piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img
+

  Konferencja wojewody podkarpackiej na temat przejścia granicznego z Ukrainą

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W środę w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa, która poświęcona była polsko-ukraińskim przejściom granicznym, ze szczególnym uwzględnieniem otwarcia drogowego przejścia w Malhowicach.

  Wojewoda podkarpacki, Teresa Kubas-Hul, przypomniała, że w latach 2021-2023 w Malhowicach prowadzone były jedynie roboty budowlane. W tym czasie nie dokonano zakupu wyposażenia przejścia w niezbędny sprzęt kontrolny, taki jak czytniki paszportów, urządzenia do badania autentyczności dokumentów, komputery, telefony czy meble. Nie zabezpieczono również brakujących 2,5 mln zł, które wynikły z aktualizacji kosztorysów w 2023 roku. Ponadto, nie powstał brakujący odcinek drogi prowadzącej do pasa granicznego, a do umowy z wykonawcą nie wprowadzono zapisów dotyczących robót zamiennych, co spowodowało spór o kwotę 3,4 mln zł.

  Nie można było zatem zakładać uruchomienia odpraw w pierwszym kwartale  2024 r. skoro przez cały 2023 nie został ogłoszony ani jeden przetarg – mówiła wojewoda podkarpacki. – Obejmując urząd podjęłam szereg działań mających na celu jak najszybsze uruchomienie przejścia. Ogłosiłam kolejne postępowania przetargowe na zakup wyposażenia.

  Teresa Kubas – Hul, wojewoda Podkarpacki

  Dotychczas przeprowadzono 10 postępowań, obejmujących zakup różnorodnego sprzętu kontrolnego. Wśród zakupionych urządzeń znalazły się m.in. detektory metali, sprzęt do kontroli tachografów, urządzenia do przepompowywania paliwa, sprzęt do identyfikacji zwierząt, czytniki paszportów i linii papilarnych. Ponadto, nabyto aparaty fotograficzne, kamery cyfrowe, lampy błyskowe, stoły do reprodukcji, materiały medyczne, urządzenia biurowe takie jak niszczarki, bindownice i lampki biurkowe, a także meble biurowe oraz metalowe szafy.

  Podpisałam 5 umów z dostawcami a kolejne 5 podpiszę po rozstrzygnięciu postępowań w czerwcu – kontynuowała wojewoda podkarpacki. – Ostatnie dostawy planuję do końca trzeciego kwartału br. Przeprowadziłam postępowanie, rozstrzygnęłam przetarg a następnie podpisałam umowę z wykonawcą brakującego odcinka dojazdowego do pasa granicznego. Umowa została podpisana 26 marca 2024 r. Droga wybudowana zostanie zgodnie z umową do 14 czerwca.

  W ramach postępowania przetargowego na projektowanie drogowego przejścia granicznego istniała możliwość zamówienia dodatkowego projektu dla ruchu pieszego. Jednakże, ówczesna wojewoda nie skorzystała z tej opcji, a termin na udzielenie zamówienia z wolnej ręki upłynął 26 czerwca 2020 roku. W rezultacie cały proces inwestycyjny musi być rozpoczęty od nowa. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych prowadzi inwestycję dotyczącą uruchomienia odpraw pilotażowych dla pociągów pasażerskich. Jeśli Urząd Marszałkowski rozstrzygnie przetarg na przewoźnika, RARS dostarczy niezbędny sprzęt do przeprowadzania tych odpraw. Wojewoda Teresa Kubas-Hul zaznaczyła również, że obecny budżet ustaliła jej poprzedniczka, która nie zabezpieczyła środków na utrzymanie drogowego przejścia granicznego w Malhowicach. Budżet na utrzymanie przejść drogowych wzrósł z 29 096 000 zł do 30 146 000 zł. Ogłoszono już przetargi na zakup mobilnego skanera RTG dla Korczowej i na wykonanie oświetlenia awaryjnego dla Krościenka. W czerwcu ogłoszone zostaną kolejne przetargi: na zakup bramki radiometrycznej dla przejścia w Werchracie oraz na opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy przejścia drogowego w Korczowej na terminal do odpraw samochodów ciężarowych. Teresa Kubas-Hul przypomniała, że 13 marca br. wraz z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji, Maciejem Duszczykiem, odwiedziła wszystkie polsko-ukraińskie przejścia graniczne, co zaowocowało przygotowaniem planu ich przebudowy i rozbudowy.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com