czwartek, 20 czerwca, 2024
spot_img
+

  „Pierwsze wzmianki o Rzeszowie a źródła archeologiczne”. Zachęcamy do wybrania się na wykład dr. Pawła Kocańdy

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie oraz Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego mają zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na wykład dr. Pawła Kocańdy, uznanego archeologa, zatytułowany „Pierwsze wzmianki o Rzeszowie a źródła archeologiczne”. Wydarzenie odbędzie się 5 czerwca 2024 roku o godzinie 18.00 w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13. Wykład ten został dofinansowany z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

  O prelegencie

  Dr Paweł Kocańda to doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie archeologia oraz doświadczony muzealnik, specjalizujący się w edukacji muzealnej. Od kwietnia 2021 roku pełni funkcję dyrektora Muzeum Ziemi Bieckiej. Jego bogata kariera naukowa obejmuje badania nad architekturą obronno-rezydencjonalną w Europie Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem fundacji Przemyślidów, Piastów oraz Jagiellonów. Kocańda interesuje się także archeologią miejską, osadnictwem na pograniczu polsko-węgierskim oraz fortyfikacjami nowożytnymi. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów oraz opracowań dotyczących fortyfikacji średniowiecznych, a także badań archeologicznych w Bieczu i Rzeszowie.

  W trakcie swojej kariery dr Kocańda kierował i współprowadził liczne badania archeologiczne na terenie województw małopolskiego i podkarpackiego, a także uczestniczył w ponad 30 konferencjach krajowych i międzynarodowych. Jest członkiem wielu prestiżowych organizacji i stowarzyszeń, w tym Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Powiatu Gorlickiego i Upiększania Gorlic z Okolicą, gdzie aktywnie działa na rzecz ochrony dziedzictwa archeologicznego.

  Tematyka wykładu

  Wykład dr. Kocańdy skupi się na wczesnych wzmiankach o Rzeszowie oraz ich związkach z odkryciami archeologicznymi w tym regionie. Rzeszów, miasto o bogatej historii, po raz pierwszy został wspomniany w dokumentach historycznych w XIII wieku. Jednak dzięki badaniom archeologicznym wiadomo, że osadnictwo na terenie dzisiejszego Rzeszowa sięga znacznie wcześniej.

  Początki Rzeszowa w źródłach pisanych

  Pierwsza pisemna wzmianka o Rzeszowie pochodzi z dokumentu z 1354 roku, kiedy to król Kazimierz Wielki nadał miastu prawa miejskie na prawie magdeburskim. Jednakże wcześniejsze wzmianki, jak dokumenty z końca XIII wieku, wskazują na istnienie osady już wcześniej. Wykład dr. Kocańdy przybliży te dokumenty oraz kontekst historyczny, w jakim się pojawiły.

  Odkrycia archeologiczne

  W ramach wykładu zostaną przedstawione najważniejsze odkrycia archeologiczne dokonane na terenie Rzeszowa. Dr Kocańda omówi znaczenie tych odkryć dla zrozumienia historii miasta i jego rozwoju. Badania archeologiczne prowadzone w ostatnich dekadach ujawniły ślady osadnictwa sięgające epoki brązu, co świadczy o długotrwałej obecności człowieka na tych terenach.

  Jednym z najbardziej znaczących odkryć było znalezienie pozostałości średniowiecznych fortyfikacji, które rzucają nowe światło na obronny charakter wczesnego Rzeszowa. Dr Kocańda przedstawi także wyniki najnowszych badań, które odsłoniły fundamenty budowli z okresu wczesnego średniowiecza oraz artefakty codziennego użytku, pozwalające na rekonstrukcję życia ówczesnych mieszkańców.

  Współczesne badania i technologie

  Nowoczesne technologie, takie jak badania geofizyczne i analizy izotopowe, stały się nieocenionym narzędziem w rękach archeologów. Dr Kocańda omówi, jak te technologie są wykorzystywane w badaniach prowadzonych na terenie Rzeszowa, umożliwiając odkrywanie ukrytych warstw osadnictwa i lepsze zrozumienie jego rozwoju przestrzennego.

  Znaczenie wykładu

  Wykład dr. Pawła Kocańdy ma na celu nie tylko przedstawienie wyników badań archeologicznych, ale także popularyzację wiedzy o bogatej historii Rzeszowa. Dzięki współpracy z Fundacją Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, wydarzenie to jest częścią szerszych działań mających na celu ochronę i promocję dziedzictwa archeologicznego regionu.

  Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią i archeologią do udziału w tym wyjątkowym wykładzie, który z pewnością poszerzy wiedzę na temat wczesnych dziejów Rzeszowa i najnowszych odkryć archeologicznych w tym regionie. Spotkanie z dr. Pawłem Kocańdą to niepowtarzalna okazja, by z pierwszej ręki dowiedzieć się o najnowszych wynikach badań i ich znaczeniu dla zrozumienia historii miasta.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com