czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img
+

  Rzeszów stanie się na chwilę stolicą teatru, a to za sprawą nadchodzącego Festiwalu Klasyki Polskiej!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rzeszów już niebawem stanie się epicentrum teatralnych emocji. Od 19 do 22 czerwca na scenie rzeszowskiego Instytutu Teologiczno-Pastoralnego odbędzie się Festiwal Klasyki Polskiej, podczas którego widzowie będą mogli podziwiać cztery wybitne sztuki w wykonaniu znanych aktorów. 5 czerwca, na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej, dyrektorzy Teatru Klasyki Polskiej przedstawili szczegóły dotyczące nadchodzącego wydarzenia. O idei festiwalu, jego znaczeniu oraz programie opowiedzieli Jarosław Gajewski, dyrektor Teatru Klasyki Polskiej, oraz Dariusz Kowalski, jego zastępca do spraw artystycznych.

  Podczas konferencji Jarosław Gajewski wyjaśnił, dlaczego klasyka jest tak ważna w dzisiejszych czasach.

  „Dosyć dawno się zorientowaliśmy, że skłonność teatru do wychodzenia naprzeciw publiczności, kierowania się jej gustami, skłania ku graniu repertuaru współczesnego, a także ku uwspółcześnianiu klasyki polskiej i światowej. Granie klasyki zgodnie z jej literą i duchem, lub raczej oddelegowanie stosownej energii, aby rezultaty sceniczne były jak najbliższe literze i duchowi, to jest w zasadzie idea Teatru Klasyki Polskiej, którą my tutaj reprezentujemy zarówno osobiście, jak i instytucjonalnie. Klasyka to coś więcej niż współczesność – powtarzamy za profesorem Świeżawskim i mamy tu na myśli to, że gdybyśmy nie mieli punktów odniesienia, nie mieli jakiegoś tła, w którym funkcjonujemy, to współczesność byłaby przerażającym chaosem. Klasyka jest czymś, do czego nieustannie trzeba wracać”

  – powiedział Gajewski.

  Artystom ogromną radość sprawia praca z polską literaturą klasyczną, która jest entuzjastycznie odbierana przez coraz liczniejszych widzów.

  „Jako fundacja w 2020 roku zaczynaliśmy od 'Zemsty’ Aleksandra Fredy. Często pisał on swoje sztuki wierszem, który jest najwyższą formą mowy scenicznej. Dla nas to wielkie wyzwanie móc zmierzyć się z takim tekstem, no i ogromna satysfakcja, że jest on przez widzów tak pozytywnie odbierany – to niezwykle budujące. Oprócz 'Zemsty’ w naszym repertuarze mamy też inne spektakle fredrowskie: 'Dożywocie’, 'Śluby panieńskie’ oraz 'Trzy po trzy’ – przedstawienie, które po raz pierwszy zagramy w Rzeszowie. Podczas Festiwalu będziecie Państwo mogli także zobaczyć 'Ambasadora’ Sławomira Mrożka”

  – dodał Dariusz Kowalski

  Program Festiwalu Klasyki Polskiej

  Festiwal Klasyki Polskiej rozpocznie się 19 czerwca spektaklem „Trzy po trzy”, opartym na pamiętniku Aleksandra Fredry. Przedstawienie ukazuje nieznaną twarz ojca polskiej komedii, z pełnym wachlarzem emocji – od melancholii po euforię. Na scenie pojawią się postacie przywoływane przez autora z przeszłości, w tym Sebastian Skoczeń, znany z roli króla Jagiełły w serialu „Korona królów. Jagiellonowie”. Kolejne dni festiwalu przyniosą spektakle takie jak „Zemsta”, gdzie w rolę Rejenta Milczka wcieli się Dariusz Kowalski, a wybuchowego Cześnika zagra Jarosław Gajewski. W roli Papkina wystąpi Łukasz Lewandowski, a elektryzującą Podstolinę zagra Maja Hirsch.

  20 czerwca widzowie będą mieli okazję zobaczyć „Dożywocie”, charakteryzujące się prześmieszną i wartką akcją oraz zapadającymi w pamięć bohaterami. Festiwal zakończy się 22 czerwca spektaklem „Ambasador” Sławomira Mrożka, gdzie w tytułową rolę wcieli się mistrzowski Andrzej Mastalerz.

  Bilety i dodatkowe informacje

  Bilety na Festiwal Klasyki Polskiej są dostępne na stronach internetowych biletyna.pl oraz teatrklasykipolskiej.pl. Teatr Klasyki Polskiej studiuje i wystawia najwybitniejsze polskie dramaty oraz adaptacje arcydzieł polskiej literatury, zgodnie z ich literą i duchem, w oparciu o rzetelny warsztat i we współpracy z wybitnymi twórcami teatru. Jedną z form działalności teatru są objazdy po kraju oraz zagraniczne tournée, adresowane przede wszystkim do rozsianej po świecie Polonii. Celem działań Teatru Klasyki Polskiej jest integracja wspólnoty, wzmacnianie jej tożsamości poprzez przypominanie bogactwa polskiego języka, historii i zwyczajów. Teatr Klasyki Polskiej to nowa, wielka szansa. Dla widzów – na kontakt z arcydziełami rodzimej literatury, a dla inwestorów i mecenasów – na stworzenie polskiej marki teatralnej o międzynarodowym zasięgu i znaczeniu.

  Rzeszów, stając się gospodarzem Festiwalu Klasyki Polskiej, potwierdza swoją rolę jako ważne centrum kulturalne na mapie Polski. Dla miłośników teatru będzie to wyjątkowa okazja do zanurzenia się w świat klasycznych dzieł polskiej literatury i teatru, które pomimo upływu lat, nie tracą na swojej aktualności i wartości.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com