czwartek, 25 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Samorządy stawiają na elektryczne autobusy komunikacji miejskiej

    Polecamy

    Krzysztof Gałkowski
    Krzysztof Gałkowski
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Do pięciu podkarpackich samorządów trafi 39 autobusów o napędzie elektrycznym na kwotę blisko 88 mln złotych. Projekt zostanie zrealizowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

    W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się dziś uroczystość podpisania umów w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”, którego celem jest uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu wykorzystania paliw emisyjnych w transporcie. Środki na zakup zeroemisyjnych autobusów trafią do pięciu podkarpackich samorządów: gminy Ustrzyki Dolne, Mielca, Jarosławia, Jasła i Stalowej Woli. 

    Bardzo się cieszę, że samorządy województwa podkarpackiego korzystają z możliwości dofinansowania i blisko 88 mln zł zostanie przeznaczone na zakup 39 zeroemisyjnych autobusów, które będą jeździć po miejscowościach naszego regionu. Niezwykle ważne jest to, aby dbać o środowisko, w którym żyjemy, ale także mieć na uwadze komfort pasażerów, którzy z transportu publicznego korzystają.

    Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki

    W dzisiejszym wydarzeniu wzięli udział podkarpaccy parlamentarzyści: posłowie na Sejm RP Teresa Pamuła, Fryderyk Kapinos i  Andrzej Szlachta, którzy gratulowali samorządom i podkreślali, jak ważne jest to, aby korzystać ze środków wspierających istotne działania służące w tym przypadku rozwojowi zeroemisyjnego transportu publicznego i ochronie środowiska, ale też przeciwdziałaniu wykluczeniu transportowemu, szczególnie w regionach i miastach z wyzwaniami strukturalnymi.

    W gronie samorządowców podpisujących dziś umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej znaleźli się również  prezydent Mielca Jacek Wiśniewski, burmistrz Jasła Ryszard Pabian, burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch oraz burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz.

    To dla nas wielka radość, że miasta i gminy województwa podkarpackiego – pięć takich samorządów: Ustrzyki Dolne, Jasło, Mielec, Jarosław i Stalowa Wola to jednostki, które mogą zaliczać się do grona liderów elektromobilności, do grona tych samorządów, które chcą przyczyniać się zmiany jakościowej życia, zmiany dotyczącej ochrony środowiska i tej zmiany, która wynika z naszych strategii samorządowych, by wykorzystywać wszystkie narzędzia do tego, aby zmieniać jakość życia naszych mieszkańców, poprzez dostęp do najlepszej jakości transportu publicznego – dostępnego, taniego, a jednocześnie ekologicznego.

    Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli

    Program “Zielony transport publiczny” przewiduje możliwość dofinansowania przedsięwzięć zmierzających do obniżenia wykorzystania paliw emisyjnych w publicznym transporcie zbiorowym:

    1) dotyczące pojazdów polegające na:

    • nabyciu/leasingu nowych autobusów elektrycznych wykorzystujących do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania wraz ze szkoleniem kierowców/mechaników z zakresu obsługi bezemisyjnych pojazdów,
    • nabyciu/leasingu nowych trolejbusów tj. autobusów przystosowanych do zasilania energią elektryczną z sieci trakcyjnej wyposażonych w dodatkowy układ napędu, dzięki któremu będą mogły pokonywać trasę bez trakcji elektrycznej (np. baterie trakcyjne lub wodorowe ogniwo paliwowe) wraz ze szkoleniem kierowców/mechaników z zakresu obsługi bezemisyjnych pojazdów,
    • nabyciu/leasingu nowych autobusów elektrycznych wykorzystujących do napędu wyłącznie energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych wraz ze szkoleniem kierowców/mechaników z zakresu obsługi bezemisyjnych pojazdów,

    2)  modernizacji i/lub budowie infrastruktury pozwalającej na obsługę i prawidłowe użytkowanie nabytych/leasingowanych pojazdów, w tym szczególności punktów ładowania lub tankowania wodoru wraz z  niezbędną dla ich funkcjonowania infrastrukturą towarzyszącą albo sieci trakcyjnej. Infrastruktura wykorzystywana będzie wyłącznie do obsługi transportu publicznego.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com