piątek, 21 czerwca, 2024
+

  To był pierwszy koncert z cyklu „Klasyka bez granic”, na którym zaśpiewali członkowie Centrum Sztuki Wokalnej z orkiestrą na żywo!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Za nami wyjątkowy koncert pod nazwą „Klasyka bez granic”, który zainicjowała Anna Czenczek. To cykl koncertów, które odbywają się w kilku miejscach, na Podkarpaciu a pierwszym z nich był kościół pw. Św. Wojciecha i Św. Stanisława w Rzeszowie, przy Placu Farnym 5. Odbył się on 27 maja, w zeszły poniedziałek, był darmowy i zgromadził sporą widownię. Oprócz samej Anny Czenczek, muzykę głównie klasyczną i religijną zaprezentowali także wychowankowie Centrum Sztuki Wokalnej, młodzież wyłoniona z prowadzonego castingu, a do tego zagrała na żywo orkiestra, pod kierownictwem Tomasza Filipczaka – pianisty. Jak było na koncercie, który zaczął się wieczorem, o godzinie 19:30?

  Jedno jest pewne. Takiego projektu na Podkarpaciu jeszcze nie było. Widowisko muzyczne miało piękną, symfoniczną oprawę, a jego organizatorami była Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki Carpathia. Podczas trwania koncertu zaśpiewali: Magdalena Daszykowska, Karina Janik, Izabela Kochman, Gabriela Kocój, Karolina Kołodziej, Julia Kościńska, Krzysztof Kosior, Ewa Machała, Anna Malawska, Aleksandra Małek, Amelia Rudnicka, Klaudia Szum. O muzyczną, piękną oprawę zadbali – kwintet smyczkowy Arso Ensemble w składzie: Robert Naściszewski – skrzypce, Orest Telwach – skrzypce, Piotr Gajda – altówka, Anna Naściszewska – wiolonczela, Wojciech Gąbka– kontrabas, a także Magdalena Gerula – waltornia, Łukasz Choiński – obój.

  Na pięknym koncercie mogliśmy usłyszeć największe dzieła klasyczne i religijne m.in.: „Pie Jesu”, „Panis Angelicus”, „Lascia ch’io pianga”, „Pamiętam ciche, jasne dnie”, „Grzeszni, senni, zapomniani” oraz autorskie utwory specjalnie napisane i opracowane do tego projektu min. „Ave Maria”, „Agnus Dei”, „Angele Dei” czy „Veni Sancte Spiritus”, do tekstów opracowanych przez dr Annę Czenczek. Niezwykłą opowieść muzyczną połączyły teksty i melodie zarówno te stare, które swoją historią sięgają setki lat, jak i utwory te bardziej współczesne.

  Podczas występu, widownia mogła się wzruszyć. W kościele w Rzeszowie zgromadzona publiczność została wypełniona po brzegi, a słuchacze mogli poznać największe dzieła muzyki klasycznej, a także nowowydane utwory, pochodzące z płyt produkcji Anny Czenczek – „W każdym z nas” i „Ave Regina Caelorum”.

  Koncert należał do udanych, a ci, którym nie udało się w nim uczestniczyć, będą mieli jeszcze okazję by go posłuchać. Kolejne takie koncerty w ramach całego ich cyklu, zaplanowane są na niedzielę, 28 lipca – w Kościele pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie (Jubileusz 75-lecia istnienia parafii), o godzinie 18:00 oraz na poniedziałek, 12 sierpnia 2024 – w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, Klasztor OO. Bernardynów w Leżajsku, o godzinie 19:00.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com