piątek, 8 grudnia, 2023
+

  Co zrobić, by ubierać się modnie, a jednocześnie dbać o naszą planetę? Co to jest „slow fashion” i jak chronić nasze środowisko, przyrodę?

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Zrównoważona moda, zwana również slow fashion, to nurt, który obecnie przyciąga uwagę całego świata. W tym podejściu do mody, priorytetem jest oryginalny fason, jakość tkanin oraz wykorzystanie przyjaznych dla środowiska tradycyjnych technik szycia. Ubrania wykonane z dobrej jakości wełny czy jedwabiu są trwałe i mogą służyć latami. Moda zrównoważona zaczyna się od dobrze podejmowanych decyzji, dlatego warto wybierać świadomie. Nieliczni kreatorzy mody projektują dziś kreacje w duchu eko. W tworzeniu ubioru sięgają po naturalne materiały, takie jak bawełna organiczna, len, konopie czy wełna. Zamiast stosować syntetyczne barwniki, korzystają z ich roślinnych zamienników. Współpracują z lokalnymi producentami, rezygnując z materiałów masowo produkowanych w fabrykach. Tego typu podejście do szycia to gwarancja estetyki, trwałości, a także jakości tworzonych strojów.

  Jak konsumpcjonizm odzieżowy niszczy planetę?

  Śmieciowa moda (Fast fashion) – podobnie jak śmieciowe jedzenie (Fast food) – uznawana jest za jedną z przyczyn kryzysu klimatycznego, zaraz obok przemysłu petrochemicznego i mięsnego.  Świadomi konsumenci widzą wszystko, co dzieje się wokół przemysłu Fast fashion także w kontekście drastycznych zmian klimatycznych, bo patrzą na ów przemysł z perspektywy badaczy rozpasanego konsumpcjonizmu. Tak. Nieokiełznany konsumpcjonizm odzieżowy niszczy naszą planetę. Przynosi ogromne szkody społeczne i ma gigantyczny negatywny wpływ na środowisko naturalne.

  Fast fashion vs Slow fashion

  Fast fashion – „śmieciowa moda”, „szybka moda” – to nic innego jak błyskawicznie zmieniające się trendy, mające być odpowiedzią na nieustanne zapotrzebowanie klientów na nowe kolekcje ubrań, które na bardzo krótko stają się sprzedażowym hitem, a potem szybko lądują w koszu na śmieci.

  Największa szwalnia świata

  Kambodżę uznaje się za jedną z największych szwalni świata – działa tam nieco ponad tysiąc fabryk, zatrudniających ponad milion osób. W szwalniach panują bardzo wysokie temperatury, nie ma w nich nawiewu ani klimatyzacji. Pracownicy (także dzieci!) nie mogą odejść od maszyn do szycia, aby zjeść czy pójść do toalety w miarę potrzeb (mogą raz w ciągu dnia pracy!) – każda minuta przestoju oznacza bowiem dla pracodawcy stracone dolary. Szwalnie to najczęściej budynki niespełniające żadnych norm budowlanych, często więc zdarzają się pożary, a nawet zawalenia, giną ludzie. Praca w fabrykach odzieży jest dla wielu ludzi (zwłaszcza tych bez wykształcenia i kwalifikacji) jedyną możliwością zarobienia pieniędzy na życie.

  Etyczna szafa

  Odpowiedzią na Fast fashion jest Slow fashion – „powolna moda” – ubrania, po które sięgamy po długim namyśle i długo się z nimi nie rozstajemy, bo są ponadczasowe i doskonałej jakości. Slow fashion to ogólnoświatowy ruch na rzecz ochrony środowiska i etyki zatrudnienia w przemyśle tekstylnym. Jego rozwojowi sprzyjają projektanci ubrań i szwalnie, którzy podejmują kolejne kroki z myślą o zrównoważonym rozwoju branży odzieżowej. To właśnie oni edukują swoich Klientów i podsuwają im proste pomysły na to, jak każdy z nas może stworzyć etyczną szafę ubraniową.

  Pamiętaj, że nie wszystko musi być nowe!

  Less waste (czyli mniej marnowania) to kupowanie w sklepach typu second hand albo wymienianie się ubraniami, z kolei Zero waste (czyli zero marnowania) to przerabianie ubrań, np. na woreczki do prania czy na zakupy, a więc użytkowanie tekstyliów do ich śmierci technicznej.

