poniedziałek, 4 grudnia, 2023
+

  Środowiskowe domy samopomocy otrzymają rządowe wsparcie

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart poinformowała, że na terenie Podkarpacia działa 71 środowiskowych domów samopomocy, które zapewniają ponad 2 700 miejsc dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Takie placówki są jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej, których celem jest zwiększenie samodzielności i integracji społecznej uczestników zajęć.

  W województwie podkarpackim funkcjonuje 60 domów gminnych oraz 11 powiatowych, a od 1998 roku ich liczba systematycznie wzrastała.

  Tworzenie sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi skutecznie przeciwdziała izolacji społecznej. Pod względem liczby środowiskowych domów samopomocy, Podkarpacie plasuje się na 4. miejscu w kraju. Źródła finansowania takich placówek regulują przepisy ustawy o pomocy społecznej, a od 2017 roku dodatkowe środki finansowe są kierowane do środowiskowych domów samopomocy w ramach Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”.

  Na bieżące półrocze roku 2023 r., została przewidziana kwota 2 250 zł na utrzymanie jednego uczestnika takiego miejsca. W skali roku na 71 środowiskowych domów samopomocy, które w naszym województwie funkcjonują, zapewniając 2 789 miejsc, planujemy przeznaczyć 82 mln zł, z czego 80 mln zł na funkcjonowanie ŚDS-ów związane z dotacją na utrzymanie uczestników.

  Ponad 1,4 mln zł jest przeznaczone, decyzją Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, na tzw. standaryzację czyli na działania związane z realizacją prac o charakterze inwestycyjnym i remontowym.

  Ewa Leniart, wojewoda Podkarpacki

  W 2023 roku podkarpackie jednostki samorządu terytorialnego złożyły zapotrzebowanie na środki z rezerwy celowej na łączną kwotę 4 mln 935 tys. zł. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przyznało środki finansowe w łącznej wysokości 1 mln 439 tys. zł dla 11 środowiskowych domów samopomocy, w tym na wydatki inwestycyjne oraz na remonty i zakup wyposażenia. Dodatkowo, uzyskano zgodę Ministerstwa na uruchomienie od października 2023 roku trzech nowych miejsc w jednym ze środowiskowych domów samopomocy w Radymnie.

  W konferencji prasowej wziął również udział burmistrz Dubiecka Jacek Grzegorzak, który mówił m.in. o funkcjonującym od 18 lat Środowiskowym Domu Samopomocy w miejscowości Bachórzec.

  Otrzymane wsparcie roczne to ponad 900 tys. zł, dostaliśmy również subwencję na remont w tym roku, który dotycz wymiany okien dachowych i odnowienia korytarza. Ośrodek, w którym kompleksowe wsparcie otrzymuje 35 osób, prowadzą Siostry Franciszkanki .

  Jacek Grzegorzak, burmistrz Dubiecka
  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com