wtorek, 25 czerwca, 2024
+

  Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie zaprasza na nowe filmy w czerwcu!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie ma przyjemność zaprosić wszystkich miłośników kina na wyjątkowe projekcje filmowe zaplanowane na czerwiec 2024 roku. Każde z wydarzeń będzie poprzedzone pokazem Polskich Kronik Filmowych z 1959 roku, co doda historycznego kontekstu i dodatkowej wartości edukacyjnej każdemu wieczorowi filmowemu.

  Program czerwcowych pokazów:

  03.06.2024 r. – „The Old Oak”, reż. Ken Loach

  10.06.2024 r. – „Anselm”, reż. Wim Wenders

  17.06.2024 r. – „Eureka”, reż. Lisandro Alonso

  24.06.2024 r. – „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”, reż. Eugen Illés

  Wszystkie projekcje będą odbywać się w poniedziałki o godzinie 19:00 w Wojewódzkim Domu Kultury, ul. Stefana Okrzei 7. Karnety miesięczne na cztery filmy dostępne będą w cenie 30 zł, natomiast pojedyncze wejściówki na każdy film kosztują 12 zł. Zadanie realizowane jest ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.

  Szczegółowe informacje o filmach

  „The Old Oak”, reż. Ken Loach

  Gatunek: Dramat

  Produkcja: Wielka Brytania, Belgia, Francja 2023

  Czas trwania: 113 min

  Wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni w świecie pełnym wrogości. Film opowiada historię lokalnej społeczności w północnej Anglii, której życie kręci się wokół pubu The Old Oak. Pub jest nie tylko miejscem spotkań, ale także symbolem zmian, jakie dotknęły miasto na skutek ekonomicznej recesji zapoczątkowanej w latach 80. Narastająca frustracja mieszkańców osiąga punkt kulminacyjny, gdy do miasta przybywają syryjscy uchodźcy. Niezwykła przyjaźń między właścicielem pubu a młodą Syryjką staje się nadzieją na porozumienie.

  Nagrody:

  Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno – Nagroda Publiczności

  Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Ghent – Nagroda Publiczności

  Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid – Nagroda Publiczności

  Międzynarodowy Festiwal Filmowy Cinefest Sudbury – Nagroda Publiczności

  Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Palic – Nagroda Publiczności

  Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Calgary – Nagroda Publiczności

  „Anselm”, reż. Wim Wenders

  Gatunek: Biograficzny, dokumentalny

  Produkcja: Niemcy, Francja, 2023

  Czas trwania: 93 min

  Filmowy portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera, znanego z monumentalnych rzeźb. Wim Wenders, reżyser znany z „Piny”, oferuje immersyjne doświadczenie, które pozwala wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł. Film łączy fabularne sceny, materiały archiwalne i ujęcia z gigantycznej pracowni pod Paryżem, tworząc zniuansowany obraz artysty walczącego z powojenną zbiorową amnezją. Film eksploruje tematy takie jak pamięć, konstrukcja i rozpad, mit i konkret, a także relacje między sztuką a historią.

  „Eureka”, reż. Lisandro Alonso

  Gatunek: Dramat, fantasy

  Produkcja: Argentyna, Francja, Niemcy 2023

  Czas trwania: 146 min

  Film reżysera Lisandro Alonso przenosi widzów pomiędzy różnymi epokami, gatunkami i konwencjami. Rozpoczynając od czarno-białego westernu, przez współczesny kryminał, aż po przypowieść o winie, karze i gorączce złota w amazońskiej dżungli, „Eureka” skupia się na kwestii reprezentacji i tożsamości. Bohaterowie, rdzenni mieszkańcy obu Ameryk, starają się uciec od narzuconych im ram, przemieszczać się w stronę nieuchwytnego i radykalnej przemiany. Film wyróżnia się hipnotycznym rytmem, gęstością i urodą obrazów.

  „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”, reż. Eugen Illés

  Gatunek: Dramat, niemy

  Produkcja: Niemcy 1918

  Czas trwania: 85 min

  Poruszająca historia wielkiej miłości Mani Walkowskiej, pracownicy fabryki papierosów, do utalentowanego kompozytora Hansa. Mania zostaje wybrana na modelkę do reklamy nowej marki papierosów, co staje się początkiem skomplikowanej miłości z Hansem. Film z 1918 roku, jeden z pierwszych niemieckich filmów w karierze Poli Negri, przez wiele lat uznawany był za zaginiony. W 2006 roku kopia filmu została odnaleziona przez prywatnego kolekcjonera z Czech, co czyni go prawdopodobnie jedyną kopią na świecie. Film jest istotnym elementem dziedzictwa filmowego i artystycznego tego okresu.

  Podsumowanie

  Dyskusyjny Klub Filmowy „Klaps” zapewnia nie tylko doskonałą rozrywkę, ale także platformę do głębokich dyskusji i refleksji nad ważnymi tematami społecznymi i historycznymi. Czerwcowe projekcje to doskonała okazja, aby zobaczyć filmy różnych gatunków i z różnych epok, z których każdy oferuje unikalne spojrzenie na świat i ludzkość. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa i wspólnego odkrywania magii kina.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com