środa, 19 czerwca, 2024
spot_img
+

  W tym roku, mija 15 lat od powstania Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Z tej okazji zorganizowano uroczystość!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Muzeum Dobranocek jest jedyną taką instytucją w Polsce, w której znajdują się historyczne i unikatowe zbiory związane z bajkami oraz animacjami, emitowanymi w Telewizji Polskiej,  dla tych najmłodszych. Placówka założona została dzięki Wojciechowi Jamie, który przekazał swoje spore zbiory. A za datę oficjalnego otwarcia tego kulturalnego obiektu przyjmuje się dzień 22 marca, 2009 roku. Oglądać tam można dzisiaj eksponaty związane z najbardziej popularnymi kreskówkami. Są to zabawki, figurki, wydawnictwa, archiwalne filmy na szpulach, kasetach oraz płytach, oryginalne lalki, pochodzące z realizacji animacji dla dzieci. Doroślejsze pokolenie przypomni sobie tutaj bajki – Jacka i Agatkę, Gąskę Balbinkę, Reksia, Bolka i Lolka, Misia Uszatka, Colargola, Małego Pingwina Pik-Poka, Trzy Misie, Plastusia, Kota Filemona, Smerfy, Pszczółkę Maję, Wilka i Zająca oraz wiele innych postaci. Oprócz wystawy, organizowane są też bardzo często w tym miejscu zabawy, warsztaty dla dzieci. A z okazji 15-lecia funkcjonowania muzeum, zorganizowano specjalną uroczystość. 25 marca, o godzinie 11, odbyło się wydarzenie w siedzibie tego Muzeum.

  Jeśli chodzi o program, odbyło się rozstrzygnięcie plebiscytu na ulubionego bohatera z dobranocek, projekcja filmu animowanego „Różne Przygody Gąski Balbinki” oraz odcinka widowiska telewizyjnego „Przygody Gąski Balbinki” (odc. „Świeżo malowane”). Goście mieli wspaniałą okazję posłuchać koncertu uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie oraz obejrzeć występ Przedszkolaków z Przedszkola nr 3 z Jasła. Odsłonięto również rzeźbę Gąski Balbinki – bohaterki jednej z najstarszych polskich animacji dla dzieci, która w tym roku obchodziła jubileusz 65-lecia pojawienia się na ekranach telewizorów. Niewątpliwie najważniejszym punktem uroczystości było Wystąpienie Pani Wiceprezydent Rzeszowa Krystyny Stachowskiej i Pani Dyrektor Muzeum Katarzyny Lubas. Dla gości przygotowano drobny poczęstunek łącznie z tortem.  

  Jeśli chodzi o konkurs na ulubionego bohatera dobranocki, został nim Miś Uszatek. Przypominamy, że głosować mogli na postacie z kreskówek wszyscy. W plebiscycie znalazły się bajki, które emitowane były w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej w latach od 1962 do 2013 roku. Drugie miejsce zajął Krecik, a trzecie – Reksio.

  Jest dostępna cały czas również do oglądania dla wszystkich wystawa czasowa pt. „Przygody Gąski Balbinki”, którą zaproszeni tego dnia goście podziwiali zaraz po zakończeniu się oficjalnej części uroczystości związanymi w urodzinami placówki.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com