, od godziny 9:00, w Muzeum Dobranocek będzie można zwiedzać stałe wystawy oraz specjalne ekspozycje, takie jak „Bajkolandia z klocków LEGO®” i „Przygody Gąski Balbinki”. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie ulubione dobranocki z dzieciństwa i odkryć nowe, kreatywne aranżacje z klocków LEGO®.

  W tym samym czasie, w GFMR, kontynuowana będzie wystawa „Porzucone córki tygrysa” / „Abandoned Daughters of the Tiger”, która będzie otwarta do godziny 18:00. Wystawa ta, pełna emocjonalnych i wizualnych bodźców, z pewnością przyciągnie uwagę odwiedzających.

  W Biurze Wystaw Artystycznych (BWA) również będzie można podziwiać wystawę „Na papierze bez granic… Artyści Trójmorza – habitat 2024”, która będzie dostępna dla zwiedzających od godziny 10:00 do 17:00. Ta ekspozycja to prawdziwa uczta dla miłośników sztuki współczesnej, ukazująca różnorodność i innowacyjność artystów z regionu Trójmorza.

  Nie zabraknie także interdyscyplinarnych doznań w Rzeszowskich Piwnicach, gdzie od 10:00 do 17:00 będzie funkcjonować strefa doświadczania „FARBA/SKÓRA/SZUM”. To unikalne wydarzenie łączące różne formy sztuki i zmysłowe doznania, z pewnością zapewni niezapomniane wrażenia.

  O godzinie 12:00 na ul. Króla Kazimierza 25 rozpocznie się wystawa „ESKapada”, która będzie otwarta do godziny 20:00. W tej samej lokalizacji, o godzinie 16:00, odbędzie się wernisaż tejże wystawy, dając możliwość spotkania się z artystami i odkrycia głębszych kontekstów prezentowanych prac.

  Klub festiwalowy w Fosie Zamku Lubomirskich zaoferuje strefę chillout od godziny 14:00, a także „ISTOTA Zmian: Rattatus sapiens” – wystawę, która będzie otwarta od 12:00 do 21:00. O godzinie 18:00, w tej samej lokalizacji, odbędzie się prezentacja projektu „Trudno odkrywać jacy jesteśmy”, połączona z promocją książki „Śmiałość i empatia” autorstwa Dariusza Gzyry i Elwiry Sztetner.

  Miłośnicy ulicznej kuchni będą mogli skosztować różnych potraw na Street Food Festival, który odbędzie się na Alei Lubomirskich od godziny 14:00 do 3:00. Wieczorem, od godziny 21:00 do 23:00, na ulicy 3 Maja odbędą się animacje „ISTOTA Zmian: Arka/ Optymalizacja, Lokomotywa/ IDEOLO”, które wprowadzą mieszkańców w magiczny świat sztuki ulicznej.

  Dzień zakończy się silent disco w klubie festiwalowym, które potrwa od 23:30 do 3:00, oferując wyjątkowe doświadczenie muzyczne w cichej atmosferze.

  Sobota, 22 czerwca 2024

  Sobotni program będzie równie bogaty i zróżnicowany. Od godziny 10:00 do 13:00, w Teatrze Maska odbędzie się Bal maskowy, na który obowiązują darmowe wejściówki. To wydarzenie to doskonała okazja, aby wziąć udział w kolorowym i kreatywnym święcie, w którym każdy może stać się kimś innym.

  Od 10:00 do 17:00 będzie można zwiedzać wystawy w BWA oraz Rzeszowskich Piwnicach, a także kontynuować swoją podróż po „Bajkolandii z klocków LEGO®” i „Przygodach Gąski Balbinki” w Muzeum Dobranocek. Galeria r_z / ORz ZPAP w Rzeszowie będzie gospodarzem interaktywnej wystawy „Jesteś zadaniem do odrobienia”, która również będzie otwarta od 10:00 do 18:00.

  Debata „MOVE TO CHANGE” rozpocznie się o 10:30 w Kinie Zorza, oferując platformę do dyskusji na ważne tematy społeczne i kulturowe. Formularz rejestracyjny dostępny jest online, umożliwiając uczestnikom wcześniejsze zgłoszenie swojego udziału.

