piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img
+

  Zbliża się MOC Odkrywców – impreza dla fanów naukowych technologii, pokazów i eksperymentów!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki – MOC Odkrywców to coroczne wydarzenie, które przyciąga pasjonatów nauki i techniki z całego regionu. Wydarzenie to, mające na celu popularyzację nauki, technologii, kultury i sztuki, zyskało ogromną popularność wśród mieszkańców Rzeszowa i okolic. Od swojego powstania w 2010 roku, Piknik ewoluował i rozwijał się, by stać się jednym z najważniejszych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce.

  Piknik Nauki i Techniki zadebiutował w 2010 roku, zlokalizowany w centrum Rzeszowa, w pobliżu Rzeszowskiego Zamku i Polskiego Radia Rzeszów. Przez osiem edycji miejsce to stało się epicentrum naukowych eksperymentów, pokazów i warsztatów, które przyciągały tysiące odwiedzających. Jednak w 2018 roku, z uwagi na rosnącą popularność i rozbudowującą się formułę, organizatorzy postanowili przenieść wydarzenie na tereny Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Współpraca z Politechniką Rzeszowską otworzyła nowe możliwości i pozwoliła na dalszy rozwój Pikniku, czyniąc go jeszcze bardziej atrakcyjnym i różnorodnym.

  XV edycja pikniku – czerwiec 2024

  Już w sobotę, 8 czerwca 2024 roku, odbędzie się jubileuszowa XV edycja Rzeszowskiego Pikniku Nauki i Techniki – MOC Odkrywców. Impreza rozpocznie się o godzinie 11:00 i potrwa do 18:30, oferując uczestnikom nieskończoną ilość atrakcji rozlokowanych w Miasteczku Piknikowym, które tradycyjnie zlokalizowane będzie wokół głównego budynku Rektoratu Politechniki Rzeszowskiej. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a wszystkie atrakcje są dostępne nieodpłatnie, co sprawia, że Piknik jest dostępny dla wszystkich, niezależnie od wieku i zainteresowań.

  Strefy Tematyczne

  Tegoroczna edycja Pikniku będzie podzielona na cztery główne strefy tematyczne:

  Pasaż Techniki: Najbardziej rozbudowana część Pikniku, która przyciąga miłośników techniki małej i dużej. W tej strefie odwiedzający będą mogli uczestniczyć w interaktywnych pokazach i warsztatach z zakresu fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Atrakcje takie jak teatr wysokich napięć, symulator lotu, pokaz transformatorów Tesli oraz widowiskowe pojedynki wojów z epoki Grunwaldu będą prawdziwą gratką dla wszystkich technicznych entuzjastów.

  Pasaż Nauki: Miejsce pełne naukowych odkryć i eksperymentów. Uczniowie ze szkół podstawowych, liceów i techników zaprezentują swoje projekty edukacyjne z chemii, fizyki i robotyki. Pokazy takie jak „Skalpel i nici”, eksperymenty z suchym lodem, pokazy chemiczne i degustacja specjałów kuchni molekularnej zapewnią niezapomniane wrażenia. Wahadło Foucaulta, jedno z najważniejszych eksperymentów fizycznych, zostanie zaprezentowane przez przedstawicieli Uniwersytetu im. Komisji Edukacji Narodowej z Krakowa.

  Pasaż Kultury i Sztuki: W tej strefie uczestnicy będą mogli wziąć udział w interaktywnych warsztatach z malarstwa, rzeźby, metaloplastyki, ceramiki i grafiki, prowadzonych przez Zespół Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Muzeum Dobranocek zaprosi na spotkanie z bohaterami filmów animowanych, a Fundacja Koi Koi pozwoli uczestnikom poznać kulturę Japonii.

  Skwer Historii: Tutaj królować będą średniowieczne klimaty, dzięki obecności Zakonu Rycerzy Boju Dnia Ostatniego. Odwiedzający będą mogli zobaczyć stroje, wyposażenie i broń z epoki, przymierzyć hełmy, dotknąć zbroi i wziąć udział w pojedynkach rycerskich. Dla fanów średniowiecznych maszyn oblężniczych przygotowano pokaz działania trebusza, drewnianej maszyny miotającej.

  Uczestnicy i atrakcje

  Piknik to prawdziwa uczta dla miłośników nauki i techniki. Ponad 70 stanowisk i 350 osób przygotuje interaktywne prezentacje, eksperymenty, laboratoria mobilne i wystawy. Koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu im. Komisji Edukacji Narodowej z Krakowa zaprezentują swoje osiągnięcia naukowe i popularnonaukowe.

  W Pasażu Nauki uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach „Skalpel i nici”, gdzie poznają budowę i funkcje prawdziwych organów oraz spróbują swoich sił w chirurgicznym szyciu. Pokazy chemiczne, eksperymenty z suchym lodem, strzały z moździerza, samozapłony oraz pokazy i degustacja kuchni molekularnej z pewnością przyciągną wielu ciekawskich.

  Warsztaty i pokazy

  W strefie Majsterkowicza młodsi uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w cięciu piłą, wkręcaniu, wierceniu i wbijaniu gwoździ. Mobilny escape room, stanowisko małych murarzy oraz budowanie wież z drewnianych klocków to tylko niektóre z atrakcji.

  W salach wykładowych budynku V Politechniki Rzeszowskiej zaplanowano szereg pokazów:

  Pokazy chemiczne Koła Naukowego Chemików Esprit (godz. 13:00, 15:00 w Auli V2)

  Pokazy wysokich napięć KN MEGAVOLT & Teslacoil (godz. 11:00 – 17:00 w sali wykładowej V7 cyklicznie)

  Finałowy pokaz popularno-naukowy „Dźwiękowe iluzje, czyli jak nas słyszycie” (godz. 17:15 w Auli V1) – Paweł Pasterz & Małgosia Wilczak

  Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki – MOC Odkrywców to nie tylko edukacyjne wydarzenie, ale również doskonała okazja do integracji lokalnej społeczności. Poprzez interaktywną edukację naukowo-techniczną, warsztaty i pokazy, Piknik stanowi doskonały sposób na zbliżenie różnych środowisk: dzieci, uczniów, nauczycieli i rodziców.

  Zapraszamy wszystkich małych i dużych odkrywców do udziału w tej niezwykłej przygodzie. Przygotujcie się na moc eksperymentów, techniki, technologii, wysokich napięć, historii, kultury i sztuki. A przy tym moc dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Niech MOC będzie z Wami!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com