czwartek, 18 lipca, 2024
+

  Zamek w Łańcucie otrzymał prestiżowy tytuł „Cuda Polski 2024”, w konkursie National Geographic Traveler

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Malowniczy zamek w Łańcucie, który znajduje się nieopodal samego Rzeszowa, stał się jednym ze zwycięzców konkursu, organizowanego przez National Geographic Traveler. „Cuda Polski 2024” – taki prestiżowy tytuł otrzymał właśnie ten zabytkowy, historyczny łańcucki obiekt, który wygrał w naszym regionie.

  W plebiscycie, z każdego województwa mogła zwyciężyć tylko jedna atrakcja turystyczna. Na Podkarpaciu był to właśnie ten zamek. Gratulujemy i cieszymy się z tego, że to właśnie dawna rezydencja magnacka wygrała w województwie podkarpackim. Zamek w Łańcucie, zachwyca przede wszystkim przepięknymi wnętrzami, dostępnymi do zwiedzania. Posiada także cenną kolekcję pojazdów konnych. Także może się poszczycić sporą kolekcją licznych dzieł sztuki.

  „Cieszymy się, że Muzeum-Zamek w Łańcucie ma tak wielu przyjaciół, którzy zagłosowali w plebiscycie. Dziękujemy za wsparcie i oczywiście serdecznie zapraszamy do Łańcuta”

  ˗ podsumował informację o zwycięstwie dyrektor Muzeum dr Piotr Szopa

  Zamek, jest jedną z najpiękniejszych pozostałych rezydencji, którą zamieszkiwali przed laty arystokraci. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park, w stylu angielskim. A w środku zamku znajdują się ciekawe zabytki, które przyciągają licznych turystów, szczególnie każdego, wakacyjnego sezonu.

  W konkursie, z podkarpacia, oprócz zamku w Łańcucie startowały Jaśliska oraz Dolina Sanu. Do konkursu łącznie zgłoszono 48 obiektów, z całej Polski. Przez cztery tygodnie można było głosować na różne obiekty, szlaki, punkty widokowe, miejsca naturalne, ale też całe dzielnice czy ogrody. Swoje głosy oddawali internauci, a teraz niedawno temu ogłoszono wyniki konkursu. Zamek w Łańcucie zdobył prawie 50% głosów, spośród zabytków w naszej podkarpackiej okolicy. W tegorocznej edycji plebiscytu oddano łącznie rekordowe 258 tys. głosów.

  – Wielkie gratulacje dla wszystkich tegorocznych zwycięzców. Kolejny raz nasi czytelnicy wybrali 16 nowych „Cudów Polski”, oddając na nie rekordową liczbę głosów. To pokazuje, jak bardzo chcemy promować i odkrywać nasz kraj. I jak bardzo jest on zróżnicowany. Na liście znalazły się bowiem miejsca naturalne, takie jak Bory Tucholskie, także te z wielką historią, jak Zamek w Łańcucie czy Twierdza Srebrna Góra, ale nie brakuje też miast, jak Pyzdry czy Lidzbark Warmiński, które z pewnością warto odwiedzić. Mam nadzieję, że „Cuda Polski 2024” staną się wyjątkowym, zaskakującym szlakiem podróżniczym

  – podkreśla Michał Cessanis, redaktor prowadzący „National Geographic Traveler” i ambasador plebiscytu.

  Celem organizowanego konkursu jest promowanie najpiękniejszych miejsc w całej Polsce. Zwyciężyło 16 miejsc, z szesnastu województw, a oprócz łańcuckiego zamku na Podkarpaciu, cudami Polski okazały się:

  Dolnośląskie – Twierdza Srebrna Góra;

  Kujawsko-Pomorskie – Pałace w Ostromecku;

  Lubelskie – Chełmskie Podziemia Kredowe;

  Lubuskie – Park Dworski w Iłowej;

  Łódzkie – Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej;

  Małopolskie – Zamek w Muszynie;

  Mazowieckie – Wzgórze Tumskie w Płocku;

  Opolskie – Fabryka Robotów w Mosznej;

  Podlaskie – Prawosławny skit w Odrynkach;

  Pomorskie – Bory Tucholskie;

  Śląskie – Bielsko-Biała;

  Świętokrzyskie – Muzeum Archeologiczne w Wiślicy;

  Warmińsko-Mazurskie – Lidzbark Warmiński;

  Wielkopolskie – Pyzdry;

  Zachodniopomorskie – Darłowo.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com