wtorek, 21 maja, 2024
spot_img
+

  Na Uniwersytecie Rzeszowskim miało miejsce otwarcie wystawy „Śladami Polskich Pionierów Badań Starożytnego Egiptu”

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  We wtorek 14 maja na Uniwersytecie Rzeszowskim miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy, która przenosi nas w czasy starożytnego Egiptu. Ekspozycja, zatytułowana „Śladami Polskich Pionierów Badań Starożytnego Egiptu”, nie tylko prezentuje fascynującą historię tego tajemniczego kraju, ale również ukazuje rolę, jaką Polacy odegrali w badaniach naukowych nad starożytnym Egiptem.

  Główną postacią wystawy jest Tadeusz Samuel Smoleński (ur. 16 sierpnia 1884 w Jaworzu, zm. 29 sierpnia 1909 w Krakowie), pierwszy polski egiptolog. Ekspozycja przedstawia jego osiągnięcia w dziedzinie egiptologii, w tym wykopaliska w El-Gamhoud, el-Hibeh i Sharuna oraz zabytki, które dzięki niemu trafiły do Krakowa. W 2024 roku przypada 140. rocznica jego urodzin. Inicjatorem przeniesienia wystawy z Muzeum Archeologicznego w Krakowie do Uniwersytetu Rzeszowskiego był prof. Andrzej Urbanik.

  Pochodzę stąd, z tej zmieni. Nie wyobrażałem sobie, żeby ta wystawa nie trafiła do Rzeszowa. Dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie ekspozycja mogła bezpośrednio z Krakowa do nas dotrzeć. Mamy nadzieję, że ta ekspozycja przyczyni się do promocji archeologii, egiptologii w Rzeszowie

  prof. Andrzej Urbanik.

  Otwarcie wystawy zgromadziło zarówno studentów, jak i przedstawicieli władz uczelni, w tym JM Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego, Profesora Doktora Habilitowanego Sylwestra Czopka, Rektora Elekta, Profesora Doktora Habilitowanego Nauk Medycznych Adama Reicha, Dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Doktora Habilitowanego Jaceka Górskiego, oraz Prezydenta Miasta Rzeszowa, Konrada Fijołka, który przekazał list intencyjny organizatorom wystawy.

  fot. Michał Święcicki/Uniwersytet Rzeszowski

  O archeologii się czyta, archeologię się zna, ale żeby być prawdziwym archeologiem, archeologię trzeba pokochać. Zwrócę się teraz do obecnych tutaj przyszłych archeologów. Nie ma większej radości niż odkrywanie. Życzę studentom, młodym adeptom archeologii, żeby doświadczyli kiedyś właśnie takiego momentu. Uniwersytet Rzeszowski kształci archeologów, którzy prowadzą wykopaliska na różnych kontynentach. Dzisiaj to wszystko jest w zasięgu Państwa ręki. Jest możliwe

  prof. dr hab. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego

  Otwarcie wystawy „Śladami Polskich Pionierów Badań Starożytnego Egiptu” w Uniwersytecie Rzeszowskim to nie tylko wydarzenie kulturalne, ale także naukowe, które umożliwia nam lepsze zrozumienie naszej historii oraz roli, jaką Polacy odegrali w badaniach nad odległą cywilizacją starożytnego Egiptu.

  Bardzo się cieszę, że ta wystawa trafiła pod dach naszego Uniwersytetu Rzeszowskiego, bo nasza uczelnia jest miejscem, w którym możemy realizować swoje pasje w różnych zakresach naszych zainteresowań. Bardzo bym chciał, żeby takie interdyscyplinarne połączenia różnych dyscyplin naukowych mogły się u nas realizować. To jest nasza mocna strona. Bardzo gratuluję organizatorom.

  prof. dr hab. Adam Reich, Rektor Elekt Uniwersytetu Rzeszowskiego

  Wystawa przyjechała do Rzeszowa z Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Podczas oficjalnego otwarcia towarzyszył nam dyrektor muzeum dr hab. Jacek Górski, który opowiedział zgromadzonym o inicjatywie jej powstania.

  Tytuł wystawy nie jest więc przypadkowy – pragniemy bowiem przypomnieć tych, którzy jako pierwsi w Polsce wnieśli znaczący wkład w rozwój egiptologii. Wystawa jest efektem pracy specjalistów różnych dyscyplin; egiptologów, archeologów, specjalistów medycyny sądowej, kryminalistyki, genetyki i radiologii, którzy nawiązując współpracę uzyskali rezultaty prezentowane na wystawie, pionierskie w skali krajowej i światowej.

  dr hab. Jacek Górski, Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com