środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Zbigniew Jakubek, który był profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego, otrzymał w tym roku pośmiertnie Fryderyka!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Zbigniew Jakubek urodził się w 1962 we Wrocławiu i zmarł w 2023 roku. Był polskim pianistą, aranżerem, kompozytorem. W swojej karierze związany był z takimi gatunkami muzycznymi jak jazz, fusion, muzyka akustyczna, ale także pop. Artysta – muzyk ten podczas ostatniej, niedawnej gali rozdania Fryderyków – polskiej nagrody za szczególne osiągnięcia w muzyce otrzymał statuetkę. Uroczystość ta odbywa się od przeszło 1995 roku i w 2024 roku miała miejsce w Gliwicach, 22 marca. Na gali, w jednej z kategorii doceniono właśnie osobę, szczególnie związaną z Rzeszowem – profesora Uniwersytetu Rzeszowskiego – Zbigniewa Jakubka. Został on tym samym laureatem tej prestiżowej statuetki w kategorii Artysta Roku – Jazz.

  Nagroda została przyznana za album „Tribute to Zbigniew Jakubek”, wydany nakładem rzeszowskiego wydawnictwa Afro Vibe. Śp. dr hab. Zbigniew Jakubek był wieloletnim pracownikiem Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, założycielem i kierownikiem kierunku Jazz i muzyka rozrywkowa. Fryderyki otrzymują osoby, które szczególnie zasłużyły się dla polskiej muzyki. Ten wybitny animator kultury w tym także wykładowca akademicki zmarł w maju minionego roku i nie mógł już osobiście odebrać nagrody.

  Zwycięzca Fryderyka, z Uniwersytetem Rzeszowskim był związany już od 2003 roku. W 2023 roku, dwadzieścia lat później, mógłby obchodzić okrągły jubileusz swojej artystyczno-pedagogicznej pracy na tej rzeszowskiej uczelni wyższej.

  Pan Zbigniew był również członkiem zespołu Walk Away, który był wielokrotnie uznawany za najlepszy zespół jazzowy roku przez czytelników pisma Jazz Forum. Koncertował i współpracował z takimi artystami jak: Eric Marienthal, David Fiuczynski, Mino Cinelu, Chester Thompson, David Friesen, Bill Evans, Cindy Blackman, Carmine Appice, Dean Brown, a także artystami polskimi, m.in.: Lorą Szafran, Zygmuntem Kuklą, Mietkiem Szcześniakiem, Ryszardem Rynkowskim, Zbigniewem Wodeckim, Krzysztofem Ścierańskim, Urszulą Dudziak i wieloma innymi.

  Był także niezwykle otwartym i serdecznym człowiekiem, nauczycielem i przyjacielem. Otrzymanie Fryderyka świadczy o jego niesamowitym talencie do muzyki, który doceniła szczególnie komisja, która przyznawała w tym roku nagrody.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com