piątek, 2 czerwca, 2023
+

  Pan Stanisław Wyżykowski z Podkarpacia otrzymał prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi związane z kulturą ludową!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Niedawno temu, w maju 2023 roku poznaliśmy laureatów prestiżowej nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Wśród nagrodzonych w tej, czwartej już edycji konkursu znalazł się także pan Stanisław, senior pochodzący z naszego regionu, z Podkarpacia! Bardzo cieszymy się i gratulujemy. Laureat dokładnie pochodzi z Krosna, stworzył lirę korbowe, jest skrzypkiem oraz konstruuje instrumenty ludowe. Koncertował na wielu scenach w kraju i za granicą. Jego pasją jest budowa instrumentów. Zrekonstruował lirę korbową w Polsce, czym zapoczątkował odrodzenie tego instrumentu w naszym kraju. Nagroda jest zasłużona!

  Kilka zdań o Stanisławie Wyżykowskim

  Całe swoje życie poświęcił muzyce i muzykowaniu, podtrzymywaniu i przekazywaniu kultury i tradycji muzycznych, a przede wszystkim budowaniu i naprawie instrumentów muzycznych. Wychował się w muzykalnej rodzinie i od dziecka muzykował. Od ojca uczył się stolarstwa i naprawy instrumentów. Koncertował na wielu scenach w kraju i za granicami, propagując lokalne tradycje muzyczne. Prowadził zajęcia muzyczne i uczył gry na skrzypcach i lirach. Jednak jego największą pasją było budowanie instrumentów. Uczył również sztuki budowy instrumentów. Zrekonstruował lirę korbową w Polsce, czym zapoczątkował niezwykłe odrodzenie tego instrumentu. Jego praca została udokumentowana w wielu wydawnictwach, publikacjach naukowych, programach telewizyjnych, lokalnych i krajowych gazetach oraz w Internecie. Jest spełnionym artystą, który całe życie dzielił się muzyką, lokalnymi tradycjami i lutniczym rzemiosłem.

  A o tegorocznym konkursie i laureatach przeczytacie tutaj:

  https://www.nagrodakolberg.pl/nagroda-im.-oskara-kolberga-2023-ma-juz-swoich-lau?fbclid=IwAR05AFFnuQPg4kzNII2rSALDmIZBJbKxS8wUZWpZY2-QUaHkTZqrVf5E60Q

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com