  Strefa SMYK ARENA oraz wystawa plenerowa „Dobranocki w pop-kulturze” przy Fontannie Multimedialnej będą otwarte od 12:00 do 18:00, zapewniając atrakcje zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. W tym samym czasie, na ul. Króla Kazimierza 25, będzie kontynuowana wystawa „ESKapada”.

  W klubie festiwalowym, od godziny 13:00, odbędzie się chilloutowa strefa, a od 13:00 do 20:00 Bitwa o Wschód – Dance Contest: Breaking, która przyciągnie miłośników tańca z całej Polski. Wystawa „ISTOTA Zmian: Remembering Places” – artystyczna instalacja VR, będzie dostępna od 14:00 do 20:00, a od 14:00 do 21:00 Fontanna Multimedialna stanie się wakacyjną przystanią kuglarską „ALE CYRK!”.

  Wieczorem, o 18:00 w BWA odbędzie się koncert Miss God z harfą laserową, a od 19:00 do 21:00

  Niedziela, 23 czerwca 2024

  Niedziela, 23 czerwca 2024 roku, to dzień pełen artystycznych i kulturalnych atrakcji w Rzeszowie, zorganizowany w ramach Europejskiego Stadionu Kultury. Program tego dnia jest tak bogaty i zróżnicowany, że każdy znajdzie coś dla siebie – od wystaw i warsztatów, przez koncerty i dyskusje, aż po relaks w klubie festiwalowym.

  Poranek pełen sztuki i interakcji

  Dzień rozpoczyna się już o godzinie 10:00 w Biurze Wystaw Artystycznych (BWA), gdzie można podziwiać wystawę „Na papierze bez granic… Artyści Trójmorza – habitat 2024”. Wystawa ta prezentuje prace artystów z różnych krajów regionu Trójmorza, ukazując różnorodność i innowacyjność w sztuce współczesnej. BWA będzie otwarte do godziny 17:00, dając odwiedzającym dużo czasu na zanurzenie się w świat sztuki.

  Równocześnie, od 10:00 do 17:00, Rzeszowskie Piwnice zapraszają do interdyscyplinarnej strefy doświadczania „FARBA/SKÓRA/SZUM”. To wyjątkowe wydarzenie łączy różne formy sztuki i zmysłowe doznania, oferując odwiedzającym niecodzienne wrażenia.

  Dla tych, którzy szukają interaktywnych doznań, Galeria r_z / ORz ZPAP w Rzeszowie przygotowała wystawę „Jesteś zadaniem do odrobienia”, otwartą od 10:00 do 18:00. Ta wystawa zachęca do aktywnego udziału i refleksji nad sposobami postrzegania miasta.

  Miłośnicy nostalgii i dziecięcej radości mogą odwiedzić Muzeum Dobranocek, które od 10:00 do 18:00 oferuje zwiedzanie wystawy stałej, a także specjalnych ekspozycji „Bajkolandia z klocków LEGO®” i „Przygody Gąski Balbinki”.

  Relaks i aktywność w klubie festiwalowym

  Od godziny 11:00, Fosa Zamku Lubomirskich przemienia się w klub festiwalowy z strefą chillout, gdzie można odpocząć i cieszyć się atmosferą festiwalu. W tej samej lokalizacji, od 11:00 do 17:00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie organizuje czytelniczy chillout, oferując bookcrossing i letnią czytelnię z leżakami.

  Miłośnicy jogi mogą wziąć udział w sesji „Asany z książką”, która odbędzie się od 11:00 do 12:00. To wyjątkowe połączenie ćwiczeń fizycznych i relaksu z literaturą, organizowane przez WiMBP w Rzeszowie.

  Warsztaty i wystawy dla każdego

  W południe rozpoczynają się warsztaty „Jak patrzeć na miasto”, prowadzone przez Pawła Korbusa w Galerii r_z / ORz ZPAP w Rzeszowie. Warsztaty potrwają od 12:00 do 16:00 i są świetną okazją, aby nauczyć się nowego sposobu postrzegania miejskiej przestrzeni. Wstęp na warsztaty jest darmowy, ale wymaga wcześniejszej rejestracji.

