poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Kino Zorza od dzisiaj ma nowego właściciela

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Budynek przy ulicy 3 Maja, w którym mieści się legendarne Kino Zorza jest już własnością miasta. Dla kina oznacza to stabilizację i gwarancję funkcjonowania przez kolejne lata.

  Zorza to najstarsze kino w Rzeszowie, zarządzane przez Regionalną Fundację Filmową w Rzeszowie. Jednakże, nieruchomość była wcześniej własnością firmy Apollo Film z Krakowa. W dniu 27 kwietnia 2023 roku, miasto Rzeszów nabyło prawo własności budynku wraz z wieczystym użytkowaniem gruntu, na którym się znajduje, poprzez akt notarialny. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, nazywa transakcję prezentem dla mieszkańców, którzy bardzo cenią sobie Zorzę i od lat chętnie oglądają tutaj filmy.

  Negocjacje w sprawie zakupu trwały od lutego poprzedniego roku. „Koszt transakcji wynosi 6,22 miliona złotych. Dziękuję Fundacji Apollo oraz samorządowi Małopolski za wsparcie, bez którego nie bylibyśmy w stanie tak szybko przeprowadzić negocjacji i zakupić budynek” – mówi Jolanta Kaźmierczak, zastępca prezydenta Rzeszowa.

  Przez całe życie pracuję w Kinie Zorza. Mamy za sobą niezwykle trudny czas, w którym trudno było je utrzymać, widmo likwidacji kilkakrotnie zaglądało nam w oczy. Dzięki naszym widzom oraz przychylności fundacji Apollo udało się jednak ten czas przetrwać. Cały czas staraliśmy się nasz obiekt rozwijać, dlatego też jako jedno z pierwszych kin w Polsce kupiliśmy cyfrowy projektor. Nasze kino jest postrzegane jako jedno z lepszych w Polsce i jestem z tego bardzo dumna.

  Grażyna Deptuch, prezes Regionalnej Fundacji Filmowej w Rzeszowie

  Dla Regionalnej Fundacji Filmowej w Rzeszowie ten krok oznacza stabilność na lata. Działalność kina w tym miejscu jest zagwarantowana przez akt notarialny, ale nawet bez niego władze Rzeszowa nie wyobrażają sobie innego wykorzystania budynku. „Kino na pewno pozostanie tutaj, a jego dalsza działalność jest naszym priorytetem. Chcemy również wykorzystać pozostałą przestrzeń w tym budynku, w tym wspaniałą salę i foyer, które mogą służyć mieszkańcom jako otwarta przestrzeń. Przygotowujemy wniosek o ubieganie się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a Zorza będzie jednym z filarów naszej propozycji” – mówi prezydent Konrad Fijołek. Na górnych piętrach budynku przewiduje się, że zajmą miejsce różne działy kulturalne oraz Wydział Współpracy Gospodarczej i Turystyki miasta Rzeszów. Powierzchnia użytkowa budynku nabytego przez miasto wynosi ponad 2000 metrów kwadratowych.

  Bardzo zależało mi na uratowaniu kina, które między innymi w wyniku pandemii ma za sobą niezwykle trudny czas. Przejęcie go na rzecz miasta daje gwarancję, że Zorza będzie dalej służyć mieszkańcom. Ten ruch to kolejny krok ku realizacji zapowiedzianej przeze mnie wizji utworzenia centrum Rzeszowa miejscem relaksu i odpoczynku, nie tylko w lokalach gastronomicznych, ale także placówkach kulturalnych.

  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

  Jakie Urząd Miasta planuje inwestycje w zakresie budynku i w zakresie Kina Zorza. Jak do tej pory miasto wspierało Regionalną Fundację Filmową w Rzeszowie? Jakie stałe finansowanie będzie dla Regionalnej Fundacji Filmowej, aby Kino Zorza mogło się rozwijać dalej?

  Jak powiedział prezydent Konrad Fijołek ma funkcjonować kino, które jest w zasadzie kinem z dostępnymi trzema salami. Z potężną widownią i dwoma mniejszymi salami, które dzisiaj odpowiadają na potrzeby ambitnego, czasem kameralnego odbioru. Ta funkcja kina jest wpisana w akt notarialny. Teraz jest przed miastem wyzwanie, żeby znaleźć wsparcie finansowania fundacji. Miasto ma kilka pomysłów i sposobów. Została zwiększona ilość środków na kulturę. Prezydentowi marzy się w Rzeszowie festiwal filmowy, którego jednym z filarów będzie Kino Zorza. Fundacja będzie mogła złożyć wniosek na całoroczne finansowanie prowadzonego przez siebie kina. Prezydentowi zależy, żeby przestrzeń kina była otwarta. Gdzie będzie się toczyło życie społeczno – kulturalne. Do budynku Kina Zorza ma zostać przeniesiony Wydział Kultury Urzędu Miasta.

  Kino Zorza jest w tym miejscu od 1956 roku i posiada największą salę kinowo-teatralną na Podkarpaciu z 518 miejscami siedzącymi. Posiada również dwie mniejsze sale, z 44 miejscami siedzącymi każda. Dzięki temu Zorza może pokazywać nawet 10 filmów dziennie, zarówno festiwalowe, jak i rozrywkowe. Pierwszy seans filmowy w Zorzy odbył się 28 sierpnia 1956 roku. Tytuł filmu jest nieznany, ale był to western. Dziś Zorza jest znana z ambitnych produkcji i filmów, które mają „to coś”. W Kinie Zorza pokazywane są premiery filmów artystycznych z całego świata, odbywają się różne cykle filmowe: DKF Zorza, Zorza w Ciemno, Festiwal Wiosna Filmów, koncerty oraz transmisje oper.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com