środa, 17 lipca, 2024
+

  Legionella w Rzeszowie – nowe informacje

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w ratuszu Prezydent Rzeszowa ogłosił, że wyniki analiz próbek wody pod kątem obecności legionelli będą dostępne w najbliższy poniedziałek 28 sierpnia.

  Do momentu otrzymania wyników badań podjęto działania w celu maksymalnego zwiększenia stężenia chloru oraz wykorzystania promieni UV i ozonu do oczyszczania wody. Ponadto, zarządzono przepłukanie sieci wodociągowej. Prezydent wraz ze służbami miejskimi apelował do mieszkańców Rzeszowa o zachowanie spokoju.

  W trakcie konferencji prasowej, prezydent Rzeszowa podkreślił, że od samego początku służby miejskie we współpracy z inspekcją sanitarną prowadzą dochodzenie w celu zlokalizowania źródła bakterii legionelli, która spowodowała pięć zgonów. W pierwszej fazie podejrzenia skupiły się na sieci wodociągowej, skąd natychmiast pobrano próbki do analizy.

  W związku z niekorzystnymi warunkami pogodowymi w postaci wysokich temperatur, podjęto decyzję o wzmocnieniu procesu uzdatniania wody poprzez zwiększenie dawek chloru, wykorzystanie promieni UV oraz ozonu. Mimo braku jednoznacznych wskazań wynikających z badań, zdecydowano się na dezynfekcję oraz przepłukanie sieci wodociągowej. Oczyszczanie rzeszowskich wodociągów ma nastąpić w najbliższy weekend 26-27 sierpnia. 

  Ze względu na szczególne warunki pogodowe zdecydowaliśmy o zwiększeniu do maksimum dawek chloru, promieni UV i ozonu służących do uzdatniania – powiedział prezydent. Zaznaczył, że mimo iż nie ma wskazań wprost wynikających z badań, zdecydował o dezynfekcji i płukaniu sieci.

  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

  W Rzeszowie oraz w całym województwie podkarpackim obserwuje się rosnącą liczbę zachorowań na Legionellozę, powodowaną przez bakterie Legionella. W związku z tą sytuacją, W nocy ze środy na czwartek w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie utworzono sztab kryzysowy, którego spotkanie odbyło się pod przewodnictwem ministra zdrowia Katarzyny Sójki. W dyskusji uczestniczyli wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego Krzysztof Saczka, jak podało Ministerstwo Zdrowia.

  fot. Twitter Ministerstwo Zdrowia

  Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Jaromir Ślączka, poinformował, że prowadzone są intensywne działania epidemiologiczne w celu ustalenia źródła infekcji. Wyniki przeprowadzonych wywiadów wskazują, że oprócz sieci wodociągowej, trudno jest znaleźć inne wspólne cechy między przypadkami zachorowań.

  Rozpoczęcie planowanej dezynfekcji wodociągu nastąpi w sobotę, 26 sierpnia. W związku z tym, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zwiększy ilość chloru obecnie obecnej w wodzie. Kolejny dzień, czyli niedziela, 27 sierpnia, zostanie przeznaczony na przeprowadzenie płukania systemu. Cała procedura ma zastosowanie zarówno w obrębie miasta, jak i w sąsiednich gminach, które korzystają z rzeszowskiej sieci wodociągowej. Ważne jest, aby podkreślić, że jest to standardowy proces, który nie stwarza zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. Niemniej jednak, może być możliwe wyczuwalne zwiększenie poziomu chloru w wodzie, dlatego zaleca się przegotowanie wody przed spożyciem. Może się również zdarzyć, że zapach chloru będzie wyczuwalny przez kilka dni po zakończonej dezynfekcji, jak tłumaczy dyrektor techniczny Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Robert Potoczny.

  Jeżeli chodzi o bieżącą sytuację epidemiologiczną. Do dnia dzisiejszego otrzymaliśy 76 powiadomień o zachorowaniach na Legionellę. Na dzień dzisiejszy otrzymaliśy 4 potwierdzone zgony. W sposób ciągły jako Inspekcja Sanitarna prowadzimy szeroko zakrojone dochodzenie epidemiologiczne. Polegające w pierwszej kolejności na usteleniu źródła zakażenia.

  Jaromir Ślczka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie

  Ze względu na wcześniejsze ograniczenia, dezynfekcja nie mogła być przeprowadzona wcześniej. Zgodnie z przepisami, przed przystąpieniem do tego rodzaju działań, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) jest zobowiązane do powiadomienia zarządców budynków oraz przedsiębiorstw korzystających z wody w swoich procesach technologicznych. Taka informacja ma na celu umożliwienie odpowiedniego przygotowania do przeprowadzenia operacji dezynfekcji. Dzięki temu wszyscy zainteresowani są w stanie właściwie się do niej przygotować.

  Najwięcej przypadków zachorowań dotyczy osób starszych, które są mniej mobilne i rzadziej korzystają z infrastruktury komunalnej. Do tej pory pobrano 56 próbek wody do analizy, a wyniki pierwszych próbek będą dostępne w najbliższy poniedziałek 28 sierpnia.

  Wzrosła liczba chorych po zakażeniu bakterią Legionella pneumophila. Wczoraj sanepid rzeszowski informował o 71 przypadkach, a dzisiaj liczba ta wzrosła do 76. Część nowych chorych osób była już hospitalizowana – zgłosiła się do lecznicy z gorączką i kaszlem. Szpital rozpoczął testowanie wszystkich podejrzanych przypadków, z czego 3 z 5 przeprowadzonych testów dało wynik pozytywny. Obecnie 20 pacjentów przebywa w rzeszowskich szpitalach, z czego 9 w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc i 11 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie.

  Bez zmian działa rzeszowski kompleks basenów odkrytych ROSiR przy ul. Pułaskiego. Adrian Rudawski, dyrektor Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zapewnia, że woda w basenach jest regularnie badana. – Jak dowodzą wyniki badań, woda spełnia wszelkie wymagania, jakim powinna odpowiadać na pływalniach. Jej stan jest na bieżąco nadzorowany przez Sanepid, zgodnie z planem przez niego zatwierdzonym.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com