poniedziałek, 15 lipca, 2024
+

  Czy Patrioty z lotniska w Jasionce zostaną przeniesione na Ukrainę?

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wiceszef MON Cezary Tomczyk poinformował, że bateria amerykańska zostanie zastąpiona baterią z innej części świata. Polska nie zgodziła się na przekazanie stojących na terenie lotniska Rzeszów – Jasionka baterii rakiet Patriot, ponieważ bronią polskiego nieba i ten stan się nie zmieni.

  Według komunikatu wiceszefa Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezarego Tomczyka, Polska odmówiła przekazania swojej baterii. Polityk zapewnił, że na miejsce amerykańskiej baterii zostanie wprowadzona bateria z innej części świata, a polskie Patrioty nadal będą bronić polskiego nieba, niezależnie od tego.

  Jak podaje Wirtualna Polska w czwartek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Jacek Siewiera, wyraził stanowczy sprzeciw wobec przekazania amerykańskich wyrzutni przeciwlotniczych Patriot z Polski na Ukrainę. Siewiera potwierdził, że zwrócił się o rozmowę z odpowiednikiem w USA, Jake’em Sullivanem, odnosząc się do informacji podanych przez amerykańskie media.

  Według „The New York Times” prezydent USA, Joe Biden, zatwierdził przekazanie Ukrainie kolejnego systemu przeciwlotniczego Patriot, pochodzącego od amerykańskich wojsk stacjonujących w Polsce. Obecnie w Polsce znajduje się bateria amerykańskich Patriotów, które m.in. ochraniają logistyczny hub w Rzeszowie, skąd trafia na Ukrainę duża część pomocy sprzętowej. Gazeta nie precyzowała, czy chodzi o całą baterię (8 wyrzutni z radarami i innym sprzętem), czy tylko jej część.

  W ostatnich miesiącach Ukraina wielokrotnie apelowała do zachodnich partnerów o wsparcie kolejnymi systemami przeciwlotniczymi, zwłaszcza bateriami Patriot, aby zapewnić ochronę armii, miastom i infrastrukturze atakowanej regularnie przez Rosjan. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w kwietniu wskazywał, że Ukraina potrzebuje co najmniej 7 dodatkowych baterii Patriot do skutecznej obrony lotniczej.

  Jak dotąd USA przekazały Ukrainie jeden system Patriot. W ostatnich tygodniach pomoc zadeklarowały m.in. Holandia i Niemcy. Premier Polski, Donald Tusk, już w kwietniu wykluczył możliwość przekazania baterii Patriotów Ukrainie, podkreślając, że Polska dopiero wdraża te systemy do własnych sił zbrojnych, a pierwsze dwie baterie mają osiągnąć gotowość operacyjną do końca bieżącego roku. Kolejne 6 baterii ma dotrzeć do Polski dopiero od 2026 roku. Operacyjna bateria Patriotów w Polsce jest elementem sił USA, chroniąc m.in. logistyczny hub w Rzeszowie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com