  Nie daj się wkręcić w wyprzedaże

  Ostatnia rzecz, na którą trzeba uważać to udawane wyprzedaże. W sieciówkach początkowo zawyża się ceny ubrań, żeby w trakcie „wyprzedaży” obniżyć ceny do pierwotnie planowanych. Cotton Incorporated – organizacja non-profit finansowana przez plantatorów bawełny w Stanach Zjednoczonych, która podlega Departamentowi Rolnictwa – oszacowała, że aż 68% konsumentów ocenia atrakcyjność odzieży tylko na podstawie stosunku ceny promocyjnej do pierwotnej. A Polacy kochają wyprzedaże co najmniej tak samo bardzo jak Amerykanie…

  Wolisz statystyki? Proszę:

  Sektor ubraniowy wyceniany jest na ponad 2,5 biliona dolarów

  Każdego roku produkuje się 150 bilionów sztuk odzieży

  25 dni – tyle średnio trwa życie jednej sztuki odzieży z najtańszej sieciówki

  1 milion ton odzieży trafia co rok na śmieci

  200 tysięcy ton wyrzucają sami mieszkańcy światowej stolicy mody – Nowego Yorku

  Słynący z uwielbienia dla ekologicznego trybu życia mieszkańcy Skandynawii co roku wyrzucają do śmieci ok. 8 kg tekstyliów

  30% plastiku zanieczyszczającego wody i gleby naszej planety pochodzi z ubrań szytych z tworzyw sztucznych (np. poliestru)

  Chemiczne barwienie tkanin to drugi w kolejności czynnik odpowiadający za skażenie wód gruntowych na świecie przez ostatnie 15 lat

  Decyzje, które podejmujemy każdego dnia, wpływają na jakość naszego środowiska przez całe lata – jest to szczególnie prawdziwe w kontekście naszego podejścia do mody i zakupów odzieżowych. Marki, które wspieramy, materiały, których szukamy oraz sposób, w jaki używamy i poddajemy recyklingowi naszą odzież, mają ogromne znaczenie! Na szczęście mamy dla Was 4 proste, praktyczne nawyki, które może przyjąć każdy miłośnik mody, aby wywrzeć pozytywny wpływ na planetę bez radykalnej zmiany stylu życia.

  Jakość, a nie ilość

  Nadprodukcja ubrań to jeden z najpoważniejszych problemów, przed którymi staje współczesny przemysł odzieżowy, stając się tym samym jednym z największych trucicieli środowiska (po przemyśle petrochemicznymi). Jak możemy temu zaradzić? Kupując ubrania droższe, ale o zdecydowanie lepszej jakości. W ten sposób nie tylko zapewnisz sobie bardziej „wyrafinowaną” szafę, ale także zmniejszysz swój negatywny wpływ na Ziemię. W miarę możliwości unikaj więc nieprzemyślanych zakupów czy ulegania przelotnym trendom. Upewnij się, że każdy zakupiony fatałaszek ci się podoba i nada się do noszenia co najmniej przez kilka sezonów.

  Z drugiej ręki…

  Kiedyś synonim obciachu, dzisiaj jeden z wyznaczników indywidualnego, alternatywnego i odważnego stylu – stylizacje prosto z secondhandów! Ubrania z drugiej ręki to nie tylko oszczędność pieniędzy, to również możliwość ciągłej zabawy stylami, wprowadzanie w życie najnowszych modowych trendów czy szukanie swojego własnego look’u. Dodatkowo kupowanie ubrań z drugiego obiegu zmniejsza popyt na nową, masowo produkowaną odzież z sieciówek dając tym samym odpocząć Matce Naturze.

  …w drugi obieg…

  Nie nosisz? Sprzedaj, oddaj, ale nie wyrzucaj. Jeśli zawartość Twojej szafy wylewa się przy lekkim uchyleniu drzwi, a Ty sama nie wiesz, czy te sukienki na jej dnie były przez ciebie noszone w ciągu ubiegłych 12 miesięcy – to znak, że czas na wielkie wietrzenie!

