wtorek, 28 maja, 2024
spot_img
+

  „Laser Day” w Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” to ciekawy pomysł na spędzenie tego piątku! Przyjdź na pokazy i wykłady

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W ramach Międzynarodowego Dnia Światła, które obchodzimy 16 maja, powstał pomysł, by uczcić ten dzień w Jasionce, niedaleko Rzeszowa, wyjątkowo. Samo kalendarzowe święto ma przypominać nam miedzy innymi o tym, kto pierwszy wymyślił i stworzył, zaprojektował oraz wykonał światło w postaci lasera. Był to fizyk, inżynier Theodore Harold Maiman, który w 1960 roku użył go po raz pierwszy.

  Jednocześnie dzień ten ma swoją wspaniałą misję, aby zwiększać świadomość dotyczącą tego, jak technologie oparte na świetle przydają się w takich dziedzinach, jak edukacja, zdrowie, komunikacja czy energetyka. Z tej okazji, Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” organizuje „Laser Day”, już 17 maja, czyli w nadchodzący, najbliższy piątek.  Już teraz zapowiadamy, że będzie dużo pokazów właśnie z użyciem i wykorzystaniem lasera. Poznaj cały program tego dnia, przyjdź i obejrzyj spektakularne zjawiska świetlne!

  Cała impreza, w strefie bezpłatnej będzie trwała od 9 aż do 18:30, późnym wieczorem. Będą prezentacje różnych urządzeń laserowych. Uczestnicy sprawdzą działanie plotera do cięcia strumieniem wody Wazer. Będą też różne ciekawe warsztaty, prelekcje, a także zaplanowany jest wykład na oczywiście ten temat. Przez cały dzień będzie można wziąć udział w warsztatach fizycznych pod nazwą „Światełko w tunelu”. Wszyscy – całe rodziny oraz pojedyncze osoby ciekawe najnowocześniejszych technologii, zwłaszcza tych związanych z laserem mogą wpaść tego dnia do Jasionki 952a, niedaleko słynnego lotniska na Podkarpaciu, blisko samego Rzeszowa.

  Od godziny 9 do 17, w strefie bezpłatnej znajdą się różne prezentacje oraz warsztaty w pracowni Fablab, na pierwszym piętrze. Poznamy, jak działają oraz funkcjonują różne urządzenia laserowe. Uczestnicy poznają pracę laserów, także od tej praktycznej strony. Będzie również można wziąć udział w testowaniu takich maszyn. Z kolei w Sali audiowizualnej, na drugim piętrze, odbędą się od godziny 10:30 aż do 15:15 przeróżne wykłady na temat właśnie technologii laserowych. Wszyscy zgromadzeni tego dnia, wieczorem, w hollu na parterze, w ramach cyklu „Sofa Naukowa” otrzymają odpowiedzi na różne ciekawe zagadnienia oraz pytania. Dowiemy się  między innymi, czy laser i miecz świetlny to to samo?

  Jeśli chodzi o strefę biletowaną, czyli płatną, aby ją oglądać trzeba wykupić wcześniej bilet. W jej koszt wchodzi możliwość zobaczenia różnych wystaw w strefie ekspozycji wewnętrznej. Będą też przygotowane warsztaty chemiczne, robotyczne, biologiczne i techniczne. Także zajęcia zawiązane ściśle z Dniem Światła, które nazywać się będą „Światełko w tunelu”. Uczestnicy poznają, jak wygląda badanie zjawiska załamania światła. Dowiedzą się czegoś więcej na temat soczewki, oraz przekonają się – co ma wspólnego geometria oraz optyka ze sobą? Dodatkowo, każdy ciekawski będzie mógł zwiedzić wnętrze samolotu AN-2. Na odwiedzających dzieci, czekać będzie także symulator lotu, również płatny. Dalej, będą się odbywały pokazy naukowych filmów.

   Po więcej informacji odsyłamy was do strony internetowej tego podkarpackiego centrum – www.pcn.org.pl.

  Warto wybrać się, szczególnie z maluchami na tę pełną przygód imprezę naukową, gdzie jego uczestnicy poznają i odkryją technologię laserową oraz niesamowite możliwości, jakie ona kryje.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com