poniedziałek, 26 lutego, 2024
+

  Jakie filmy, Dyskusyjny Klub Filmowy KLAPS działający przy WDK w Rzeszowie, puści w miesiącu styczniu 2024 roku, w każdy poniedziałek?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Warto na początku nadmienić, że Dyskusyjny Klub Filmowy KLAPS w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie to jeden z najstarszych w Polsce, wpisany do rejestru Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych już 21 stycznia 1959 r. pod numerem 56. Inicjatywę utworzenia Klubu podjęli redaktorzy Jerzy Piskor, Witold Szymczyk, i Maria Cecylia Guziołek z Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a także Jerzy Narol i lekarz Bronisław Radowski. Polska Federacja DKF-ów określiła jego cele jako zrzeszenia miłośników sztuki filmowej, chcących pogłębić wiedzę w tej dziedzinie i aktywnie wspierać wartościowe zjawiska artystyczne. Klub nie tylko kształci w patrzeniu na film, ale również rozwija społeczne postawy poprzez organizację dyskusji na temat trudnych i wartościowych dzieł filmowych. Wiemy, jakie filmy zostaną puszczone w każdy poniedziałek stycznia. Warto przyjść, wybrać się i zobaczyć wartościowe filmy, a może dołączyć się także do po filmowej dyskusji?

  08.01.2024 r. – DZIEŃ I NOC, reż. Katarzyna Machałek, Łukasz Machowski

  „Dzień i noc” to film, który ukazuje bliskość między kobietami, magię, naturę i czas. Akcja rozgrywa się na dzikim Roztoczu, leśnej krainie na wschodzie Polski. To miejsce, gdzie magiczne obrzędy i ludowe wierzenia są głęboko zakorzenione w życiu mieszkańców od wielu pokoleń. Niebieskie chatki zamieszkują staruszki, a szamanki praktykują rytuały wylewania wosku. Bagna natomiast skrywają tajemnicze dusze przodków. Mimo licznych przeciwności losu, kobiety z Roztocza zawsze trzymają się razem, tworząc niezwykłą więź.

  15.01.2024 r. – LA CHIMERA, reż. Alice Rohrwacher

  Alice Rohrwacher, wybitna reżyserka kina europejskiego, zdobywczyni nagród za „Cuda” i „Szczęśliwego Lazzaro” w Cannes, powraca z fascynującym filmem „La Chimera”. Historia osadzona w latach 80. ubiegłego wieku w Toskanii opowiada o Brytyjczyku, który dołącza do grupy plądrującej groby w poszukiwaniu historycznych artefaktów. Rohrwacher subtelnie nawiązuje do dzieł mistrzów włoskiego kina, od Pasoliniego po braci Taviani i Felliniego. Jej film emanuje własnym stylem, balansując między neorealistyczną surowością a oniryczną grą, swobodnie zmieniając konwencje. To kino pełne uczuć i rozrywki, gdzie historia ustępuje miejsca fantazji, filmowemu karnawałowi i melancholii zapisanej na taśmie. „La Chimera” to czysta miłość do sztuki filmowej.

  22.01.2024 r. – NAZYWAM SIĘ ALFRED HITCHCOCK, reż. Mark Cousins

  22 stycznia 2024 roku odbędzie się projekcja filmu pt. „Nazywam się Alfred Hitchcock” w reżyserii Marka Cousins. Choć Hitchcock nakręcił swój pierwszy film ponad 100 lat temu, jego dziedzictwo trwa jako jedna z najważniejszych ikon XX-wiecznego kina, a termin „Hitchcockowski” jest używany przez miłośników filmu. Pomimo licznych analiz, Mark Cousins, autor „The Story of Film – Odysei filmowej”, stawia zaskakujące pytanie: Jak Hitchcock prezentowałby się w XXI wieku? To fascynujące spojrzenie na dziedzictwo reżysera w kontekście współczesności.

  29.01.2024 r. – MATKA SIEDZI Z TYŁU, reż. Hilmar Oddsson

  Jón, zrezygnowany i zobowiązany obietnicą zmarłej matki, wyrusza w podróż, choć niechętnie opuszcza swoje cztery ściany. W samochodzie towarzyszą mu nie tylko wspomnienia zmarłej, ale także pies o imieniu Breżniew. W czarno-białym komediodramacie Hilmara Oddssona, który powraca do kina po trzynastu latach, humor walczy z ogarniającym smutkiem. Po latach izolacji, Jón z dystansem obserwuje innych ludzi: kobietę świętującą urodziny, chorego mężczyznę (znany z „Nói albinói” Tómas Lemarquis) i ulicznych artystów przemierzających Islandię, przypominających sceny z filmów Felliniego. „Matka siedzi z tyłu” to doskonałe połączenie czarnej komedii z prawdziwym żalem za utraconymi szansami, ubrane w tradycyjne islandzkie swetry na ekranie.

  Przypominamy, że pokazy filmów odbywają się w poniedziałki, co tydzień o godz. 19:00 w WDK – Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Stefana Okrzei 7 w Rzeszowie. Karnety miesięczne na całe cztery filmy kosztują 30 zł, z kolei pojedyncze wejściówki na każdy pojedynczy film są w cenie 12 zł.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com