wtorek, 28 maja, 2024
spot_img
+

  Naukowcy z Podkarpacia otrzymają miliony z Funduszy Europejskich na innowacje

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podkarpackie Centrum Innowacji otwiera rekrutację do nowej edycji Programu Grantowego, który ma na celu wspieranie badań i rozwoju w jednostkach naukowych regionu. Całkowita pula dofinansowania wynosi 6 milionów złotych, a pojedynczy projekt może otrzymać do 400 tysięcy złotych. Fundusze te pochodzą z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia.

  Rozpoczyna się już czwarta edycja programu grantowego, który ma na celu wspieranie jednostek naukowych w realizacji prac badawczo-rozwojowych z potencjałem komercyjnym. Uroczystą inaugurację programu uświetniła konferencja, w której uczestniczyli marszałek Władysław Ortyl oraz Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu województwa. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele podkarpackich uczelni, w tym rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwester Czopek oraz rektor elekt prof. Adam Reich.

  Ten projekt jest fascynujący sam w sobie, jest innowacyjny, jednocześnie innowacje wspiera, bo nie ma takiego odpowiednika w naszym kraju i nie ma też takiej formuły działań, jaka ma tutaj miejsce. Wielu już z tych naszych doświadczeń korzysta, wchodzi już na te ścieżki. Tym bardziej musimy dobrze się spisywać i ta czwarta edycja jest tego dowodem.

  Władysław Ortyl, marszałek województwa Podkarpackiego

  Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. Sylwester Czopek, reprezentując podkarpackie uczelnie, podziękował Podkarpackiemu Centrum Innowacji (PCI) za działania wspierające rozwój nauki zarówno w regionie, jak i w całym kraju. Dotychczas przeprowadzono trzy edycje konkursu na wsparcie prac badawczo-rozwojowych, w ramach których przyznano 153 granty na łączną kwotę przekraczającą 30 mln zł. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się m.in. badania nad nowoczesnym lekiem w terapii uzależnienia od tytoniu, które otrzymały wielomilionowe wsparcie z Agencji Badań Medycznych, oraz prace nad nowymi technologiami w automatyzacji produkcji przez producenta maszyn CNC.

  Ważne jest dla nas, aby jednostki naukowe z biznesem bardzo blisko współpracowały, bo to zawsze od samego początku, kiedy środki europejskie wspierały te obszary, było chyba największym wyzwaniem, aby przedsiębiorcy i jednostki naukowo-badawcze zaczęły ze sobą współpracować

  Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu Województwa Podkarpackiego

  W czwartej edycji Programu wnioskodawcy będą mogli otrzymać dofinansowanie sięgające 90%. Granty w wysokości od 100 do 400 tys. zł można przeznaczyć na koszty związane z zakupem materiałów do prac B+R, usługi niezbędne do realizacji projektów, wynajem lub dzierżawę aparatury badawczo-naukowej oraz wynagrodzenia osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektu.

  Projekty muszą wpisywać się w jedną z czterech inteligentnych specjalizacji województwa podkarpackiego. Dodatkowe punkty otrzymają projekty, których zespoły badawcze potwierdzą na etapie aplikacji, że mają potencjalnego odbiorcę technologii gotowego do walidacji wyników, oraz te, w których liderem będzie naukowiec z udokumentowanym doświadczeniem we wdrażaniu wyników prac B+R. Pozytywnie ocenione projekty zostaną podzielone na cztery listy rankingowe, po jednej dla każdej specjalizacji, a każda lista otrzyma 1,5 mln zł.

  Nabór do Programu rozpocznie się 20 maja. Wnioski można składać za pośrednictwem strony projekty.pcinn.org, gdzie dostępna jest niezbędna dokumentacja.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com