sobota, 30 września, 2023
+

  Międzysłów Karpat 2023, czyli I edycja nowego festiwalu literackiego, który potrwa do listopada. Znamy już jego cały program!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie słynie z działalności wspierającej i propagującej polską literaturę, o czym mogliśmy przekonać się podczas organizowanego wcześniej cyklu art_przecięcia Teatru Siemaszkowej czy Najazdu Awangardy na Rzeszów. Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat to kolejna inicjatywa, która swoim repertuarem zainteresuje miłośników prozy, poezji i reportażu. Głównym elementem festiwalu będzie cykl spotkań autorskich, a na pierwsze z nich Teatr im. Wandy Siemaszkowej zaprasza już na początku czerwca.

  Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat rozpocznie się 7 czerwca o godz. 19:00 spotkaniem pt. „Fikcja i realizm / Sąsiedzi” w Rzeszowskich Piwnicach. Do rozmowy zaproszeni zostali ukraiński poeta i prozaik – Jurij Andruchowycz oraz reporter, autor książek i korespondent wojenny – Tomasz Grzywaczewski. Podczas spotkania zaproszeni autorzy rozmawiać będą o granicach: tych rzeczywistych i tych wyobrażonych, a także o tym, czym jest terytorium Karpat – czy tylko (dającym się dotknąć) łańcuchem górskim w środkowej Europie? A może czymś w rodzaju magicznej krainy, mitycznej ziemi? Rozmowę poprowadzi Jakub Pacześniak, poeta i tłumacz, dyrektor programowy Literackiego Festiwalu Międzysłów Karpat.

  Ideą organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej festiwalu jest promowanie twórczości współczesnych pisarzy, poetów i dramatopisarzy, jak również przypominanie i utrwalanie dorobku wybitnych polskich twórców literatury. Zadaniem festiwalu jest także wydobywanie dla współczesnych czytelników osobowości zapomnianych i przywrócenie ich do zbiorowej pamięci czytelników (np. związani z regionem J. Przyboś, S. Piętak, J. B. Ożóg, J. Hordyński, J. Szuber, S. Kopiec).

  Organizatorom festiwalu zależy na tym, by dotrzeć do różnych grup odbiorców: zarówno do dorosłego, wyrobionego czytelnika, jak i do tego, który swoją przygodę z literaturą dopiero zaczyna. Głównym założeniem festiwalu Międzysłów Karpat jest stworzenie przestrzeni przyjaznej dyskusjom o najważniejszych zjawiskach w polskiej literaturze. Międzysłów Karpat ma być inspiracją dla współczesnych twórców z różnych dziedzin artystycznych – sztuk plastycznych, teatru, muzyki – aby sięgali po dorobek polskich autorów i korzystali z niego w swojej pracy, tworząc widowiska poetyckie, czytania, spektakle, wystawy, koncerty, czy wydarzenia interdyscyplinarne.

  W ramach współpracy z siecią Księgarni Nova, podczas wszystkich spotkań festiwalowych możliwy będzie zakup książek zaproszonych autorów ze specjalnym rabatem.

  Bezpłatne wejściówki na wydarzenie do odebrania w Dziale Sprzedaży i Marketingu Teatru im. Wandy Siemaszkowej.

  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

  Literacki Festiwal Teatru Siemaszkowej MIĘDZYSŁÓW KARPAT 2023

  Dyrektor artystyczny Jagoda Skowron

  Dyrektor programowy Jakub Pacześniak

  PROGRAM

  7 czerwca (środa), godz. 19:00

  Miejsce: Rzeszowskie Piwnice

  „Fikcja i realizm / Sąsiedzi”

  Goście: Jurij Andruchowycz i Tomasz Grzywaczewski

  20 czerwca (wtorek), godz. 19:00

  Miejsce: Kino Zorza

  „Historia i fantastyka na żywo”

  Goście: Jacek Komuda i Robert M. Wegner

  31 sierpnia (czwartek), godz. 18:00

  Miejsce: FOSA Rzeszów

  „Kamyk metafizyczny w obcym ciele / wiersze nieuniknione”

  Goście: Wojciech Kass i Krzysztof Koehler

  + KONCERT Freeborn Brothers – Muzyczny ogród Leśmiana, godz. 20:00

  22 września (piątek), godz. 19:00

  Miejsce: Kino Zorza

  „Historia odkrywana na nowo – literatura i film”

  Goście: Ałbena Grabowska i Wacław Holewiński

  10 października (wtorek), godz. 19:00

  Miejsce: Rzeszowskie Piwnice

  „Kryminalne pióro – ostre jak brzytwa”

  Goście: Anna Kańtoch i Robert Małecki

  16 listopada (czwartek), godz. 19:07

  Miejsce: Szajna Galeria

  „Terytorium wiersza / (Podkarpacki) Flisz Poetycki”

  Gość specjalny: Stanisław Aleksander Nowak

  Wystąpią poeci związani z Podkarpaciem

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com