piątek, 21 czerwca, 2024
+

  III Otwarty Turniej Strzelecki im. mjr. Józefa Rzepki w Sokołowie Małopolskim

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  2 czerwca 2024 roku na terenie Gminnej Strzelnicy Sportowej „Partyzant” w Sokołowie Małopolskim odbył się III Otwarty Turniej Strzelecki im. mjr. Józefa Rzepki, zorganizowany przez Powiat Rzeszowski. Zawody te cieszą się dużą popularnością. W tegorocznej edycji uczestniczyło 79 osób, w tym 48 mężczyzn, 23 dzieci oraz 8 kobiet. Warto zaznaczyć, że turniej nie tylko miał charakter rodzinny, ale również stanowił doskonałą okazję do wspólnego spędzenia czasu. Turniej miał także wymiar wojewódzki, ponieważ uczestniczyły w nim osoby z wielu powiatów regionu.

  Władze samorządowe powiatu rzeszowskiego, organizatora wydarzenia, reprezentowali Pan Krzysztof Jarosz, Starosta Rzeszowski, oraz Pan Tomasz Wojton, Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego. Wraz z Panem Andrzejem Kraską, Burmistrzem Gminy i Miasta Sokołów Małopolski, zainaugurowali turniej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również Pan Karol Ożóg, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, oraz Pan Stanisław Kula, Radny Powiatu Rzeszowskiego.

  Po przemówieniach zaproszonych gości, omówiono przebieg poszczególnych konkurencji oraz zasady bezpieczeństwa, po czym rozpoczęto strzelania turniejowe.

  Turniej odbywał się w trzech kategoriach: kobiet, mężczyzn oraz młodzieży w wieku 13-18 lat. Uczestnicy strzelali z pistoletu i karabinu, zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej.

  Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii otrzymali okolicznościowe statuetki oraz upominki reklamowe powiatu, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

  Organizatorzy zwrócili uwagę na wysoki poziom wyników. Sylwetki laureatów pokazują, że ich miejsce na podium to efekt wieloletniej pasji, którą realizują poprzez indywidualne treningi oraz udział w różnych formach współzawodnictwa strzeleckiego.

  Laureaci III Otwartego Turnieju im. Majora Józefa Rzepki:

  Kategoria kobiet

  I Karolina Suska (183 p.)

  II Kinga Słonka (179 p.)

  III Agnieszka Kędzierska (176 p.)

  Kategoria wiekowa 13 – 18 lat

  I Kaja Salach (194 p.)

  II Filip Kołodziej (188 p.)

  III Margańska Klaudia (180 p.)

  Kategoria mężczyzn

  I Adam Kowalski (194 p.)

  II Paweł Rykała (189 p.)

  III Adam Ziobro (188 p.)

  Zawody, poza popularyzacją strzelectwa sportowego i rozwijaniem pasji, mają również na celu upamiętnienie majora Józefa Rzepki, bohatera Armii Krajowej i żołnierza wyklętego, który urodził się w Bratkowicach.

  Józef Rzepka urodził się 22 grudnia 1913 roku w Bratkowicach, gdzie ukończył szkołę powszechną, a następnie I Gimnazjum w Rzeszowie. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim i angażował się w działalność ruchu ludowego. W latach 1937-38 odbył służbę wojskową w 5. Pułku Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Podczas okupacji był dowódcą Placówki Związku Zbrojnej Bratkowice-Głogów i adiutantem Inspektoratu Rejonowego AK Rzeszów. W trakcie akcji „Burza” dowodził Zgrupowaniem III Zachód. Po wojnie działał w antykomunistycznej organizacji „Nie” oraz Delegaturze Sił Zbrojnych. W styczniu 1947 roku wszedł w skład IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Został aresztowany i skazany na śmierć, a 1 marca 1951 roku zamordowany wraz z sześcioma innymi członkami zarządu WiN. Data ta jest obecnie obchodzona jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

  Starosta Krzysztof Jarosz podkreślił, że chce, aby turniej stał się wydarzeniem cyklicznym, promującym patriotyzm. Zapowiedział również plany budowy strzelnicy sportowej na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko”, utworzonego przez samorząd powiatowy.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com