piątek, 2 czerwca, 2023
+

  W szwajcarskich Alpach zginął alpinista Kacper Tekieli

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Według serwisu informacyjnego Polskiej Agencji Prasowej, w szwajcarskich Alpach doszło do tragicznego wypadku, w wyniku którego zginął alpinista i instruktor wspinaczki sportowej, Kacper Tekieli.

  Był on mężem mistrzyni olimpijskiej w biegach narciarskich, Justyny Kowalczyk-Tekieli. Informację tę podała Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. Kacper Tekieli miał 38 lat.

  Tekieli był uczestnikiem programu Polski Himalaizm Zimowy w latach 2010-2015 i brał udział w wyprawach na Makalu oraz Broad Peak Middle w ramach tego projektu. W 2016 roku uczestniczył w akcji ratunkowej na Shivling w indyjskich Himalajach (o wysokości 6543 m) wraz z Pawłem Karczmarczykiem. W Tatrach przeszedł około 300 dróg wspinaczkowych, wielu z nich podejmował się samotnie, zdobywając najważniejsze ściany polskich i słowackich szczytów. Wspinaczką zajmował się również w Alpach, na Alasce, Kaukazie i w Norwegii.

  Justyna Kowalczyk to dwukrotna mistrzyni olimpijska (2010 Vancouver – 30 km techniką klasyczną, 2014 Soczi – 10 km techniką klasyczną), dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna medalistka olimpijska, ośmiokrotna triumfatorka mistrzostw świata. Czterokrotnie zdobyła Puchar Świata i również czterokrotnie wygrała prestiżowe zawody Tour de Ski. Kacper Tekieli i Justyna Kowalczyk pobrali się we wrześniu 2020 roku. Po tragedii alpinisty, Kowalczyk została samotną matką dwuletniego syna.

  W listopadzie 2020 roku Kacper Tekieli uczestniczył w 12. Podkarpackim Kalejdoskopie Podróżniczym, które odbyło się w formie online w Urban Lab przy ulicy 3 Maja 13. Spotkanie z himalaistą miało miejsce pierwszego dnia wydarzenia.h

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com