środa, 28 lutego, 2024
+

  Wyłudzili ponad 2 miliony złotych zostali zatrzymani

  Polecamy

  Krzysztof Gałkowski
  Krzysztof Gałkowski
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  W ubiegłym tygodniu rzeszowscy policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą zatrzymali cztery osoby z województwa wielkopolskiego, podejrzewane o popełnienie przestępstw podatkowych oraz wyłudzenie środków europejskich.

  Zatrzymani od 2018 do 2020 roku wyłudzili ponad 2,2 miliona złotych na szkodę Skarbu Państwa oraz Unii Europejskiej.

  Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie prowadzą śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Przemyślu w sprawie wyłudzenia podatku VAT oraz środków UE na szkodę urzędów marszałkowskich województw podkarpackiego, śląskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Podejrzani stworzyli sytuację prawno-podatkowe, które pozwoliły na wprowadzenie do obrotu fikcyjnych faktur, a następnie wystąpienie do urzędów skarbowych o zwrot podatku VAT. Fikcyjne dokumenty zostały również wykorzystane do uzyskania dofinansowania ze środków UE jako dofinansowanie do realizowanych projektów.

  Zatrzymani to dwóch mężczyzn w wieku 47 lat oraz dwie kobiety w wieku 39 i 35 lat. Wszyscy są mieszkańcami województwa wielkopolskiego i prowadzili działalność gospodarczą w postaci jednoosobowych działalności oraz spółek prawa handlowego nie tylko na terenie województwa podkarpackiego.

  W czwartek podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, gdzie usłyszeli zarzuty wyłudzenia mienia znacznej wartości oraz przestępstw podatkowych i na szkodę Unii Europejskiej. Wobec trzech podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju, natomiast wobec jednego z mężczyzn na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Przemyślu zastosował środek zapobiegawczy w postaci aresztu na okres 3 miesięcy.

  Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. W celu pokrycia kar i naprawienia szkody zabezpieczono mienie o łącznej wartości 13,3 milionów złotych, w postaci nieruchomości, udziałów w spółkach oraz samochodów. Dochodzenie w tej sprawie wciąż trwa.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com