środa, 19 czerwca, 2024
spot_img
+

  Marszałek odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie obchodzono Dzień Samorządu Terytorialnego. Podczas uroczystości Prezydent Polski, Andrzej Duda, uhonorował przedstawicieli samorządu odznaczeniami państwowymi. Wśród wyróżnionych znaleźli się marszałek województwa Władysław Ortyl, była wicemarszałek Ewa Draus, były członek zarządu Stanisław Kruczek oraz Janina Jastrząb, która przez wiele lat była skarbnikiem województwa.

  Marszałek Władysław Ortyl został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie to przyznano mu za wyjątkowe zasługi na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce oraz za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej, przynoszącej korzyści krajowi. Order wręczył Prezydent RP Andrzej Duda.

  fot. Biuro Prasowe UMWP

  Order Odrodzenia Polski, ustanowiony w 1921 roku, jest nadawany za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu. Przyznawany jest za wyjątkowe osiągnięcia w działalności publicznej korzystnej dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności, rozwoju gospodarki narodowej i służby publicznej, a także za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną. Odznaczenie to honoruje również zasługi na rzecz rozwoju współpracy Polski z innymi państwami i narodami.

  Ewa Draus i Janina Jastrząb zostały odznaczone Złotymi Krzyżami Zasługi, natomiast Stanisław Kruczek otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. Krzyż Zasługi, ustanowiony w 1923 roku, przyznawany jest osobom, które wykazały się zasługami dla państwa lub obywateli poprzez działania wykraczające poza ich zwykłe obowiązki i przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom. Odznaczenie to honoruje również ofiarną działalność publiczną, niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

  Podczas uroczystości Prezydent Andrzej Duda podkreślił znaczenie obchodów Dnia Samorządu, które upamiętniają pierwsze rzeczywiście wolne wybory do samorządu gminnego, przeprowadzone 27 maja 1990 roku. Wyraził wdzięczność wszystkim samorządowcom za ich codzienną pracę, służbę samorządową oraz działania na rzecz rozwoju lokalnych społeczności, zwanych Małymi Ojczyznami.

  Dziękuję za pracę dla swojej Polski lokalnej, często państwo mówicie – Małej Ojczyzny, dla tej swojej Polski lokalnej, czyli gminnej,  powiatowej. Dla tej Polski regionalnej czyli wojewódzkiej, ale także i przede wszystkim – i to podkreślam jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – dla całej Rzeczypospolitej Polskiej. Dla jej rozwoju, dla rozwoju samorządu terytorialnego.

  Andrzej Duda, prezydent RP

  W wydarzeniu uczestniczyło blisko 400 samorządowców z całej Polski, w tym przedstawiciele różnych szczebli samorządu. Wyróżnienia otrzymali również samorządowcy z Podkarpacia. Uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego poprzedziło specjalne posiedzenie Rady ds. Samorządu Terytorialnego Narodowej Rady Rozwoju, której członkiem jest marszałek Władysław Ortyl.Dzień Samorządu Terytorialnego, obchodzony 27 maja, jest świętem państwowym ustanowionym przez Sejm 29 czerwca 2000 roku. Upamiętnia on 10. rocznicę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych do rad gmin i miast, które były również pierwszymi całkowicie wolnymi wyborami w Polsce po II wojnie światowej.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com