środa, 19 czerwca, 2024
spot_img
+

  Wybory do Europarlamentu już w najbliższą niedzielę. Jak głosować?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W najbliższą niedzielę, 9 czerwca 2024 r., Polacy po raz kolejny będą mieli okazję udać się do lokali wyborczych, aby wybrać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. To już trzeci raz w ciągu dziewięciu miesięcy, kiedy mamy możliwość głosowania w wyborach. Wybory do europarlamentu to istotne wydarzenie polityczne, które wpływa na kształtowanie polityki na szczeblu europejskim. Warto więc przyjrzeć się, jak wygląda ten proces, kogo wybieramy i jakie są zasady głosowania.

  Struktura i kompetencje Parlamentu Europejskiego

  Parlament Europejski jest jedynym na świecie ponadnarodowym zgromadzeniem wybieranym w wyborach bezpośrednich. Choć nie ma prawa inicjatywy ustawodawczej, jego członkowie odgrywają kluczową rolę w procesie legislacyjnym Unii Europejskiej, kontrolując inne instytucje i wydając opinie. Kadencja eurodeputowanych trwa 5 lat, a liczba miejsc w parlamencie wynosi obecnie 720, z czego 53 mandaty przypadają Polsce.

  Frekwencja i darmowa komunikacja miejska

  W Polsce obszar podzielony jest na 13 okręgów wyborczych. Frekwencja odgrywa kluczową rolę, ponieważ tam, gdzie będzie ona niska, może nie zostać wybrany żaden kandydat.

  Zasady głosowania

  Głosowanie

  Głosowanie odbędzie się w niedzielę, 9 czerwca 2024 r., między godziną 7:00 a 21:00. Na karcie do głosowania każdy obywatel uprawniony do głosowania zaznaczy jednego, wybranego przez siebie kandydata. Aby głos był ważny, należy postawić znak „X” w kratce obok nazwiska wybranego kandydata. Wszelkie odstępstwa, takie jak brak „X” lub kilka znaków, sprawiają, że głos traci ważność.

  Podział mandatów

  Podział mandatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbywa się według matematycznych wzorów. Najpierw zlicza się głosy na konkretne komitety wyborcze w skali kraju i odsiewa te, które nie przekroczyły 5-procentowego progu. Następnie między pozostałe komitety dzieli się liczbę mandatów, które następnie rozdziela się pomiędzy poszczególne listy w okręgach. Mandaty uzyskują kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów.

  Jak oddać ważny głos?

  Aby oddany głos był ważny, należy postawić znak „X” w kratce znajdującej się obok nazwiska wybranego kandydata. „X” można umieścić tylko raz. Wszelkie odstępstwa (np. brak „X” lub kilka znaków) sprawiają, że głos traci ważność.

  Głosowanie poza miejscem zamieszkania

  W wyborach do Parlamentu Europejskiego można głosować poza miejscem stałego zamieszkania. Aby to zrobić, należy pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w urzędzie gminy, w której jest się ujętym w spisie wyborców.

  Głosowanie korespondencyjne

  Głosowanie korespondencyjne jest umożliwione wyborcom z niepełnosprawnościami o potwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed dniem wyborów.

  Dlaczego warto głosować?

  Wybory do Parlamentu Europejskiego to nie tylko obowiązek obywatelski, ale także możliwość wpłynięcia na przyszłość Unii Europejskiej i Polski w jej strukturach. Parlament Europejski odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu polityki, która ma bezpośredni wpływ na życie codzienne obywateli Unii.

  Zapoznanie się z zasadami wyborów i procesem głosowania jest kluczowe dla każdego obywatela. Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej, szczegółowe informacje na temat wyborów oraz lokali wyborczych są dostępne na stronach gov.pl oraz Państwowej Komisji Wyborczej.

  Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 to ważne wydarzenie polityczne. Każdy głos się liczy, więc nie zapomnijmy udać się do lokali wyborczych 9 czerwca 2024 roku i wziąć udział w kształtowaniu przyszłości naszej wspólnej Europy.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com