piątek, 1 marca, 2024
+

  Rewitalizacja Hali Targowej w Rzeszowie, jak zmieni się jej otoczenie i co z handlowcami?

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Odnowiona Hala Targowa i 16 hektarów terenu wokół niej zagospodarowane na nowo. Miasto planuje pełną rewitalizację Hali Targowej, a projekt został przedstawiony przez firmę Ernst & Young, finansowany przez Europejski Bank Inwestycyjny.

  Projekt opiera się na innowacyjnym podejściu do przestrzeni, łącząc nowoczesność z szacunkiem dla tradycji i historii. Jego głównym celem jest stworzenie harmonijnej przestrzeni, która nie tylko spełnia funkcję handlową, ale także stanowi miejsce rekreacji dla rodzin oraz oferuje przestrzeń dedykowaną kulturze i rozrywce. Dodatkowo, w otoczeniu planowane są nowe budynki mieszkalne, tworząc kompleksowy i zrównoważony obszar.

  Planowaliśmy zmiany ale potrzebowaliśmy zainteresowania i pieniędzy. Pieniądze przyszły ze strony Europejskiego Banku Inwestycyjnego, otrzymaliśmy znaczący grant i bardzo dobry zespół pod auspicjami firmy Ernst & Young przygotował projekt.

  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

  W trakcie trwania rewitalizacji wszyscy handlowcy z placu targowego zostaną tymczasowo przeniesieni na plac Jutrzenka. Po zakończeniu prac powrócą na swoje pierwotne miejsce. Twórcy projektu zapewniają, że wszystkie stanowiska handlowe zostaną zachowane, a nawet planuje się zwiększenie ich liczby.

  Po raz pierwszy miasto podjęło inwestycję z pełnym zaangażowaniem i kompleksowym podejściem. Proces rozpoczął się od dogłębnej analizy miejsca, jego wartości oraz funkcji, jakie ma spełniać. Przeprowadzono diagnozę, badania społeczne oraz analizy ekonomiczne, uwzględniające aspekty związane zarówno z lokalizacją, jak i handlem. Celem było stworzenie nowoczesnego projektu rewitalizacji, jednocześnie opartego na historii danego obszaru. Priorytetem było również zapewnienie przestrzeni dla różnych grup mieszkańców, zwłaszcza obszaru dedykowanego handlowi.

  Autorką projektu jest architekt Aleksandra Wasilkowska. Plan zakłada nie tylko rewitalizację samej hali targowej, pierwotnie zaprojektowanej przez prof. Stanisława Kusia, lecz także przekształcenie placu Jutrzenka i przyległych terenów, obejmujących 16 hektarów. Nowa koncepcja przewiduje, że obszar ten stanie się bardziej zielony, atrakcyjny do spędzania czasu, a jego zagospodarowanie zostanie dostosowane do potrzeb mieszkańców. Plac Wolności, otoczony przestrzeniami publicznymi i placem zabaw, ma przyjąć formę parku z małą architekturą. Istotnym elementem projektu jest także harmonijne dopasowanie nowych budynków do charakterystycznego wyglądu hali targowej, wpisując się w istniejący krajobraz miejsca.

  fot. materiały prasowe

  Miasto planuje sfinansowanie rewitalizacji hali targowej oraz obszaru wokół niej, w tym także placu Jutrzenka. Jednakże, jeśli chodzi o dziedzinę budownictwa mieszkaniowego, zależy nam na nawiązaniu współpracy z prywatnymi podmiotami specjalizującymi się w tego rodzaju inwestycjach.

  Wkrótce projekt zostanie przedstawiony zarówno przedsiębiorcom z sektora handlowego, jak i mieszkańcom miasta.

  Łuki nawiązujące do sklepień łupinowych eksperymentalnej koncepcji prof. Kusia powtórzone są w budynkach wyznaczających przestrzeń pomiędzy halą targową a akademikiem. Ul. 8 Marca będzie miała swoją kontynuację w Jutrzence. Jeśli chodzi o funkcje w budynku Jutrzenki, będą to funkcje kulturalne i społeczne. W części niższej, naszą propozycją jest przeniesienie wszystkiego co łączy się z potrzebami rodziców i dzieci oraz seniorów, powstanie też nowa przestrzeń do prezentacji sztuki współczesnej. A jeśli chodzi o przestrzeń, założyliśmy redukcję ruchu samochodowego. Parking zostanie przeniesiony pod ziemię.

  Aleksandra Wasilkowska, architekt
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com