sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Obchody Międzynarodowego Dnia Sąsiada na Osiedlu Kmity w Rzeszowie

  Polecamy

  Patrycja Pelczar Reszko
  Patrycja Pelczar Reszkohttps://www.kurierrzeszowski.pl
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W piątek, 26 maja 2023 roku obchodzono Międzynarodowy Dzień Sąsiada. Również w Rzeszowie odbył się Pierwszy Dzień Sąsiada na Osiedlu Kmity.

  Spotkanie sąsiadów miało miejsce pomiędzy blokami Bohaterów 3 i Korczaka 10. Zorganizowały je: Barbara Stafiej ze Stowarzyszenia Kreatywny Senior w Rzeszowie oraz Krystyna Baranowska. Wydarzenie upłynęło pod znakiem wspólnych rozmów, wymiany doświadczeń sąsiedzkich i międzypokoleniowych, a przede wszystkim do pogłębiania relacji sąsiedzkich.

  Było sympatycznie, urokliwie, sentymentalnie, międzypokoleniowo. Gdyby nie wieczorny chłodek, ciężko byłoby się rozejść do swoich domów

  – mówi o swoich wrażeniach organizatorka obchodów święta na Osiedlu Kmity, Barbara Stafiej, która gorąco zachęca do celebrowania spotkań sąsiedzkich.

  Obchody Dnia Sąsiada nie mają swojej stałej daty, umownie jest nią ostatni piątek maja. W wielu miastach Polski celebrowane są już od 2010 roku.

  W tym roku Międzynarodowy Dzień Sąsiada przypadł 26 maja, ale zachęcamy do świętowania w maju i czerwcu, kiedy sprzyja nam pogoda. Święto to jest bowiem pretekstem do niezobowiązującego spotkania i czerpania radości z przebywania wśród innych.

  Najlepiej Dzień Sąsiada organizować lokalnie w danym bloku, na danej ulicy, czy na terenie ogródków działkowych.

  Zachęcamy do wspólnego międzypokoleniowego świętowania. To mogą być pikniki na ławkach osiedlowych, na leżakach, przy wspólnym stolikach i krzesełkach turystycznych, wspólne sadzenie kwiatów, sąsiedzkie „wymianki” tzw. garażówki, wspólne aktywności dostosowane do wieku i możliwości uczestników.

  Mamy nadzieję, że z roku na rok sąsiedzkie „schadzki” w Rzeszowie na wszystkich osiedlach będą organizowane coraz częściej i staną się naszą lokalną tradycją.

  Czasami trudno nawiązywać nowe relacje sąsiedzkie, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie jesteśmy anonimowi. Warto więc zadbać o wzajemne relacje sąsiedzkie, a dobrą do tego okazją jest choćby wizyta u sąsiadów z ciastem lub wspólny grill.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com