sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_img
+

    Weź udział w darmowych warsztatach, które organizują Rzeszowskie Piwnice i naucz się wykonywać makatki!

    Polecamy

    Justyna Kozłowska
    Justyna Kozłowskahttps://kurierrzeszowski.pl/
    Redaktor / Dziennikarz - Kurier Rzeszowski - portal, gazeta, TVi
    - Reklama -

    Za kilka dni, w niedzielę, 23 kwietnia o godzinie 14:30 wszyscy chętni, którzy zarezerwowali wcześniej darmowe wejściówki będą mogli uczestniczyć w warsztatach z tworzenia makatki – niewielkiej tkaniny wieszanej przez nasze babcie czy prababcie na ścianach ale nie tylko. Makatki kładziono dawniej na stole, zamiast obrusa, albo wykorzystywano w postaci poszewki. Może trend ten znowu powróci do nas?

    Zajęcia potrwają cztery godziny i są przeznaczone dla wszystkich oprócz dzieci, od 16 roku życia. Nie trzeba płacić, by nauczyć się pięknie zdobić tkaninę. Kurs poprowadzi pani, która posługuje się pseudonimem Makatka Polka Ceramiczna, w swoim internetowym blogu oraz sklepie, w którym można kupić różne wyroby i rękodzieła, na stronie internetowej https://makatkapolka.pl/.

    Podczas kursu wszyscy uczestnicy nauczą się tkać na krośnie kolorowe makatki, które będzie można zabrać ze sobą do domu. Kto nie zdążył wykupić biletu, ponieważ ilość miejsc na te zajęcia jest ograniczona, zawsze można znaleźć kurs szycia makatek na przykład w internecie, albo zaczerpnąć tej techniki od naszych babć, a może nawet prababć.

    Co to jest w ogóle makatka?

    Makatka – niewielka tkanina dekoracyjna, służąca do zawieszania na ścianach, bądź rozkładania na meblach.

    Makatki mogą być dziergane, wyszywane, wykonywane techniką patchworku, a także malowane. Często są wzorzyste i wielokolorowe, ale bywają także ubogie, wyszywane pojedynczą nicią na jednobarwnym tle. Przeważnie wzory wykonuje się na specjalnie do tego celu przystosowanej tkaninie bawełnianej lub w przypadku dziergania – wełnianej. Łatwiejszą metodą jest użycie kanwy, tkaniny o regularnym splocie.

    Makatki, w zależności od tego, co przedstawiają, mogą spełniać odmienne funkcje (np: makatka religijna w odróżnieniu od makatki ludowej czy też standardowo ozdobnej). Mogą mieć formę obrazów, podkładek, obrusów, serwetek, chusteczek, poszewek itp. Motywy zdobnicze zależą w głównej mierze od przeznaczenia i miejsca, z którego pochodzą.

    Zanim nastała era produkcji maszynowej, sposobem tym wykonywano sztandary oraz godła.

    Historia makatek jest długa, a tkaniny zdobione w ten sposób występują na całej kuli ziemskiej (jednym z przykładów są początkowe formy tybetańskich thank – czyli obrazów wszywanych w materiał). Ta technika zdobienia do Polski przywędrowała ze wschodu – można się tego dowiedzieć, odwiedzając Małe Muzeum Makatek w Garbowie. Makatka, jaką znamy, jest formą sztuki ludowej, rozwinęła się na wsiach i do tej pory tam jest najczęściej kultywowana. Makatka typowo polska, różni się od – przykładowo – makatki rzeszowskiej bądź kaszubskiej dzięki odmiennej technice haftu, o czym mówią książki tj. Jadwiga Turska Polski haft ludowy (1997) czy Anna Główczewska Haft kaszubski (1981).

    Makatkami były również inkrustowane wzorem flagi i bandery świadczące o przynależności albo zamiarach załogi statków pirackich czy korsarskich.

    - REKLAMA -
    - Reklama -

    Więcej artykułów

    - REKLAMA -

    Najnowsze artykuły

    - REKLAMA -
    WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com