środa, 19 czerwca, 2024
spot_img
+

  Pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego na renowację zabytków na Podkarpaciu

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Samorząd Województwa Podkarpackiego podpisał kolejne umowy z dwiema podkarpackimi parafiami – z Markowej i Lubaczowa, w ramach środków pozyskanych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie będzie przeznaczone między innymi na konserwację zabytkowych polichromii oraz prace restauratorskie nad zabytkami z Muzeum Konkatedralnego.

  Podpisanie umowy miało miejsce z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Doroty w Markowej, którą reprezentował ksiądz prałat dr Roman Chowaniec. Środki z dofinansowania zostaną przeznaczone na konserwację i restaurację polichromii w kościele parafialnym oraz prace związane z zabytkowym ogrodzeniem wokół kościoła. Całkowita kwota dofinansowania wynosi 2 miliony złotych.

  Kolejna umowa została podpisana z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lubaczowie, którą reprezentował proboszcz ksiądz kanonik Andrzej Stopyra. Parafia otrzymała dofinansowanie na prace konserwatorskie i restauratorskie zabytków Muzeum Konkatedralnego, funkcjonującego przy parafii. Całkowita kwota dofinansowania wynosi 800 tysięcy złotych.

  Markowa to miejsce beatyfikacji i miejsce życia błogosławionej Rodziny Ulmów wraz z Dziećmi, a Lubaczów i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej to miejsce, w którym znajduje się wiele pamiątek związanych z archidiecezją lwowską oraz miejsce naszych corocznych pielgrzymek

  Władysław Ortyl, marszałek województwa Podkarpackiego

  Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członkini zarządu województwa, przypomniała, że w ramach rządowego programu, województwo podkarpackie otrzymało dotacje na 17 zadań z zakresu ochrony zabytków, na łączną kwotę ponad 29 milionów złotych. Wraz z dzisiejszymi, podpisano łącznie siedem umów na dotacje.

  Co daje nam już kwotę 11,5 mln złotych środków, które już pracują w zabytkowych obiektach, które już są realizowane. 2 miliony 800 tysięcy dzisiaj, więc do podpisania mamy jeszcze dziesięć zadań.

  Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu województwa

  Ksiądz dr Roman Chowaniec z parafii pw. św. Doroty w Markowej powiedział, że dzięki wsparciu, kościół w Markowej zyska nowy blask.

  Od beatyfikacji w kościele parafialnym w Markowej znajduje się główny relikwiarz Błogosławionej Rodziny Ulmów i od tego czasu kościół w Markowej stał się miejscem wielu pielgrzymek, więc bardzo serdecznie chciałbym podziękować za tę pomoc dla Markowej.

  ks. dr Roman Chowaniec, parafia pw. św. Doroty w Markowej

  Ksiądz kanonik Andrzej Stopyra, proboszcz parafii konkatedralnej w Lubaczowie, podkreślał, że przyznana dotacja będzie przeznaczona na ochronę zabytków pochodzących z archidiecezji lwowskiej, które znajdują się w utworzonym tam Centrum Dziedzictwa Archidiecezji Lwowskiej.

  To nasze centrum posiada unikatowe eksponaty, które wymagają renowacji, odnowienia, zakonserwowania. Między innymi ta umowa, którą podpisujemy, gwarantuje nam te środki. Wśród najbardziej cennych eksponatów jest gobelin z Żółkwi, ufundowany przez kobiety, uczestniczki Powstania Styczniowego w dziesiątą rocznicę powstania.

  ks. kan. Andrzej Stopyra, proboszcz parafii konkatedralnej w Lubaczowie

  Oprócz dzisiejszych dwóch umów podpisano już do tej pory pięć innych z takimi podmiotami jak:

  • Muzeum Podkarpackie w Krośnie na realizację prac w zakresie.: „Konserwacja i renowacja renesansowego Pałacu Biskupiego”, kwota dotacji 2 914 525 zł, 
  • Archidiecezja Przemyska Obrządku Łacińskiego w Przemyślu, na prace z zakresu: Rewitalizacja zespołu pałacowo – parkowego w Maćkowicach, kwota dotacji: 2 000 000 zł, 
  • Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela przy Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu na konserwację i restaurację polichromii i detali architektonicznych ołtarza Matki Bożej i ołtarza Serca Pana Jezusa oraz wykonanie rekonstrukcji i konserwacji oryginalnych reliktów posadzki, kwota dotacji to: 3 354 183 zł 
  • Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Stanisława BM w Lubaczowie na konserwację zabytkowej polichromii we wnętrzu kościoła pw. św. Stanisława BM w Lubaczowie autorstwa lwowskiego malarza Bronisława Gawlika z pierwszej połowy XX w., kwota dotacji to: 1 500 000 zł 
  • Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary w Ulanowie na Konserwację techniczną i estetyczną drewnianego, złoconego i polichromowanego kościoła parafialnego w Ulanowie, kwota dotacji to: 1 800 000 zł 

  Rządowy Program Odbudowy Zabytków wspiera samorządy w poprawie stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych. Skierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów odpowiedzialnych za opiekę nad zabytkami. Dofinansowanie jest przyznawane na realizację zadań związanych z ochroną zabytków i ich konserwacją. Może być przeznaczone na prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane przy zabytku prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego lub na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com