czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img
+

  Zbliża się festiwal „Ktoś, nie coś” w Rzeszowie. To rozmowy z ekspertami o naturze, przyrodzie i jej wpływie na nas!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Zbliża się wyjątkowe wydarzenie – Festiwal „Ktoś, nie coś”, który tym razem zawita do Rzeszowa. Odbędzie się on w dniach 15-17 czerwca w ramach projektu „Naturalnie Sztuka 2024”, dofinansowanego z budżetu Gminy Miasta Rzeszów. Gospodarzem wydarzeń będzie Międzynarodowe Centrum Integracji Feniks przy ul. 3 Maja 13. Organizatorzy przygotowali bogaty program pełen inspirujących spotkań i prelekcji, które z pewnością zainteresują zarówno miłośników sztuki, jak i przyrody.

  Program Festiwalu

  15 czerwca (sobota)

  16:00 – ALEKSANDRA ZAWADZKA-GLINKA „Zwierzęta domowe w kulturze i tradycji”

  Rozmowa z Aleksandrą Zawadzką-Glinką, prowadzona przez Alicję Zams, poświęcona będzie roli zwierząt domowych w różnych kulturach i tradycjach. Uczestnicy dowiedzą się, jak na przestrzeni wieków zmieniało się postrzeganie i relacje ludzi ze zwierzętami, które dzisiaj są integralną częścią wielu rodzin.

  17:30 – KASIA PILITOWSKA „Kocham chwasty”

  Prelekcja Kasi Pilitowskiej poświęcona będzie niezwykłemu światu chwastów. Autorka opowie o ich znaczeniu w ekosystemach, niesamowitych właściwościach i roli, jaką mogą odgrywać w życiu codziennym. To spotkanie z pewnością zmieni podejście uczestników do roślin, które często są niedoceniane.

  16 czerwca (niedziela)

  14:00 – DARIUSZ GZYRA „Co to jest antropozoologia?”

  Dariusz Gzyra, w rozmowie z Joanną Hańderek, przybliży tematykę antropozoologii – interdyscyplinarnej dziedziny badającej relacje między ludźmi a zwierzętami. Dyskusja dotknie zarówno kwestii etycznych, jak i społecznych związanych z współistnieniem ludzi i innych gatunków.

  15:30 – MAŁGOSIA LEBDA „Rzeki – krwioobiegi ziemi”

  Prelekcja Małgosi Lebdy poświęcona będzie rzekom, które autorka nazywa krwioobiegami ziemi. Uczestnicy usłyszą o ich znaczeniu dla ekosystemów, wpływie na kulturę i życie ludzkie oraz o zagrożeniach, z jakimi się borykają. To niezwykłe spotkanie pozwoli lepiej zrozumieć rolę wód w przyrodzie i cywilizacji.

  Program Wizyt w Szkołach

  17 czerwca (poniedziałek)

  Lekcja „Mieszczuch i zwierzęta” w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr IV w Rzeszowie

  Joanna Hańderek poprowadzi lekcję poświęconą relacjom między mieszkańcami miast a zwierzętami. Będzie to doskonała okazja dla uczniów, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat współczesnych wyzwań związanych z życiem zwierząt w środowisku miejskim oraz dowiedzieć się, jak można poprawić ich los.

  Fundacja Teatr NEMNO serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w festiwalu. To niepowtarzalna okazja, aby spotkać się z wybitnymi prelegentami, poszerzyć horyzonty i wziąć udział w inspirujących dyskusjach. Organizatorzy zachęcają również do śledzenia szczegółów wydarzenia na stronie internetowej http://ktosniecos.pl/ oraz na profilu na Facebooku https://www.facebook.com/KNCFestiwal.

  Festiwal „Ktoś, nie coś” to nie tylko zwykłe wydarzenie kulturalne, ale również głęboko zakorzeniona idea, która przekracza granice miejsca i czasu. Organizatorzy pragną, aby festiwal, który może odbywać się w różnych lokalizacjach w Polsce, stał się platformą do refleksji nad rolą człowieka w naturze. Celem festiwalu jest inspirowanie do myślenia o relacjach między człowiekiem a naturą w sposób, który umieszcza człowieka jako część natury, a nie jako jej dominatora. Festiwal stawia sobie za cel zwrócenie uwagi na szkodliwość takiego podejścia i propagowanie bardziej zrównoważonego, odpowiedzialnego i świadomego stylu życia.

  „Ktoś, nie coś” to idea, która konfrontuje ludzką zachłanność i nieograniczone potrzeby z realiami konsekwencji naszych działań. Organizatorzy zwracają uwagę, że wiele problemów ekologicznych wynika z nadmiernej konsumpcji i braku poszanowania dla natury. Interesują ich nie tylko relacje z „dziką” naturą, ale także z tą najbliższą – ze zwierząt.

  Do zobaczenia na Festiwalu „Ktoś, nie coś” w Rzeszowie!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com