środa, 19 czerwca, 2024
spot_img
+

  Obchody 75-lecia Szpitala Chorób Płuc i Opieki Długoterminowej w Górnie

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W piątek, 7 czerwca, w Szpitalu Chorób Płuc i Opieki Długoterminowej imienia Jana Pawła II w Górnie odbyły się uroczystości z okazji 75-lecia istnienia placówki. Na miejscu pojawiło się wielu znamienitych gości, włączając w to samorządowców z Powiatu Rzeszowskiego, przedstawicieli środowisk medycznych oraz polityków. Poświęcenia pamiątkowej tablicy dokonał Biskup Pomocniczy Senior Diecezji Rzeszowskiej, Edward Białogłowski.

  Podczas swojego przemówienia Starosta Rzeszowski, Krzysztof Jarosz, podkreślał niezwykle istotną rolę, jaką odgrywa szpital w Górnie w ochronie zdrowia. Podziwiał ofiarność i doświadczenie personelu placówki, a także zaangażowanie lokalnych środowisk i poprzedników na stanowisku starosty w rozwoju szpitala.

  Początki placówki sięgają roku 1949, gdy na bazie dawnej niemieckiej jednostki dla lotników powstało sanatorium przeciwgruźlicze. Od tego czasu następował intensywny rozwój, który uczynił szpital w Górnie wyróżniającą się instytucją w Polsce. Dziś, prowadzony przez Powiat Rzeszowski, Szpital Chorób Płuc i Opieki Długoterminowej im. św. Jana Pawła II w Górnie jest jednym z wiodących tego typu ośrodków w kraju.

  Szpital w Górnie to nasza perełka, nasz priorytet. Tu pomoc znajdują pacjenci cierpiący na schorzenia układu oddechowego, przewlekle chorzy, chorzy na Alzheimeira. Nie szczędzimy sił i środków, by potrzebującym zapewnić jak najlepsze warunki opieki i leczenia. Wspaniały jubileusz 75-lecia szpitala jest dla nas wielkim świętem, ale również mobilizacją do dalszych działań mających na celu rozwój placówki.

  Krzysztof Jarosz, starosta rzeszowski

  Paradoksalne jest to, że niemieccy okupanci podczas II wojny światowej jako pierwsi docenili zdrowotne właściwości mikroklimatu w Górnie, jednocześnie dokonując eksterminacji ludności polskiej i żydowskiej. Obszary te, będące pozostałościami dawnej Puszczy Sandomierskiej, charakteryzują się unikalnym mikroklimatem, sprzyjającym leczeniu chorób układu oddechowego. W czasie okupacji powstało tu sanatorium, będące swoistym zapleczem uzdrowiskowym dla poligonów wojskowych na północy dzisiejszego Podkarpacia.

  Niemcy wykorzystali teren w Górnie jako ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy dla pilotów Luftwaffe, korzystając z bliskości lotniska w Jasionce. Po wojnie obiekty przez pewien czas niszczały, jednak dzięki inicjatywie Tadeusza Lewickiego w 1949 roku powstało Państwowe Sanatorium Przeciwgruźlicze, rozwijając się w kolejnych latach mimo trudności.

  Sanatorium stopniowo się rozbudowywało i modernizowało, oferując coraz więcej miejsc dla pacjentów. W 1999 roku, po reformie administracyjnej, placówka przekształciła się w Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, a nadzór nad nią przejęło Powiat Rzeszowski, co przyczyniło się do intensywnego rozwoju i specjalizacji placówki.

  W ostatnich latach dokonano licznych inwestycji, zwiększając możliwości diagnostyczne i terapeutyczne szpitala oraz rozbudowując jego struktury. Planowane są kolejne modernizacje i rozbudowy, co ma umocnić pozycję placówki jako ważnego ośrodka medycznego w regionie. Jubileusz 75-lecia placówki stał się okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla jej rozwoju oraz do podziękowania wszystkim zaangażowanym w jej działalność.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com