środa, 19 czerwca, 2024
spot_img
+

  W tym roku Europejski Stadion Kultury ma hasło „MOVE TO CHANGE”. Co wydarzy się podczas tego festiwalu?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury powraca do Rzeszowa po raz czternasty, a tegoroczna edycja największego na Podkarpaciu interdyscyplinarnego festiwalu kulturalnego obiecuje ponad 40 wydarzeń artystycznych. Jednym z głównych punktów programu będzie Koncert Główny w Parku Sybiraków, który zgromadzi kolektywy gwiazd z Polski i zagranicy.

  MOVE TO CHANGE – Temat Przewodni 2024

  W roku 2024 festiwal odbywa się pod hasłem „MOVE TO CHANGE”, co odzwierciedla politykę działania skoncentrowaną na dynamicznym mobilizowaniu społeczności lokalnej, artystów i twórców do zmiany perspektyw. Organizatorzy zachęcają do otwarcia się na nowe szanse i możliwości oraz myślenia poza utartymi schematami. To hasło przewodnie idealnie wpisuje się w obecne potrzeby społeczności i artystów, inspirując ich do wewnętrznych i zewnętrznych przemian.

  Koncert główny – kolektywy artystów

  Tematem przewodnim tegorocznego Koncertu Głównego, który odbędzie się 21 czerwca w Parku Sybiraków, są „Przemiany zmiany”. Artyści, tworząc koncert kolektywny, ustępują miejsca w swej przestrzeni twórczej drugim artystom, co pozwala na powstanie nowego, niecodziennego dzieła. Wydarzenie rozpocznie Koncert Otwarcia z udziałem Kathii, utalentowanej artystki młodego pokolenia, której zdjęcie zawisło jesienią na Times Square w Nowym Yorku. Kathia została również nominowana do nagrody „Bestsellery Empiku” w kategorii Odkrycie.

  Koncert Główny to wyjątkowe duety polskich gwiazd z zagranicznymi artystami. Na scenie pojawią się między innymi: L.U.C. & Rebel Babel Ensemble/Antytila, Tomasz Makowiecki/Lubomyr Melnyk, Kasia Lins/Palina oraz Paweł Domagała/Gizmo Varillas. Przed rozpoczęciem Koncertu Głównego, Park Sybiraków zamieni się w największą w Rzeszowie strefę kibica, gdzie wszyscy fani piłki nożnej i festiwalowicze będą mogli wspólnie oglądać transmisję meczu Polska – Austria. To nawiązanie do korzeni festiwalu, który zrodził się podczas przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.

  Wielkie oczekiwanie na 21 czerwca

  Prezydent Miasta Rzeszowa, Konrad Fijołek, wyraził swoją radość i entuzjazm wobec nadchodzącej edycji festiwalu, podkreślając, jak ważne jest otwieranie się na nowe szanse i mobilizowanie zarówno mieszkańców, jak i artystów do aktywnego udziału w życiu kulturalnym miasta.

  „Przez trzy dni cały Rzeszów będzie pulsował wydarzeniami ze wszystkich dziedzin sztuki. Dlatego zapraszam wszystkich serdecznie, bądźcie tam z nami!”

  – zachęcał Fijołek.

  Różnorodne wydarzenia w całym mieście

  Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury to nie tylko Koncert Główny, ale również szereg działań artystycznych odbywających się w różnych przestrzeniach miasta. W programie znajdziemy wydarzenia muzyczne, taneczne, wizualne, teatralne, a także strefy dedykowane dzieciom i strefy chill. Festiwalowe atrakcje obejmują także stałe punkty programu takie jak Electro East, gdzie wystąpią Tonka, Ars Latrans Orchestra Noir i Rosalie, oraz Art Celebration, poświęcone twórczości Zbigniewa Jakubka, który przez 11 lat współtworzył ten projekt.

  Inne wydarzenia to m.in.: Bitwa o Wschód – Dance Contest: Breaking, silent disco, audio-wizualna wystawa ESKapada, projekt artystyczno-społeczny Istota Zmian oraz Głosy Wschodu, koncert z harfą laserową. Wyjątkowym punktem programu będzie panel dyskusyjny „Move to Change”, który odbędzie się w sobotę, 22 czerwca, o godz. 10:30 w Kinie Zorza. Debata skupi się na tym, jak zmienia się krajobraz kulturalny miast rywalizujących o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury oraz na efektach działań podejmowanych przez rzeszowskie władze i instytucje kultury.

  Wszystkie wydarzenia w ramach Europejskiego Stadionu Kultury są bezpłatne, co czyni festiwal jeszcze bardziej dostępnym dla szerokiej publiczności. Czternasta edycja Wschodu Kultury Europejskiego Stadionu Kultury obiecuje być niezapomnianym doświadczeniem, pełnym twórczych przemian, inspiracji i niespodzianek. Tegoroczny festiwal, odbywający się pod hasłem „MOVE TO CHANGE”, zachęca do aktywnego udziału w życiu kulturalnym i czerpania radości ze wspólnego tworzenia nowych, unikalnych doświadczeń.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com