czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img
+

  PCN „Łukasiewicz” zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Astronomiczną „Per aspera ad astra”

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  PCN „Łukasiewicz” przygotowało coś wyjątkowego dla miłośników lotnictwa oraz kosmosu. Już 10 czerwca 2024 roku odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Astronomiczna „Per aspera ad astra”, będąca częścią cyklu „Podkarpackie! Centrum! Nauki! Astronomiczno-Lotnicze-Naukowe celebracje 20 lat Polski w Unii Europejskiej!”. To wydarzenie, które nie tylko uczci dwudziestą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, ale również dostarczy mnóstwo wiedzy i inspiracji związanych z astronomią i lotnictwem.

  Program Konferencji

  Konferencja potrwa od godziny 9:00 do 14:00 i będzie obfitować w interesujące panele edukacyjne oraz pokazy naukowe. Wszystko to odbędzie się w PCN „Łukasiewicz” w Jasionce, przy ul. Jasionka 952a, w strefie niebiletowanej.

  9:30 – Panel edukacyjny „Słońce – (nie)zwykła gwiazda”

  Rozpoczniemy od fascynującej podróży do serca naszego układu słonecznego. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego Słońce jest kluczowym elementem naszego życia i jakie tajemnice skrywa.

  10:30 – Panel edukacyjny „Wszystkie oczy skierowane na Ziemię, czyli co nam daje teledetekcja satelitarna”

  Ten panel przybliży technologię teledetekcji satelitarnej i jej zastosowania w codziennym życiu, od monitorowania środowiska po zarządzanie zasobami naturalnymi.

  11:30 – Panel edukacyjny „Łaziki marsjańskie”

  Przygoda na Czerwonej Planecie! Uczestnicy poznają historię i przyszłość łazików marsjańskich, które od lat dostarczają nam bezcennych informacji o Marsie.

  12:00 – Panel edukacyjny „Czym jest energia i dlaczego jej potrzebujemy?”

  Panel, który odpowie na pytania dotyczące fundamentalnej roli energii w naszym życiu i różnych źródeł energii, które napędzają naszą cywilizację.

  12:30 – Panel edukacyjny „Turystyka kosmiczna. Wczoraj, dziś i jutro”

  Eksploracja przestrzeni kosmicznej nie jest już tylko domeną astronautów. Turystyka kosmiczna staje się rzeczywistością, a ten panel przedstawi jej rozwój i przyszłość.

  13:00 – Panel edukacyjny „Sonifikacja”

  Jak zamienić dane na dźwięk? Uczestnicy dowiedzą się o procesie sonifikacji i jego zastosowaniach w nauce i sztuce.

  13:30 – Panel edukacyjny „Radioastronomia. Jak usłyszeć kosmos?”

  Panel, który odkryje przed uczestnikami tajniki radioastronomii i metody „słuchania” kosmosu za pomocą fal radiowych.

  Dodatkowe Atrakcje

  W trakcie trwania konferencji, zarówno przed budynkiem, jak i w strefie niebiletowanej, odbędą się praktyczne pokazy astronomiczne. Uczestnicy będą mieli okazję obserwować plamy słoneczne za pomocą specjalnych lunet z filtrem szarym, h-alfa i klinem Herschela.

  Dodatkowo, będzie można zobaczyć wystawę mobilną PCN oraz pokazy naukowe, a także modele Zarzeckiej Fundacji Sportów Lotniczych i Modelarskich.

  W strefie informacyjnej uczestnicy będą mogli dowiedzieć się więcej o Funduszach Europejskich oraz Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Ponadto, spotkania z pilotami oraz prelekcje na temat samolotu AN-2 będą doskonałą okazją do zgłębienia tajników lotnictwa.

  Aeroklub Rzeszowski w Jasionce

  Równocześnie, w Aeroklubie Rzeszowskim w Jasionce, odbędą się pokazy w mobilnym planetarium PCN, a także możliwość zwiedzania wybranych samolotów. Prelekcje i panele dyskusyjne prowadzone przez doświadczonych pilotów będą dodatkową atrakcją dla wszystkich pasjonatów lotnictwa.

  Organizacyjne Szczegóły

  Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie lub tematach i godzinach poszczególnych paneli. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak w tym dniu ekspozycje stałe PCN będą nieczynne.

  Kontakt

  W razie pytań dotyczących organizacji i programu konferencji, warto skontaktować się z Krystianem Rzemieniem lub Katarzyną Jandą-Boczar pod adresem email: zea@pcn.org.pl.

  Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na to wyjątkowe wydarzenie! Przygotujcie się na dzień pełen naukowych odkryć i kosmicznych inspiracji w PCN „Łukasiewicz”.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com