niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img
+

  Odkryj bogatą historię rzeszowskich miejsc na organizowanym spacerze z Maciejem Piekarskim, już wkrótce!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podzamcze, Stawiska, Wygnaniec, Rudki – te osobliwe nazwy kryją w sobie bogatą historię Rzeszowa, pełną ciekawych miejsc i wydarzeń. Choć dziś mogą brzmieć tajemniczo, niegdyś były to nazwy powszechnie używane przez mieszkańców miasta, odwołujące się do terenów wokół zamku, Podpromia, ulic Hetmańskiej, Lenartowicza, Czackiego, Staszica, Wincentego Pola, stadionu Stali Rzeszów oraz rejonów dawnych zakładów WSK, w tym Lisiej Góry.

  Spacer miejski zatytułowany „Podzamcze, Stawiska, Wygnaniec, Rudki” poprowadzi nas przez historię zagospodarowania terenów pomiędzy obecnym placem Śreniawitów a Lisią Górą na przestrzeni ostatnich 115 lat. Przewodnikiem będzie profesor Maciej Piekarski z Politechniki Rzeszowskiej, znakomity badacz dziejów rozwoju przestrzennego miasta. Spacer rozpocznie się na Placu Śreniawitów, obok krzyża, o godzinie 17:30 i będzie tłumaczony na język migowy, co umożliwi udział także osobom niesłyszącym.

  Historia terenów między Placem Śreniawitów a Lisią Górą

  Początki zagospodarowania tych terenów sięgają ponad stu lat wstecz. Na przestrzeni tego czasu, te początkowo niezagospodarowane obszary, przeszły przez kilka etapów rozwoju, które miały ogromne znaczenie dla cywilizacyjnego rozwoju Rzeszowa. Przez wiele lat obszar ten był swoistą pustką osadniczą, która z czasem została zagospodarowana i przekształcona w tętniące życiem części miasta.

  Motyw przewodni: woda

  Motywem przewodnim spaceru będzie woda, która odgrywała kluczową rolę w historii tych terenów. Wielki Staw Podzamczy, który kiedyś wypełniał wodę powierzchniową, stanowił istotny element krajobrazu. Rzeka Wisłok oraz rzeczka Rudka również odgrywały kluczową rolę w kształtowaniu tego obszaru. Woda była nie tylko naturalnym zasobem, ale także czynnikiem determinującym rozwój infrastruktury i standardów higienicznych w mieście. W 1934 roku, wraz z uruchomieniem wodociągu z ujęcia obok Lisiej Góry, Rzeszów wszedł na nowy poziom higieny miejskiej.

  Przekształcenia i rozwój

  Z biegiem lat, tereny te były zagospodarowywane na różne sposoby, od parków i terenów rekreacyjnych po zakłady przemysłowe i osiedla mieszkaniowe. Każdy z tych etapów pozostawił trwały ślad w historii miasta i przyczynił się do jego współczesnego wyglądu i funkcjonalności. Spacerując po tych terenach, będziemy mieli okazję dowiedzieć się, jak te obszary zmieniały się w czasie, jakie były kluczowe momenty ich rozwoju oraz jakie wyzwania musieli pokonać mieszkańcy i władze miasta.

  Zaproszenie do udziału

  Spacer „Podzamcze, Stawiska, Wygnaniec, Rudki” to wyjątkowa okazja, by zgłębić historię Rzeszowa z perspektywy jego przestrzennego rozwoju i znaczenia wody w kształtowaniu miasta. Profesor Maciej Piekarski, dzięki swojej wiedzy i pasji, zapewni uczestnikom niezapomnianą podróż przez dzieje tych miejsc. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych historią Rzeszowa, zarówno mieszkańców, jak i gości miasta, do wzięcia udziału w tym fascynującym spacerze.

  Zadanie „Oko na miasto – spacery dziejami Rzeszowa – 20lecie Polski w Unii Europejskiej” jest finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Dzięki wsparciu z funduszy europejskich możliwe jest organizowanie tego typu wydarzeń, które promują lokalną historię i kulturę, przyczyniając się do integracji społecznej i podnoszenia świadomości historycznej mieszkańców.

  Zapraszamy do uczestnictwa w spacerze, który pozwoli odkryć bogatą historię Rzeszowa i zrozumieć, jak zmieniały się i rozwijały te tereny na przestrzeni ponad wieku. To niezwykła okazja, by poznać swoje miasto z innej perspektywy i docenić jego historyczne dziedzictwo.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com