  Również od 12:00 do 18:00 przy Fontannie Multimedialnej odbędą się wydarzenia skierowane do najmłodszych – SMYK ARENA oraz plenerowa wystawa „Dobranocki w pop-kulturze”. Te atrakcje to doskonała zabawa dla całych rodzin.

  W Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa (GFMR) można zwiedzać wystawę „Porzucone córki tygrysa / Abandoned Daughters of the Tiger”, która będzie otwarta od 12:00 do 18:00. Wystawa ta porusza ważne tematy społeczne i kulturowe, przedstawione w niezwykle emocjonalny sposób.

  Na ulicy Króla Kazimierza 25 kontynuowana będzie wystawa „ESKapada”, dostępna od 12:00 do 20:00, natomiast w klubie festiwalowym, od 12:00 do 21:00, będzie można podziwiać wystawę „ISTOTA Zmian: Rattatus sapiens”.

  Smaki i sztuka uliczna

  Od południa do wieczora, Aleja Lubomirskich stanie się centrum kulinarnej i winiarskiej eksploracji dzięki wydarzeniom „Wschód Wina” (od 12:00 do 21:00) oraz Street Food Festival (od 12:00 do 23:00). To doskonała okazja, aby spróbować lokalnych specjałów i cieszyć się relaksem na świeżym powietrzu.

  Od 12:30 do 14:30 w klubie festiwalowym odbędą się warsztaty „Wewnętrzne pejzaże”, które połączą techniki redukcji stresu i medytacji z artystycznymi ćwiczeniami. Warsztaty poprowadzi Aleksandra Cieślak, a udział w nich jest darmowy.

  Dla miłośników technologii i nowoczesnej sztuki, od 14:00 do 20:00 w klubie festiwalowym będzie dostępna artystyczna instalacja VR „ISTOTA Zmian: Remembering Places”.

  Muzyka, dyskusje i spacery

  Popołudnie wypełnią liczne wydarzenia artystyczne i kulturalne. O 15:00 w klubie festiwalowym odbędzie się panel dyskusyjny „Rzeszowska Mapa Murali”, poświęcony sztuce street artu. Następnie, o 16:00 na Skwerze Kultury w Rynku Rzeszowskim, rozpocznie się koncert zespołu Sokół Orchestra, zatytułowany „Balkan Fever”.

  Miłośnicy murali mogą dołączyć do spaceru szlakiem rzeszowskich murali, który rozpocznie się o 16:30 przy klubie festiwalowym. O 17:00 w Galerii r_z odbędzie się spacer „Jak patrzeć na miasto”, będący prezentacją powarsztatową uczestników warsztatów Pawła Korbusa.

  O 17:00 w klubie festiwalowym rozpoczną się warsztaty „ISTOTA Zmian: Lokomotywa/ IDEOLO” prowadzone przez Małgorzatę Gurowską. Te darmowe warsztaty będą doskonałą okazją do zgłębienia tajników sztuki współczesnej.

  Wieczorne wydarzenia kulturalne

  Wieczorem, o godzinie 18:00, Filharmonia Podkarpacka im. A. Malawskiego zaprasza na wydarzenie „ART CELEBRATION”, które jest bezpłatne, ale wymaga wcześniejszej rejestracji.

  O 19:00 w klubie festiwalowym wystąpi Aga Walczak z zespołem, a w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się spektakl „TRIGGERS. Cykl obrazów choreograficznych” w wykonaniu Teatru O.de.la.

  Noc zakończy się animacjami „ISTOTA Zmian: Arka/ Optymalizacja, Lokomotywa/ IDEOLO”, które odbędą się na ulicy 3 Maja od 21:00 do 23:00. W tym samym czasie, w witrynach przy ulicach w centrum Rzeszowa, można będzie podziwiać street art „ISTOTA Zmian: Trudno odkrywać jacy jesteśmy”.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com