  …i drugie życie

  Jedną z podstawowych zasad eko stylu życia jest ponowne użycie, więc jeśli masz podstawowe zdolności krawieckie, chcesz spełnić się kreatywnie i masz odrobinę czasu, zastanów się nad możliwością przerobienia swoich starych fatałaszków w najnowsze krzyki mody. W internecie znajdziesz mnóstwo materiałów poradnikowych i inspiracji do rozpoczęcia krawieckiej przygody. Nie zapominajmy też o znanej nam wszystkim zasadzie – zrobione samemu, cieszy dużo bardziej!

  Jeśli chcesz przyczynić się do poprawy jakości środowiska naturalnego, marzy Ci się zrównoważone podejście do zakupów i eko-szafa, ale nie wiesz, gdzie i jak zacząć, sprawdź ofertę internetowych sklepów typu outlet czy secondhand.

  Żyjemy w czasach, w których wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem ubrań z kategorii „must have”. Popularne marki nieustannie wypuszczają nowe kolekcje, a oryginalne reklamy zachęcają nas do wydawania pieniędzy na nowości. Wielu osobom trudno jest oprzeć się pokusie konsumpcjonizmu, który negatywnie odbija się na naszym środowisku. A gdyby tak podjąć wyzwanie i zamiast kupować nowe, dać ubraniom, które mamy w szafie drugie życie?

  Zero waste jest w modzie

  Dziś bycie trendy to nie nabywanie nowych ciuchów i gadżetów, a świadomość, racjonalne wybory i szukanie nietypowych rozwiązań. Idea zero waste to bunt przeciw wszechobecnemu konsumpcjonizmowi. To reakcja na coraz gorszą kondycję środowiska naturalnego, spowodowaną zmianami klimatycznymi, intensywną produkcją odpadów i szkodliwym wpływem plastiku, którego tony krążą po całym świecie. – Zero waste w modzie to nie tylko kupowanie w second-handach i świadomy wybór dobrych jakościowo ubrań, które posłużą przez wiele lat. To także samodzielne przerabianie ubrań na modowe dzieła sztuki.

  Czym jest upcyckling odzieży?

  Upcykling to coś więcej niż recykling. Również jest to wtórne przetwarzanie odpadów, jednak w jego wyniku powstają cenniejsze produkty niż materiały, z których je stworzono. Innymi słowy, jest to nadanie nowej, wyższej wartości „starym” artykułom poprzez zmianę ich formy, dodanie im konkretnych cech czy elementów. To sposób na to, by dać drugie życie niepotrzebnym przedmiotom.

  Upcykling daje nam mnóstwo możliwości. Prostą sukienkę możemy przerobić na efektowną bluzkę z ciekawą aplikacją, klasyczne spodnie jeansowe na spodenki w modnym kroju, a oversizowy, stary T-shirt – na gustowną spódnicę, idealną na co dzień i na specjalne okazje. Drugie życie można także nadać starym zasłonom, prześcieradłom, kocom i urządzić swój studencki pokój w dowolnym, modnym stylu za niewielkie pieniądze.

  Ciekawym sposobem przerabiania ubrań jest zmiana lub odświeżenie ich koloru. – Wykorzystując specjalne barwniki do tkanin stworzysz w prosty i tani sposób niebanalne elementy garderoby, które będą przyciągać spojrzenia, intrygować i z pewnością wyróżnią Cię spośród innych.

  Postaw na środowisko

  Szacuje się, że przez ostatnie 15 lat globalna produkcja odzieży wzrosła dwukrotnie, co drastycznie wpłynęło na ilość odpadów będących w obiegu. Jeśli nic z tym nie zrobimy, wkrótce będziemy tonąć w śmieciach. Moda zero waste i związany z nią upcykling ubrań to ekologia w najlepszej postaci. Przerabiając podarte jeansy, stare T-shirty czy koszule, które już od dawna nie są trendy, przyczyniasz się do ochrony planety. Nie mówiąc o tym, że Twój styl będzie nie do podrobienia.

  Eko, zero waste i upcykling to nie chwilowe trendy. Nadawanie drugiego życia ubraniom zamiast kupowania nowych to ruch, który ma szansę przerodzić się w długofalowe działanie na rynku modowym. Zacznij już dziś – niech ten nowy rok szkolny będzie pokazem społecznej i ekologicznej odpowiedzialności!

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com