sobota, 30 września, 2023
+

  Miasto Rzeszów próbuje po raz drugi wyłonić wykonawcę stadionu PCLA. Czy tym razem się uda?

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W środę 31 maja Gmina Miasto Rzeszow po raz drugi ogłosiła przetarg na wybudowanie stadionu, na którym ma się mieścić w przyszłości Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki. Poprzednia próba wyłonienia firmy, która wybuduje ten ośrodek zakończyła się unieważnieniem przetargu.

  Miasto Rzeszów na ten cel ma przeznaczone 120 milinów złotych. Na tę kwotę składają się środki własne jak również dofinansowanie z budżetu Ministerstw Sportu i Turystyki.

  Pierwszy przetarg zakończył się niepowodzeniem, bo cena jaką zaproponowała jedyna firma, która zgłosiła się do przetargu. Przekroczyła planowany budżet o 112 milionów złotych. Do pierwszego przetargu przystąpiła tylko firma Mirbud ze Skierniewic, która zaproponowała, że za 232 miliony złotych wybuduje stadion w Rzeszowie przy ulicy Wyspiańskiego.

  Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zarówno teraz jak i 11 maja kiedy to ogłaszał unieważnienie pierwszego przetargu, do którego doszło w poniedziałek 8 maja zapowiadał, że pomimo niepowodzenia w wyborze wykonawcy Miasto Rzeszów jest zdeterminowane w tym, żeby stadion Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki został wybudowany.

  Jesteśmy zdeterminowani, by PCLA wybudować. Dlatego też szybko przetarg ponawiamy. Liczymy, że tym razem zainteresowanie tą inwestycją ze strony firm będzie większe. Chcemy, aby stadion powstał do końca października 2026 – taki termin zakończenia inwestycji wpisaliśmy do przetargu. Na realizację PCLA do jesieni 2026 roku zgodziło się Ministerstwo Sportu i Turystyki, które współfinansuje to zadanie.

  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

  W ciągu kilku najbliższych dni ogłoszenie o przetargu ukaże się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Otwarcie ofert planowane jest na lipiec.

  Zgodnie z zapisami Programu Funkcjonalno-Użytkowego  inwestycji nowy stadion przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie będzie pełnił funkcję centrum lekkiej atletyki i ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też  mistrzostw Europy U23, U20, U18. Obiekt będzie wyposażony w 400 metrową bieżnię a także m.in. skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą, 150 metrową bieżnię.

  Drugą funkcją stadionu będzie piłkarska. Obiekt będzie spełniał kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Trybuny stadionu będą mogły pomieścić przynajmniej 7,5 tys. widzów. Stadion będzie przystosowany także do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak np. koncerty.

  PCLA jest wspólnym przedsięwzięciem miasta Rzeszowa, województwa podkarpackiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

  twitter.com/FijoKonrad/

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com