środa, 28 lutego, 2024
+

  Już za kilka dni będzie można oglądać w GFMR wystawę o rzeszowskich Żydach. Fotografie dostępne będą od 9 września do 7 października!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, która znajduje się na ul. 3 Maja 9, na I piętrze już niedługo, bo od 9 września będzie można oglądać wyjątkową, ciekawą wystawę zebranych fotografii z archiwum galerii, przedstawiającą rzeszowskich Żydów, w okresie wojennym w naszym mieście. Oficjalny wernisaż odbędzie się już w najbliższą sobotę, o godzinie 16:00, a cała wystawa pod nazwą „Pozostanie pamięć. Rzeszowscy Żydzi w czasie okupacji” jest bardzo przejmująca, unikatowa, jedyna taka, podczas której możemy zobaczyć wydawałoby się zwyczajne życie tego społeczeństwa, które licznie zamieszkiwało także i nasze podkarpackie tereny, jeszcze przed wojną oraz w jej trakcie, w okresie okupacyjnym. Organizatorem (kuratorem) wystawy jest Bogdan Szczupaj. Każdy za darmo może przyjść i ją zobaczyć, do 7 października 2023 roku!

  Organizowana wystawa jest częścią projektu realizowanego przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa, dofinansowanego ze środków grantowych Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

  Wystawa pokazuje miejsca w Rzeszowie, w których niegdyś, przed wieloma laty mieszkali Żydzi. Społeczeństwo to nie domyślało się i na pewno nie spodziewało się tego, co wydarzy się za chwilę, za kilka lat, może nawet miesięcy. Jednak na zdjęciach, które będzie można zobaczyć można odczuć narastającą niepewność, podczas zwykłej ich pozornej codzienności oraz atmosferę strachu przed tym, co dopiero się wydarzy. Na prezentowanych zdjęciach można rozpoznać będzie znajome budynki, ulice oraz ich układ, witryny, charakterystyczne kamienice, czy też drzwi wejściowe, które na planowanej galerii, w okresie wojennym zostały zachowane do dzisiejszego dnia. Niektóre budynki ze zdjęć będą całkowicie zniszczone. To zatem wspaniała lekcja historii, która pokazuje, jak dawniej wyglądał Rzezów. Są to bardzo przejmujące fotografie, wykonane czy to przez niemieckich żołnierzy, czy przez urzędników, czy też jeszcze przez kogoś innego – pokazujące codzienność społeczeństwa Żydowskiego w naszym mieście, na Podkarpaciu.

  Mimo, że historia dawno się już zmieniła, a wojna skończyła to w pamięci szczególnie naszych dziadków i babć, te obrazy będą wciąż żywe. Na zdjęciach zobaczymy charakterystyczne sklepiki żydowskie oraz inne budynki oznaczone gwiazdą Dawida, które były symbolem oraz znakiem tego społeczeństwa. Może wydawałoby się, że dawne czasy nas nie dotyczą, ale to kawałek historii, która wydarzyła się kiedyś naprawdę. Wystawa przedstawia obraz szczególnie społeczeństwa żydowskiego przed całkowitą ich zagładą i jest bardzo przejmująca. Pokazuje jak wyglądał dawniej Rzeszów, w okresie wojennym, jak wyglądała jego infrastruktura.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com