niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img
+

  Za nami jubileusz 20-lecia Stowarzyszeń Przyjaciół Szałamaistek i Mażoretek oraz ZPiT „Bandoska” w WDK!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury (WDK) w Rzeszowie odbyła się uroczystość jubileuszowa z okazji 20-lecia Stowarzyszeń Przyjaciół Szałamaistek i Mażoretek oraz Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Bandoska”. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło liczne grono gości, w tym artystów, działaczy kultury, sympatyków oraz przedstawicieli lokalnych władz. Jubileusz był doskonałą okazją do refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami, a także do wspólnego świętowania i integracji.

  Główna część jubileuszu rozpoczęła się od występów artystycznych zespołów działających w WDK. Na scenie pojawiły się zarówno młodsze, jak i starsze grupy, prezentując różnorodne formy artystyczne – od tańca, przez śpiew, aż po muzykę instrumentalną. Publiczność miała okazję podziwiać nie tylko umiejętności techniczne wykonawców, ale także ich pasję i zaangażowanie.

  Jednym z najważniejszych punktów programu był występ Dziewczęcej Orkiestry Szałamaistek, która jest unikatowym zespołem muzycznym na skalę europejską. Orkiestra, składająca się wyłącznie z dziewcząt – uczennic gimnazjów i liceów z całego Podkarpacia – zaprezentowała swoją wyjątkową muzykę marszową oraz wiązanki popularnych melodii ludowych i rozrywkowych. Towarzyszący im Zespół Mażoretek „Incanto” dodał tanecznego uroku, prezentując skomplikowane układy choreograficzne z użyciem batonów i elementów twirlingowych.

  Po występach nadszedł czas na oficjalną część uroczystości, podczas której wręczono gratulacje i pamiątkowe podziękowania wszystkim zasłużonym. Dyplomy i wyróżnienia otrzymali zarówno członkowie zespołów, jak i osoby, które przez lata wspierały ich działalność. Była to chwila pełna wzruszeń, podkreślająca wspólne osiągnięcia i długotrwałą współpracę.

  Zespół „Opa Cupa” – Energetyczne Zakończenie Wieczoru

  Na zakończenie uroczystości wystąpił zespół „Opa Cupa”, który swoim energetycznym występem porwał publiczność do wspólnej zabawy. Jego dynamiczna muzyka, łącząca elementy folku i współczesnych brzmień, doskonale wpisała się w klimat jubileuszowego święta, kończąc wieczór na wysokiej nucie.

  Dziewczęca Orkiestra Szałamaistek

  Dziewczęca Orkiestra Szałamaistek, której macierzystą placówką od pierwszych lat istnienia jest WDK w Rzeszowie, odgrywa kluczową rolę w życiu kulturalnym województwa podkarpackiego. Orkiestra jest zespołem unikatowym, grającym na szałamajach – instrumentach o średniowiecznym rodowodzie.

  Skład zespołu tworzą uczennice gimnazjów i liceów, co sprawia, że jest to jedyna taka orkiestra w Europie. Partnerem Orkiestry jest II Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie, a systematyczne próby odbywają się właśnie w WDK, skąd dziewczęta wyjeżdżają na warsztaty muzyczne i zgrupowania artystyczne.

  Orkiestra koncertuje od ponad 40 lat, występując nie tylko na scenach województwa podkarpackiego, ale także w całej Polsce i poza jej granicami. Towarzyszący im Zespół Mażoretek „Incanto” uświetnia każdą prezentację muzyczną, dodając tanecznego wdzięku i spektakularnych efektów wizualnych.

  Kadra Artystyczna Orkiestry i Mażoretek

  Kapelmistrzem Dziewczęcej Orkiestry Szałamaistek jest Grzegorz Mazur, który od lat dba o wysoki poziom artystyczny zespołu. Choreografem Mażoretek „Incanto” jest Aleksandra Szymańska, która prowadzi grupę od 2001 roku. Dzięki jej zaangażowaniu i talentowi, Mażoretki osiągnęły wysoki poziom, prezentując nie tylko układy marszowe, ale także skomplikowane pokazy twirlingowe i rewiowe.

  Zespół Pieśni i Tańca „Bandoska” – skarbnica kultury Podkarpacia

  Zespół Pieśni i Tańca „Bandoska” od ponad 70 lat jest jednym z najważniejszych ambasadorów kultury ludowej Podkarpacia. Zespół, który liczy obecnie ponad 90 osób, zdobywał liczne nagrody na konkursach krajowych i międzynarodowych, występując m.in. w Austrii, Belgii, Francji, Grecji, Niemczech, Portugalii, Turcji i wielu innych krajach.

  Zespół tworzą grupy reprezentacyjne, młodzieżowe, dziecięce oraz kapela ludowa, która akompaniuje podczas koncertów. Kapela, składająca się z instrumentów takich jak skrzypce, klarnet, akordeon, kontrabas i cymbały, stanowi integralną część każdej prezentacji „Bandoski”.

  Kadra Artystyczna „Bandoski”

  Instruktorami i choreografami Zespołu Pieśni i Tańca „Bandoska” są Karol Mrzygłód i Patrycja Przyłucka, którzy dbają o zachowanie autentyczności i wysokiego poziomu artystycznego występów. Michał Stefanik, szef kapeli i akompaniator, wraz z Katarzyną Bembenek i Grzegorzem Mazurem, którzy prowadzą zajęcia śpiewu, tworzą zespół instruktorów, dbający o rozwój artystyczny wszystkich członków zespołu.

  Jubileusz 20-lecia Stowarzyszeń Przyjaciół Szałamaistek i Mażoretek oraz Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Bandoska” był nie tylko okazją do świętowania, ale także do refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami i planami na przyszłość. WDK w Rzeszowie po raz kolejny stał się miejscem, gdzie historia spotyka się z teraźniejszością, a tradycja z nowoczesnością. Dzięki zaangażowaniu i pasji wszystkich członków zespołów, Podkarpacie może poszczycić się bogatym dziedzictwem kulturowym, które jest pielęgnowane i rozwijane z każdym kolejnym rokiem.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com