środa, 17 kwietnia, 2024
spot_img
+

  Wczoraj zainaugurowano projekt łączący Muzeum Okręgowe razem z Uniwersytetem Rzeszowskim o modzie!

  Polecamy

  Justyna Kozłowska
  Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
  Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
  - Reklama -

  18 kwietnia 2023 roku został uroczyście zainaugurowany międzynarodowy projekt „MODA I TRENDY 2023” realizowany wspólnie przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Uniwersytet Rzeszowski oraz Rzeszowskie Centrum Integracji IOM, co zapieczętowało podpisanie umowy o współpracy przez dyrektora muzeum Bogdana Kaczmara i rektora UR prof. dra hab. Sylwestra Czopka. Spotkanie uświetniły wspaniałe prelekcje, m.in. prof. Kazimierza Ożoga, Beaty Kuman i Kariny Małys. Koordynatorką całości działań jest dr Agnieszka Buk.

  JM prof. dr hab. Sylwester Czopek, Rektor UR oraz dyrektor muzeum, pan Bogdan Kaczmar w obecności zgromadzonych gości podpisali umowę, nawiązującą współpracę w ramach międzynarodowego, interdyscyplinarnego projektu „Moda i trendy”, inicjowanego przez Uniwersytet Rzeszowski.

  Projekt Moda i Trendy ma wielowymiarowe założenia – w ramach działań badawczych, zespół naukowców z różnych dyscyplin będzie współpracował z przedstawicielami branży mody z Polski i z zagranicy, a także z instytucjami kształcącymi w tym zakresie, co umożliwi wymianę doświadczeń oraz tworzenie innowacyjnych projektów.

  Interdyscyplinarny charakter projektu pozwala na analizę zjawisk z różnych perspektyw – na przykład od strony językowej, co uświadomił w swym wystąpieniu prof. dr hab. Kazimierz Ożóg, autorytet w dziedzinie językoznawstwa i współautor programu telewizyjnego „Moda na język polski”.

  Moda może stanowić ciekawy wątek nauki – o związkach występujących pomiędzy codziennym strojem a rozwojem technologii, architektury czy przemianami społecznymi – podczas wydarzenia opowiedziała Beata Kuman, kustosz Muzeum Okręgowego. Międzynarodowym elementem była prezentacja ukraińskiej etnolog Kariny Małys, która przybliżyła istotę ukraińskich wyszywanek, które nie są bynajmniej tylko barwną dekoracją.

  Jednym z głównych założeń projektu jest popularyzacja wiedzy o trendach rozwojowych w rozmaitych dyscyplinach. W poprzedniej edycji uczestnicy seminarium mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy nie tylko o historycznych dress-codach, tendencjach w rozwoju języka polskiego i ukraińskiego, ale także o nowych trendach w prawie unijnym dotyczącym rozwoju sztucznej inteligencji oraz o zastosowaniu dronów w transporcie. Obydwa zjawiska mają zresztą zastosowanie także w modzie.

  - REKLAMA -
  - Reklama -

  Więcej artykułów

  - REKLAMA -

  Najnowsze artykuły

  - REKLAMA -
  WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com