piątek, 2 czerwca, 2023
+

  Powstała książka o architekturze Rzeszowa. Dzisiaj w ratuszu odbyła się jej oficjalna prezentacja!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Zdjęcia, rysunki i opisy 98 wyjątkowych obiektów z terenu Rzeszowa można znaleźć na kartach wydawnictwa „Architektura Rzeszowa od czasów autonomii galicyjskiej”. Dzisiaj w rzeszowskim ratuszu wydawnictwo zostało oficjalnie zaprezentowane mieszkańcom.

  Książka powstała z inicjatywy Architekta Miasta i jest wynikiem zaangażowania zespołu pracowników Biura Architekta Miasta oraz Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, grupy architektów  rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Prace nad albumem wsparły także: Urząd Konserwatora Wojewódzkiego, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Dział Historyczny Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa. Jest to rodzaj katalogu, przewodnika po architekturze Rzeszowa ostatnich 150 lat. Wyboru 98 obiektów dokonano biorąc pod uwagę ich jakość artystyczną, oryginalność, reprezentatywność i znaczenie w krajobrazie miasta. Daje to dobry wgląd w przemiany urbanistyki i kultury miasta.

  – Materiał książki został podzielony na cztery epoki: okres autonomii galicyjskiej, czasy II RP, PRL-u i okres III Rzeczpospolitej. Każdej epoce towarzyszy otwierający esej o przemianach miasta oraz mapka przynależnych danej epoce budynków. Z kolei każdy obiekt przedstawiony jest poprzez zdjęcie całego budynku, zdjęcie jego detalu lub wnętrza, charakterystyczny rysunek – rzut, przekrój lub rysunek archiwalny oraz krótką notkę zawierającą takie dane jak autorstwo, daty powstania. Bardzo mało jest w Polsce miast, które posiadałyby podobną dokumentację swojego dziedzictwa architektonicznego. Dla Rzeszowa to pierwsza, pionierska publikacja w tym zakresie – mówi Janusz Sepioł, Architekt Miasta Rzeszowa.

  Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zwraca uwagę, że album jest bardzo ważnym elementem polityki miasta w obszarze architektury i urbanistyki.

  – Te dziedziny znalazły swoje znaczące miejsce w strategii i polityce miasta. Poświęcamy mnóstwo czasu i pracy nowemu studium i planom zagospodarowania, porządkujemy filozofię wydawania decyzji administracyjnych. Cieszę się, że w opracowanie albumu zaangażowało się tak wiele osób, bo to pokazuje, że współpraca w tym obszarze jest bardzo dobra. To wspaniałe wydawnictwo, które będziemy mogli podarować na przykład naszym gościom – mówi Konrad Fijołek.

  Książka wydrukowana w nakładzie 500 egzemplarzy ma spełniać zarówno cele informacyjne i służyć pogłębieniu wiedzy Rzeszowian o swoim mieście oraz spełniać funkcję promocyjną – ukazywać mało znane czy niedoceniane aspekty dziedzictwa kulturalnego Rzeszowa.

  – Końcowy efekt naszej wspólnej pracy jest świetny. Dziękuję za zaproszenie stowarzyszenia do współpracy – mówi Piotr Rzeźwicki, prezes zarządu rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. I dodaje, że album to tylko jeden z sygnałów na to, że w Rzeszowie obserwujemy nowe podejście do architektury i planowania. – Ostatnie 20 lat to nie był czas, gdy architektura i planowanie były w centrum myślenia o Rzeszowie. To się zmienia, mamy nadzieję, że to początek mocnej współpracy naszego środowiska z Urzędem Miasta Rzeszowa. To zaowocuje tym, że np. w wyniku konkursów architektonicznych miasto stanie się miejscem piękniejszym i jeszcze lepszym do życia – uważa Piotr Rzeźwicki.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com