poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Nie grzeją w zimie, a ludzie je kupują – dlaczego?

  Polecamy

  Waldemar Ruszel
  Waldemar Ruszel
  Redaktor Waldemar Ruszel Szef do spraw kontaktów z organizacjami pozarządowymi Kurier Rzeszowski - portal, gazeta TVi
  - Reklama -

  Zapraszam na drugą część artykułu dotyczącego pomp ciepła i wszystkiego, co z nimi związane. Nazywam się Mateusz Pawlik i choć mógłbym mówić o pompach godzinami, ogranicza mnie miejsce, dlatego tutaj zostawiam wiedzę w pigułce, a po rozwinięcie każdego z punktów zapraszam na facebookowy fanpage Fotopawlika.

  1. „Kto kupuje tanio, kupuje dwa razy”. Montaż nowego kotła na paliwo stałe czy pieca gazowego jest tańszy w inwestycji, jednak ogrzewanie nimi jest znacznie droższe.
   Umówmy się – wartość inwestycji nie jest najniższa, jednak tych pieniędzy nie musisz mieć podczas podpisywania kontraktu. Są następujące możliwości finansowania i obniżania wartości inwestycji:
   • Środki własne – inflacja pożera nasze oszczędności, a inwestycja w PV i PC przynosi zyski z każdym oszczędzonym rachunkiem za prąd i ogrzewanie.
   • Wsparcie zewnętrznym finansowaniem – nie warto się zadłużać, jednak w tym przypadku jest to dobre rozwiązanie. Banki dają na OZE preferencyjne warunki, niskie oprocentowanie, a rata może być równa obecnym rachunkom.
   • Ulga termomodernizacyjna – możliwość odliczenia w PIT części inwestycji nawet przez 6 lat. Niezależna od dofinansowań.
   • „Czyste powietrze” – największy program wsparcia modernizacji budynków istniejących, dotyczy wymiany źródła ciepła, stolarki, modernizacji c.o. i c.w.u. czy poprawienia izolacji. Maksymalnie można uzyskać nawet 135 tysięcy złotych!
   • „Moje ciepło” – dla nowych budynków. Można łączyć z programem „Mój prąd”.

    Należy wspomnieć o energii, którą pochłania PC. Czasem producent podaje przybliżone zużycie, jednak zależy ono od wielu czynników. Nieprawidłowe jest dzielenie mocy pompy przez jej SCOP, co praktykuje wielu nieuczciwych handlowców. Można za to przyjąć, że pobrana energia nie przekroczy 0,4-0,5 mocy znamionowej pompy x1000h rocznie.
  2. Na co zwracać uwagę przy wyborze? Nie ma złotego środka, nie ma firmy, której nie zdarzają się reklamacje, bo nie ma w 100% bezawaryjnych urządzeń. Można jednak zminimalizować ryzyko i dowiedzieć się więcej o firmie.
   Od kiedy jest na rynku, ile zrealizowała instalacji, czy ma własne ekipy, a może korzysta z usług podwykonawców? Czy kontroluje ich jakość? Czy mają w ofercie pompy typu split (jeśli nie, to być może nie mają kompetentnych ekip z uprawnieniami, a mogą to być na przykład przebranżowieni monterzy fotowoltaiki)? Czy posiadają swój magazyn? Bywają problemy w łańcuchach dostaw, braki na stanach magazynowych hurtowni. Nikt nie chciałby być w sytuacji, że nie kupił opału na zimę, a dostawa pompy by się opóźniała, prawda?
  3. FAQ – najczęściej zadawane pytania.
   • Split czy monoblok? To zależy. Większych różnic w pracy obu urządzeń nie doświadczymy, wybór to kwestia indywidualnych potrzeb (AUDYT!)
   • Jak się przygotować do montażu PC? Firmy mogą (lecz nie muszą) poprosić o usunięcie starego kotła i posprzątanie kotłowni, przygotowanie postumentu pod jednostkę zewnętrzną, doprowadzenie miejsca wpięcia w instalację elektryczną.
   • Co zrobić ze starym źródłem ciepła? W niektórych przypadkach można je jednak zostawić jako drugie źródło ciepła.
   • Co gdy wystąpi brak prądu? To sytuacja, której obawia się część inwestorów. Warto zwrócić uwagę, że brak prądu unieruchamia również inne źródła ciepła wyposażone w pompki obiegowe czy sterowniki elektroniczne. Przyda się dobry agregat prądotwórczy, który utrzyma pracę najważniejszych urządzeń w domu.
   • Instalacja z buforem czy bez? Bufor nie jest konieczny w instalacjach opartych w 100% na ogrzewaniu płaszczyznowym. W innych przypadkach dzięki buforowi pompa włącza się rzadziej, co wydłuża jej żywotność, a odpowiedni zapas ciepła powoduje sprawia, że dom wolniej się wychładza.
  4. Rozprawmy się z mitami!
   • „PC opłaca się tylko w zestawie z fotowoltaiką”. Jeżeli nie ma opcji zamontowania PV warto rozważyć użycie taryfy dwustrefowej i zaprogramowanie pompy tak, żeby pracowała w okresach niższej ceny prądu. Przy cenie 60 gr za kWh i zużyciu rocznym 4000 kWh, rachunek wyniósłby 2400 złotych.
   • „PC przy mrozach są mało wydajne”. mniej wydajne, co jest spowodowane większą różnicą temperatur. Jednak temperatury poniżej -10°C zdarzają się rzadko, a nawet wtedy dobrej klasy urządzenia dają sobie świetnie radę bez użycia grzałek.
   • „PC nadają się tylko do nowego budownictwa”. W nowych domach urządzenie może mieć mniejszą moc i będzie oszczędniejsze. W starszym budynku ogrzewanie pompą ciepła jest także jak najbardziej wskazane. Oszczędności na ogrzewaniu w takim przypadku będą jeszcze większe!
  5. Dlaczego właśnie dzisiaj? Ponieważ wczoraj się już nie uda, a jutro może być drożej i dłużej. Każdego roku pieniądze wydane na opał przepadają, zamiast finansować własną elektrownie i ciepłownie. Do zakończenia inwestycji może minąć nawet 3-4 miesięcy. Ten czas się wydłuża, niewiadomą jest też dostępność sprzętu. Dobrze, żeby na nowy sezon grzewczy nie zostać ze starymi problemami.
  6. Kolejny krok – wybór urządzenia i wykonawcy. Znajdziesz go bez problemu w Internecie, możesz zapytać znajomych lub napisać czy zadzwonić do mnie – będzie mi niezmiernie miło umówić się z Tobą na niezobowiązujące spotkanie, na którym dowiem się czego potrzebujesz, wykonamy obliczenia i doradzę Ci urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb. Reszta zależeć będzie wyłącznie od Ciebie.

  Pomysł o instalacji pompy ciepła nie zrodził się w Twojej głowie przypadkiem. To roślina, która kiełkuje, aby wydać dorodne plony. Najpierw jednak musisz zadbać, żeby nie zmarniała przed pojawieniem się w pełnej krasie. Trzymam kciuki za decyzję.

  Bądź zdrowy!

  Mateusz Pawlik

  Zajrzyj na Facebook: Fotopawlika po rozwinięcie każdego z powyższych punktów.

  Pierwszą część znajdziesz TUTAJ.


  Materiał Partnera

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com