piątek, 21 czerwca, 2024
+

  Samorząd Województwa Podkarpackiego świętował 25-lecie na zamku w Łańcucie

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Główne elementy jubileuszowych obchodów z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Podkarpackiego obejmowały uroczystą sesję Sejmiku Województwa w zabytkowych wnętrzach Muzeum-Zamku w Łańcucie, mszę świętą w kościele Farnym w Rzeszowie, którą przewodniczył arcybiskup Adam Szal, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Smoleńskim oraz koncert.

  Uroczystości z okazji 25-lecia samorządu województwa rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Farnym, przewodniczoną przez arcybiskupa Adama Szala, metropolitę przemyskiego. Następnie marszałek województwa Władysław Ortyl, członkowie zarządu oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz wraz z radnymi złożyli kwiaty przed Pomnikiem Smoleńskim, znajdującym się przy budynku urzędu marszałkowskiego.

  Najważniejszym punktem obchodów była uroczysta sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego, która odbyła się w Muzeum-Zamku w Łańcucie. W wydarzeniu uczestniczyli podkarpaccy parlamentarzyści, europosłowie, przedstawiciele służb mundurowych, duchowieństwo, samorządowcy z całego regionu, a także reprezentanci instytucji i stowarzyszeń z Podkarpacia. Obecna była również konsul generalna Republiki Słowackiej, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, oraz delegacje z partnerskich regionów Słowacji i Chorwacji, a także Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.

  Samorząd województwa reprezentowali marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałkowie Piotr Pilch i Karol Ożóg oraz członkowie zarządu Anna Huk i Małgorzata Jarosińska-Jedynak, a także przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz wraz z radnymi.

  Sesja rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru województwa i odegrania hymnu państwowego, po czym minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych radnych.

  Z okazji jubileuszu Prezydent RP Andrzej Duda skierował list do uczestników uroczystości, który odczytał poseł Kazimierz Gołojuch. W swoim liście prezydent podkreślił, że reforma administracyjna wprowadzająca 16 województw stworzyła system, który zakorzenił się w polskim porządku prawnym i świadomości społecznej. Składając życzenia z okazji 25-lecia, prezydent szczególnie wyróżnił radnych województwa, doceniając ich wkład w budowanie zaufania mieszkańców regionu.

  Marszałek podkreślił, że wszystkie te przemiany były możliwe dzięki pracowitości i kreatywności mieszkańców.

  Ważnym elementem uroczystej sesji było wręczenie odznaczeń państwowych. Na mocy postanowienia Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi uhonorowani zostali: Zygmunt Nowak za zasługi w działalności społecznej i samorządowej oraz Barbara Rogowska, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Rzeszowie, za wkład w rozwój medycyny i ochrony zdrowia. Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczona została Barbara Stawarz, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Przemyślu, również za działalność na rzecz rozwoju medycyny i ochrony zdrowia.

  Wcześniej, w Warszawie, odznaczenia państwowe otrzymali: marszałek Władysław Ortyl – Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Ewa Draus – była wicemarszałek i wieloletnia radna oraz Janina Jastrząb – była, wieloletnia skarbnik województwa, które otrzymały Złote Krzyże Zasługi. Stanisław Kruczek, były członek zarządu i wieloletni radny, został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi. Odznaczenia otrzymali także inni samorządowcy różnych szczebli z Podkarpacia.

  fot. Biuro Prasowe UMWP

  Po wręczeniu odznaczeń głos zabrała wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, która podkreśliła, że ten rok obfituje w wyjątkowe jubileusze – 25 lat Polski w NATO, 20 lat w Unii Europejskiej oraz ćwierćwiecze samorządu województwa.

  Uroczystą sesję zakończyło pamiątkowe zdjęcie wszystkich zaproszonych gości wykonane na tle łańcuckiego zamku. Po zamknięciu obrad przed gośćmi wystąpiła Mariola Łabno-Flaumenhaft, z recitalem Ordonka – jeśli kochasz mnie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com