piątek, 2 czerwca, 2023
+

  Duże zainteresowanie turniejem strzeleckim im. mjr. Józefa Rzepki w Sokołowie Młp.

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  21 maja na terenie Gminnej Strzelnicy Sportowej „Partyzant” w Sokołowie Małopolskim odbył się I Otwarty Turniej Strzelecki im. mjr. Józefa Rzepki, zorganizowany przez Powiat Rzeszowski.

  Zawody cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Miejsca dla zawodników zostały wyczerpane już kilka dni przed wydarzeniem, a ostatecznie do rywalizacji stanęło ponad 80 osób. Turniej odbywał się w trzech kategoriach: kobiet, mężczyzn i młodzieży w wieku 13-18 lat. Uczestnicy rywalizowali strzelając z pistoletu i karabinu w pozycjach stojącej i leżącej, na odległość 25 i 50 metrów.

  Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii otrzymali okolicznościowe statuetki oraz upominki reklamowe powiatu, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Celem zawodów było promowanie strzelectwa sportowego wśród mieszkańców powiatu rzeszowskiego oraz upamiętnienie postaci majora Józefa Rzepki, który urodził się w Bratkowicach. Major Rzepka był bohaterem Armii Krajowej i żołnierzem wyklętym. Turniej odbył się z okazji 110. rocznicy jego urodzin.

  Zwycięzcy I Otwartego Turnieju Strzeleckiego im. mjr. Józefa Rzepki

  Kategoria mężczyzn:

  1. Grzegorz Leja – 181 pkt.

  2. Dawid Rębisz – 179 pkt.

  3. Zbigniew Dziuba – 175 pkt.

  Kategoria kobiet:

  1. Katarzyna Matuła – 173 pkt.

  2. Karolina Suska – 171 pkt.

  3. Martyna Babula – 162 pkt.

  Kategoria wiekowa 13-18 lat:

  1. Kaja Salach – 159 pkt.

  2. Paweł Rydzy – 158 pkt.

  3. Piotr Wawrzonek – 149 pkt.

  Żołnierze Wyklęci są symbolem więzi międzypokoleniowej, dlatego chcemy upamiętnić majora Józefa Rzepkę w nowoczesny sposób – poprzez ten turniej. Przywracanie prawdy i stawanie w jej obronie jest sprawą wielkiej wagi. To bardzo ważnie, zwłaszcza dla młodzieży, która potrzebuje prawdziwych autorytetów. Mamy więc nadzieję, że turniej ten utrwali w zbiorowej świadomości imię i dokonania tego człowieka. Skazano go bowiem, jak też innych Żołnierzy Wyklętych, na wiele lat historycznej niepamięci. Major Józef Rzepka był człowiekiem, który w obliczu antykomunistycznego powstania zachował się jak bohater. Zgodnie z wyznawanymi przez siebie ideałami, stanął w obronie wolnej i suwerennej Ojczyzny.

  Józef Jodłowski, starosta Powiatu Rzeszowskiego

  Starosta Józef Jodłowski stwierdził, że chce, aby turniej był wydarzeniem cyklicznym – narzędziem krzewienia patriotyzmu. Powiedział, że planowane jest również zbudowanie strzelnicy sportowej na terenie utworzonego przez samorząd powiatowy Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko”.

  Józef Rzepka, patron turnieju, urodził się 22 grudnia 1913 roku w Bratkowicach. Tam ukończył szkołę powszechną, a następnie I Gimnazjum w Rzeszowie. Przez pewien czas studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Zaangażował się również w działalność ruchu ludowego, a w latach 1937-1938 odbył służbę wojskową w przemyskim 5. pułku strzelców podhalańskich. W czasie okupacji pełnił funkcje dowódcy Placówki Związku Walki Zbrojnej Bratkowice-Głogów oraz adiutanta Inspektoratu Rejonowego AK Rzeszów.

  Podczas akcji „Burza” w lipcu i sierpniu 1944 roku dowodził Zgrupowaniem III Zachód. Po wyparciu Niemców aktywnie działał w antykomunistycznej organizacji „Nie” oraz Delegaturze Sił Zbrojnych. Brał udział m.in. w przerzucie zagrożonych aresztowaniem członków AK na Zachód. W styczniu 1947 roku został członkiem IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, którego prezesem był Łukasz Ciepliński. Po rozbiciu organizacji został aresztowany i skazany na śmierć. Józef Rzepka, wraz z sześcioma innymi członkami zarządu WiN, został zamordowany 1 marca 1951 roku. Obecnie ta data jest obchodzona jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com